Az IBM újabb sikert könyvelhetett el az információk atomi szinten történő...
Az IBM újabb sikert könyvelhetett el az információk atomi szinten történő tárolásában – adta hírül a Science szaklap. A szakemberek tranzisztorszerű funkciókkal ruháznák fel az atomokat, anélkül hogy – az eddigiekkel ellentétben – a parányi részecskék formája megváltozna, s így alkalmatlanok lennének arra, hogy számítógépes építőelemekben használják őket.
A kutatók elsősorban az atomok mágneses anizotrópiájára koncentrálnak (bevetve a korszerű pásztázó alagútmikroszkóp – Scanning Tunneling Microscope, STM – technikát). A mágneses anizotrópia ugyanis fontos szerepet tölthet be az adatmentés során, mivel meghatározza, hogy a mágnes meg tudja-e tartani specifikus mágneses orientálódását. Így egy mágnes a „0”-t vagy az „1”-et, azaz az adatok számítógépen történő mentésének alapját reprezentálhatná.
Ezek a kísérletek egy napon ahhoz vezethetnek, hogy 30 ezer egész estét kitöltő játékfilmet vagy a YouTube teljes tartalmát elmenthetjük majd egy iPod méretű eszközön – állítják az IBM kutatói, de persze a miniatűr memóriastruktúrákat a legkülönfélébb területeken lehet majd bevetni.
Az IBM kutatói bemutatták az első, egyetlen molekulából álló kapcsolót is, amely anélkül végzi munkáját, hogy megváltoztatná a molekula külső formáját – az IBM szerint ez a moduláris molekulalogikához vezető első lépés, amely egy szép napon helyettesítheti majd az aktuális CMOS-chipeket. A megfelelő chipek sokkal kisebbek és gyorsabbak lennének a mai chipeknél, ráadásul sokkal kevesebb áramot fogyasztanának.