2007. február. 12. 13:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. február. 12. 13:39 Tech

A Valentin napra készülnek a vírusírók

A biztonsági cégek figyelmezetik a PC-felhasználókat, hogy óvatosan kezeljék a Valentin napon érkező elektronikus leveleket, ugyanis ilyenkor megugrik az álcázott féregvírusok száma.

Szív küldi, szívnek, vírusosan
© sxc.hu
„Minden jeles nap környékén megugrik a vírusok száma” – nyilatkozta a hvg.hu-nak Sándor Zsolt, a Panda Software Hungary ügyvezető igazgatója. „Nem kifejezetten a Valentin napra vonatkozik ez tendencia, minden ünnep kiváló alkalmat nyújt a vírusíróknak. Mára teljesen megváltozott a vírusok természete. Öt évvel ezelőtt még nagy valószínséggel meg lehetett volna mondani, hogy mire lehet számítani.”

„Egy-másfél évvel ezelőtt az I Love You vírus még a híradóba is bekerült, azóta viszont már más természetűek az online fenyegetések” – tette hozzá a szakember. „Ma már nem a károkozás a vírusírók elsődleges szándéka, hanem a pénzszerzés. Jó példa erre az elmúlt három hónapban,több magyar bank ellen irányuló adathalász támadássorozat. Érdekes, hogy a célpontok között nem csak nagy pénzintézetek, hanem kisebb takarékpénztárak is szerepeltek. Tehát a vírusírók számára egyszerűbb a gyanútlan felhasználók adatait felhasználva pénzhez jutni, mintha közvetlenül a bank rendszerét támadnák meg, mivel ezeket erősen védik.”
Sándor Zsolt hozzátette: a vírusok száma öt évvel ezelőtt napi 5-10 környékén mozgott, mára ez a szám 2-400 közé emelkedett. A mai vírusok sokkal kevésbé láthatóak, mint az I Love You, hiszen ha nem a károkozás, hanem a lopás a cél, azt a vírusírók is jobbnak látják titokban tartani. Ezek ellen a károkozók ellen másképpen kell védekezni.

Az a baj, hogy a mostani világban teljesen megváltozott a világban, más van mint 5 évvel ezelőtt. Akkor egyértelműen lehetett volna mondani hogy mi fog felbukkanni. Annak a valószínűsége, hogy a felhasználó gépe megfertőződjön, ma is körülbelül hasonló, mint öt éve. Azonban ma már a laikus fehasználók is telepítenek valamilyen vírusirtót, amely a legnyilvánvalóbb fenyegetésektől megvédi őket. Az adathalász támadásoknak azonban éppen az a lényege, hogy kevésbé nyilvánvaló formában támadnak. Sándor Zsolt szerint a megfelelő védekezéshez nem csak a tüneteket, hanem a körülményeket is figyelni kell. A Valentin napi üzenetek esetében például még megbízható feladó esetében is figyelni kell, s mindenképpen érdemes kitörölni, ha a küldött üzenet megtekintéséhez a felhasználónak meg kell adnia bármilyen személyes adatát, különösképpen a hitelkártya adatokat. A Panda vírusvédelmi megoldásainak viselkedésanalízise az ilyesmi ellen is védelmet nyújt.
Az expressindia.com weboldal értesülései szerint az angol nyelvű üzenetek közül különösen azok jelentenek majd veszélyt, amelyeknek tárgyában a „Together You and I”, illetve a „Tilt he End of Time Heart of Mine” feliratok szerepelnek. A levelekhez csatolt fájlok – főként egy postcard.exe nevű fájl – elindításával a fehasználók megfertőzik a gépeiket.

„A Valentin nap közeledtével a vírusírók igyekeznek úgy csomagolni a kártevőket, hogy a romantikus hangulatot kihasználják” – nyilatkozta Orla Cox, a Symantec munkatársa. „Ezért érdemes óvakodni a „My Heart belongs to you” és hasonló tárgyú levelektől.

A biztonsági szakértők egyetértenek abban, hogy nem érdemes csak az ösztönökre hallgatni, mindenképpen ajánlott valamilyen vírusvédelmi megoldás használata.
hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. január. 12. 19:30

„Nem szólhat minden videó az orális nyalókendőről” – interjú a Nődokikkal, a TikTok orvos sztárjaival

Elsősorban orvosnak tartják magukat, de szabadidejükben tulajdonképpen megújították a tudományos ismeretterjesztést, amikor pár perces TikTok-videókban magyaráznak el bonyolult nőgyógyászati témákat. A „Nődokikat”, azaz Baradács Istvánt, Czébely-Lénárt Andrást és Csirzó Ádámot kérdeztük a videókról, a tabukról és az orális nyalókendőről.