2006. december. 12. 16:35 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 12. 16:29 Tech

Hetvenmillió éves hosszúnyakú őshüllőre bukkantak

Pleszioszaurusz, azaz hosszúnyakú tengeri őshüllő csontvázára bukkantak amerikai és argentin kutatók az Antarktisz környékén.

A lelet az egyik legteljesebben megmaradt Pleszioszaurusz-csontváz, amit valaha találtak, ráadásul az egyik legjobb állapotban lévő, amivel az Antarktisz meg tudta ajándékozni a tudósokat - olvasható az amerikai tudományos alap (NSF) közleményében.

A csontváz mintegy másfél méter hosszú, egy felnőtt példány csontvázának a hatoda, tehát növendék állat volt, és a hastájéka rendkívül jól megőrződött. A kutatók feltételezése szerint vulkánkitörés okozhatta halálát egy hajdanán valószínűleg sekély öbölben, ahol a kicsik éltek, míg elég nagyra nem nőttek ahhoz, messzebbre merészkedjenek.

A jeges víz és az orkán miatt kemény munka volt kiemelni a leletet a Vega-sziget partvidékén. A föld annyira fagyott volt, hogy egy ásószerkezet kettétört, és egy légkalapácsot kellett hátizsákban a helyszínre cipelni benzinnel, gipsszel és vízzel együtt, hogy sikerüljön a vállalkozás. A csontvázat öt markos ember emelte az argentin katonai helikopterbe, amelyet segítségül kellett hívni a szállításhoz.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.