Tech techline.hu 2007. szeptember. 03. 06:02

Házi zenestúdió

A legtöbb hangfelvétel úgy készül, hogy mondjuk a dobos hétfőn eljátssza...

A legtöbb hangfelvétel úgy készül, hogy mondjuk a dobos hétfőn eljátssza a szólamát, a gitáros kedden elpengeti a kíséretet, az énekesnő pedig pénteken elénekli a dalt. Persze nem mindig van ez így, de a mai „slágergyáros” világban meglehetősen sokszor élnek ezzel a módszerrel. A külön-külön felvett hangsávokat később a hangmérnökök varázsolják egyetlen számmá, illetve újabban már bizonyos programok, a harddisk-recorderek is képesek erre.
Ezúttal mi is egy ilyen szoftvert, a Kristal Audio Engine-t tettük nagyító alá. Az igazsághoz azonban hozzá tartozik, hogy ez a szoftver nem kínálja ugyanazt, mint az igazán profi programok (például a Cubase, a CoolEdit vagy a Soundforge), viszont egyszerű kezelhető, és ami a lényeg: nem kell érte fizetni! A Kristal alapvető feladata ugyanaz, mint profi társaié: az előzőleg rögzített wav fájlokat különböző csatornákra tehetjük, majd kedvünkre keverhetjük őket, ráadásul még némi effektezést (visszhang, reverb, kórus stb.) is tehetünk a sávokra. Ha mindennel megvagyunk, csak elindítjuk a művet, és máris kész a zene. Leírva mindez egyszerűen hangzik, a gyakorlatban azonban kissé bonyolultabb az eljárás, már csak azért is, mivel a Kristal Engine nem szekvencer-program, azaz nem tudunk vele zenét kreálni.

Kezelőfelület - a „nagyoktól” átemelve

A program a komoly szoftverekből (egészen konkrétan a Cubase SX-ből) kölcsönözte a kezelőfelületét, ami persze nem baj, hiszen ami tökéletes, azt nem kell babrálni. Ebből adódóan a zene keverésével pillanatok alatt végezhetünk, valamennyi funkció egyszerű és kézre álló. Apropó, funkciók! Ezekből bizony nincs túl sok, cserébe viszont a szoftver egy fillérbe sem kerül. Az alapvető lehetőségek: WAV, AIFF és OGG fájlokat tudunk a hangsávokra importálni, illetve az elkészült zenét is ezekbe a formátumokba exportálhatjuk (MP3-támogatás nincsen, de ezt egy konverterrel a későbbiekben könnyen pótolhatjuk). A hangsávokra importálás után minden sávot elnevezhetünk, illetve a grafikusan megjelenített hullámformákat manipulálhatjuk, így kreálva például ismétléseket. Ha minden sávunk a helyén van, akkor egy viszonylag nagy méretű, grafikailag amúgy katasztrofális megjelenésű „keverőpulton” a végső állapotába hozhatjuk a zeneszámot. Valamennyi sávhoz effektusokat rendelhetünk, a beépített FX-ek elég jók, és bár első indításkor a Kristal megpróbálta beolvasni a gépen található egyéb VST plugineket, később mégsem boldogult velük. (Utóbbiakat a beállítások menüben később is importálhatjuk a programba, egy kis kísérletezést megér...)

A hullámformák összerakása gyerekjáték

A sávokon rögzíthetünk is: ilyenkor akár akusztikus hangszerekkel is dolgozhatunk, de ha úgynevezett full-duplex hangkártyánk van, akkor bármit rögzíthetünk. Akkor sincs gond, ha szintetizátorról vagy egy másik (zenekészítő) szoftverből akarunk felvenni egy számot, ezt is egyszerűen beállíthatjuk.




Hirdetés
hvg360 Földes András 2025. február. 17. 06:30

Káosz van Európában, és nem véletlen: épp ez Trump célja

Nem érti, mit miért tesz az amerikai elnök? Itt egy magyarázat az ámokfutásra, amely dominálta a müncheni biztonsági konferenciát. A játékban fontos bábu Orbán és a többi szélsőjobbos politikus. Nem véletlen, hogy az amerikai alelnök a szólásszabadságot védve a fasiszta erők terjedését támogatja.