2007. május. 17. 11:06 euractiv.hu Utolsó frissítés: 2007. május. 17. 11:04 Tech

A napelemgyártók az Európai Bizottságnál lobbiznak

Mivel a napenergia jelenleg igen csekély részét teszi ki a megújuló energia-termelésnek, ezért a napelemgyártók arra biztatják az Európai Bizottságot, hogy minden tagállam számára kötelező érvényű célokat határozzon meg.

Az Európai Bizottság becslése szerint 2005-ben a megújuló energia - vagyis a hidraulikus energia, a szél-, a nap- és biomassza-energia - mindössze 6,38 százalékkal részesedett az EU energiafogyasztásából. Ez az eredmény elég távol áll a EU célkitűzésétől, mely szerint 2010-re a megújuló energiák arányának 12 százaléknak kellene lennie. A napenergia jelenleg mindössze 0,7 százalékot mondhat magáénak a megújuló energia teljesítményéből.

A szerény eredmény ellenére az EU 2020-ra még többet vár, a megújuló energia 20 százalékos arányát célozza meg. Ennek differenciáltan, a nemzeti lehetőségek figyelembe vételével kell megvalósulnia.

Május 14-én a napelemgyártók ipari szövetségének vezetői úgy nyilatkoztak, hogy az EU-nak meg kell kettőznie erőfeszítéseit. A gyakorlat azt mutatja, hogy ahol megfelelő intézkedéseket hoztak (Németországban és Spanyolországban), ott a napenergia-piac sokat fejlődött, ami jelentős befektetést generált a helyi iparban és a kutatásban.

Az elképzelések szerint a megújuló iparágat kerettörvényben szabályoznák. Ebben a szervezet szerint az EU-nak kötelező erejű célokat kell meghatároznia, a tagállamok pedig kötelezzék magukat a célok megvalósítására. A törvény a tagállamok hatáskörében hagyná a támogatási rendszerek kidolgozását, s egyszerűsítené a napenergia- erőművek telepítésének és működtetésének adminisztratív eljárását.

A napelemegyártók ipari szövetsége szerint a megfelelő irányelvek elfogadása után 2010-re 7 millió európai családnak a napenergia biztosíthatja majd az elektromosságot.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.