A számítógép kitalálja mit tervez az ember
Első alkalommal sikerült az agyban felmerülő szándékokat láthatóvá tenni: a lipcsei Max Planck Intézet kutatócsoportja az agyáramokból tudta kiolvasni, hogy mit terveznek az emberek.
A Die Welt című német napilap internetes változatában részletesen beszámol arról, hogy a John-Dylan Haynes vezette kutatócsoport az egyes agyterületek aktivitásából előre tudta jelezni a kísérleti alanyok tervét, szándékát.
A kutatásról a Current Biology című szaklapban megjelent írásból kiderül, Haynes és kollégái tesztjében a résztvevőknek két lehetőség között kellett választani: két számot kellett összeadni, vagy kivonni egymásból, de a döntést meg kellett hozni, még mielőtt a számokat látták volna.
Ezzel a kutatók biztosították, hogy méréseik során a kísérleti alanyok agyi aktivitásából csak a szándékot olvassák ki és ne magát a műveletet lássák.
Ezt követően mágnesrezonancia-tomográf segítségével vizsgálták a kísérleti alanyok agyát, és a szándékokat az így nyert adatokból 70 százalékos biztonsággal jelezték előre.
Haynes szerint a kísérletek bebizonyították, hogy az emberi szándékok nem az egyes neuronokban tárolódnak, hanem egy térben elosztott, ideghálózati aktivitási mintában találhatók.
A kiértékelés során több agyi terület mérési adatait kombinálták, s a számítógép felismerte azokat a jellegzetes aktivitási mintákat, amelyek a különböző szándékoknál jelentek meg.
A tudósok azt remélik, hogy kísérleteik révén javítani lehet a számítógép által irányított protézisek működését. Az emberi agy és a számítógép kapcsolata jelentősen könnyíthet a lebénult személyek életén. A szó legszorosabb értelmében valóra válhat az, hogy a mozgásképtelen személyek a gondolat erejével mozgassanak egy monitoron egy kurzort - írja a hamburgi napilap internetes változata.