Idegméreggel védik a behajózott konténereket
A kikötői munkásokat, sőt, a fogyasztókat is veszélyeztetheti az a mérges gáz, amellyel a tengeri szállítás során az importárukkal teli konténereket kezelik, hogy megvédjék az árut a kártevőktől - erre hívta fel a figyelmet a Der Spiegel című német hetilap online kiadásában.
A hamburgi kikötőben évente több mint 250 ezer olyan konténer érkezik, amelyben a gáz koncentrációja a megengedett mértéknél magasabb. Hatvanezer konténerben úgynevezett klórpikrin gáz nyomait találták, amelyet az első világháborúban harci gázként vetettek be a frontokon, és katonák tízezreit ölte meg. A brómmetán gáz a kikötőkben súlyos baleseteket okoz. Sok gáz rákkeltő anyagot tartalmaz, vagy idegkárosodást okoz.
A hamburgi egyetem a vámhatósággal együttműködve a megvizsgált konténerek 5 százalékában talált egészségre ártalmas mennyiségű gázt, egy konténerben pedig olyan erős volt a gáz koncentrációja, hogy veszélyeztette az emberek életét.
Egy hollandiai vizsgálat során derült ki az, hogy a konténerben szállított áruk 17 százalékában kimutatható a rákkeltő brómmetán gáz. Ezzel elsősorban a rizst kezelték, de matracok, sőt játékszerek is magukba szívták a mérgező anyagot, és hónapokon keresztül ezt bocsátották ki - írta a német hetilap, s idézte Hamburg egyik vezető orvosát, aki szerint "azok az emberek, akik naponta kapcsolatba kerülnek a mérges gázokkal, minden alkalommal tönkreteszik agyuk egy részét".m