2006. december. 12. 16:35 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 12. 16:29 Tech

Hetvenmillió éves hosszúnyakú őshüllőre bukkantak

Pleszioszaurusz, azaz hosszúnyakú tengeri őshüllő csontvázára bukkantak amerikai és argentin kutatók az Antarktisz környékén.

A lelet az egyik legteljesebben megmaradt Pleszioszaurusz-csontváz, amit valaha találtak, ráadásul az egyik legjobb állapotban lévő, amivel az Antarktisz meg tudta ajándékozni a tudósokat - olvasható az amerikai tudományos alap (NSF) közleményében.

A csontváz mintegy másfél méter hosszú, egy felnőtt példány csontvázának a hatoda, tehát növendék állat volt, és a hastájéka rendkívül jól megőrződött. A kutatók feltételezése szerint vulkánkitörés okozhatta halálát egy hajdanán valószínűleg sekély öbölben, ahol a kicsik éltek, míg elég nagyra nem nőttek ahhoz, messzebbre merészkedjenek.

A jeges víz és az orkán miatt kemény munka volt kiemelni a leletet a Vega-sziget partvidékén. A föld annyira fagyott volt, hogy egy ásószerkezet kettétört, és egy légkalapácsot kellett hátizsákban a helyszínre cipelni benzinnel, gipsszel és vízzel együtt, hogy sikerüljön a vállalkozás. A csontvázat öt markos ember emelte az argentin katonai helikopterbe, amelyet segítségül kellett hívni a szállításhoz.

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.