Tech techline.hu 2007. szeptember. 19. 19:57

Zenélő traktor

A hagyományos módszerhez ragaszkodó DJ bakelit lemezekkel és CD-kkel, valamint egy...

A hagyományos módszerhez ragaszkodó DJ bakelit lemezekkel és CD-kkel, valamint egy keverőpulttal oldja meg a zenék egymásra úsztatását és az egyéb hangulatfokozó elemek előállítását. Az éjszakai élet fellegvárában, Ibizán (a diszkók és diszkósok paradicsoma – ráadásul minden újítás innen indult és indul) azonban az utóbbi években egyre gyakrabban tűnnek fel olyan „hangulatmesterek”, akik notebook-on vagy egy mezei PC-n keverik a zenét (természetesen profi hangkártyákkal) és biztosítják a hangulatot.  Az általtuk használt szoftverek többnyire rengeteg pénzbe kerülnek, van azonban egy cég, aki elérhető áron (50-től 200 euró) kínálja professzionális DJ-szoftvereit.  Ez a cég a Native Instruments. Kipróbáltuk a hangzatos "Tractor 3" nevezetű szoftvert.

Számítógép a diszkóspulton...
Egy igazi keverőpult legfontosabb ismertetőjele, hogy annyiba kerül mint egy (nem használt!) autó, ráadásul impozáns méreteivel képes annyi helyet foglalni mint pl. egy billiárd-asztal. Ezek után érthető talán, hogy a kezdő diszkósok alternatív megoldásokra éheznek: és mi is lehetne jobb megoldás, mint a hagyományos analóg-keverőpultokat egy remekbeszabott szoftverrel helyettesíteni? A Native Instruments Tractor DJ Mixer névre hallgató szoftvere az egyik legjobb a piacon: a legegyszerűbb programcsomag ára 60 euró (kb. 15-16.000 forint) így egyáltalán nem nevezhető drágának. Tudása viszont bőven elegendő arra, hogy egy kezdő DJ megtanulja a szakma (majdnem) minden fogását, sőt még egy kisebb párszáz fős bulit is vígan levezényelhetünk vele. Népszerűségének oka a könnnyű kezelhetőség (ez fontos, hiszen ha valaki DJ, nem biztos hogy, hogy számítógépguru is egyben) valamint az igényes felhasználói felület. A szoftver demó verziója letölthető a fejlesztők weboldaláról. A demó tartalmaz ugyan korlátozásokat, arra viszont elegendő, hogy a program tudásáról képet kapjunk. Természetesen egy DJ-szoftver mit sem ér a hozzávaló zenék nélkül: szerelkezzünk hát fel pár darab MP3-al és kezdődhet is a party ! Lássuk, hogyan.

Az egyszerűség nagyszerűsége.
A Tractor betöltése után rögtön a főablak tárul elénk: a továbbiakban erről a felületről fogunk elérni minden funkciót, mintha csak egy igazi keverőpult előtt állnánk.

Mint egy igazi diszkóspult...

 A két legszembetűnőbb kezelőelem, a képernyő alján található playlist ablak, illetve a jobb és baloldali „interactive wave display” ablakok. A két egyforma display ablak alatt teljesen megegyező kezelőfelületet találunk: mindkét ablakhoz külön play, stop, és egyéb gombok tartoznak. Nem véletlenül: a Tractor működése ugyanis ezen a „kettősségen” alapszik. A különböző zenéket vagy effektusokat, a playlistből a jobb- vagy a baloldali lejátszóba tölthetjük be. A két lejátszó között található „master crossfader” tolókával pedig beállíthatjuk, hogy melyik oldal milyen hangosan szóljon, csak az egyiket- vagy esetleg mindkettőt egyforma hangosan küldhetjük hangsugárzóinkba. A legegyszerűbb ha kipróbáljuk: betöltünk két zeneszámot, majd elindítjuk őket. A Tractor alapbeállításai szerint csak a bal oldalit fogjuk hallani, attól függetlenül, hogy a másik is „megy” (ezt láthatjuk is a wave ablakban). A félreértések elkerülés végett, a számok címeit is láthatjuk a megjelenítő-ablakokban. Ha most a crossfader tolókát elkezdjük áttolni, akkor máris megkaptuk a rádiókból és diszkókból ismerős „átusztatás” effektust: ha a tolóka végére érünk, akkor már a jobb oldali zene szól. Ha a két szám tempója nem azonos, akkor az „auto sync” funkcióval a BPM értékeket közös nevezőre hozhatjuk – ezt persze csak akkor érdemes megtennünk, ha nincs nagy eltérés a két zene tempója között. A wave ablakok alatt, a Winamp-ból már jól ismert tolóka található, ezzel a zenén belül tudunk ugrálni. Szintén hasznos kis „gomb” a frekvencia szűrő, népszerű nevén a filter. Ezzel a mostanában divatos „eltompítás” effektust érhetjük el, a virtuális tekerőt analóg módon szabályozva. Ezzel persze még nem lettünk profi diszkósok (még csak kezdők sem), hiszen két számot egymásra úsztatni akárki tud. Éppen ezért vannak az extra szolgáltatások.

Extra funkciók.
Egy jó DJ nemcsak a zenével, hanem szövegeivel is felelős a hangulatért: A Tractorban is helyet kapott a mikrofon, természetesen „talk over” módban, azaz a „zenére szövegelhetünk”. Ezt a funkciót egy gombnyomással ki-be kapcsolhajtuk, és a beszéd hangerejét is a szoftverből állíthatjuk. Az ablak tetején található „transform” gombot megnyomva, a szoftver felülete majd kétszeresére növekszik: újabb funkciókat kapunk, amivel a zenéket tudjuk egymásba úsztatni, készíthetünk mindenféle (valós idejű és előre programozott) scratch-eket és loop-okat. A sratch funkció egyszerűbb verzióját másképpen is elérhetjük: a wave ablakban egyszerűen megfogjuk a hullámformát, és ide-oda huzigáljuk: ezáltal elég minőségi hatásokat érhetünk el (ha ügyesek vagyunk). Persze nem lesz olyan, mint amikor az igazi bakelit lemezeket csúsztatják, de gyakorlásnak megfelel. A punch-in funkció is helyet kapott – ezt a gombot megnyomva mindenféle ráúsztatás néllkül, megszólaltathatjuk az egyik sávot a másik felett, persze csak addig, amíg a gombot nyomva tartjuk. Természetesen van monitoring funkció is: itt egy fejhallgatóval a DJ már mixelés közben is hallgathatja és készítheti a következő számot és effektust. Elkészült mixeinket ki is menthetjük, WAV formátumban. Ezen felül még rengeteg plusz funkció is található a Tractor-ban, némelyiket csak hozzas kisérletezés után fogjuk kitapasztalni vagy megtalálni. A legfontosabb azonban (mint minden zenei területen) itt is a tehetség: ha ez hiányzik, akkor még egy ilyen remekbeszabott szoftver sem segít. Ha viszont tehetségesek vagyunk, akkor a Tractor tökéletes választás, az első lépések megtételére – szóval kezdő DJ-k, kalandra fel ! Irány Ibiza ! 
 

Hirdetés
Címkék
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.