2007. augusztus. 13. 14:55 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 13. 14:43 Tech

Radarként működik a szovjet halálsugár

Élete utolsó éveiben Guglielmo Marconi (1874-1937) a rádió feltalálója elmesélte, hogy olyan kutatásokat végzett, amelyeket az újságok "a halál sugaraként" mutattak be. A hír nyugtalanította Moszkvát, és a szovjet kormány utasította tudósait: tegyenek meg mindent, hogy a felfedezésben megelőzzék a híres olaszt.

Az esettel a Priroda nevű orosz tudományos folyóiratban Vaszilij Boriszov, az orosz tudományos akadémia tudománytörténeti intézetének professzora foglalkozott.

1935-ben hozta létre a szovjet kormány az NII-9 intézetet, amelynek feladata volt kutatni, hogy miként lehet stabilizálni az elektromágneses hullámok generátorainak frekvenciáit. Ezek lettek volna a "halálsugarak", amelyekkel Marconi is foglalkozott. A szovjet kutatóknak sikerült kimutatniuk, hogy az 50-100 kilowatt erősségű, egy deciméter hosszúságú, elektromágneses sugarak, ha különleges antennákkal ráirányítják ezeket egy olyan repülőgépre, amelynek törzsét falemez borítja, képesek blokkolni motorjának működését. A baj csak az volt, hogy akkoriban már elterjedtek a fémtörzsű repülők és a fémréteg leárnyékolta a sugárzás hatását.

Az NII-9 munkatársai 1936-ban még megterveztek egy Buran névre keresztelt, 10-11 km hatósugarú kísérleti radart, de ez már nem segített rajtuk. 1937-ben letartóztatták és csak két év múlva, kevéssel a második világháború előtt engedték őket szabadon. Eredményeik azonban nem vesztek kárba, a magas frekvenciájú hullámok generátorait a radar megvalósításához, rádió-bemérésre és fémek edzésére használták fel.

A sors iróniája, hogy 1936-ban egy másik kutató, Jurij Kobzarjov, aki megtagadta, hogy részt vegyen az NII-9 munkájában, sikeresen tervezett egy olyan radarállomást, a Redut, amely 50-95 km távolságból jelezte a repülők közeledését. Ő 1940-ben Sztálin-díjat kapott munkájáért - idézte az orosz tanulmányt a Corriere della Sera című olasz napilap.
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.