2006. december. 08. 15:11 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 08. 15:10 Tech

Hatalmas üzlet az internetes bűnözés

Bűnszövetkezetek becsvágyó diákokat bérelnek fel cyber bűncselekmények végrehajtására - tárta fel a McAfee angol internetbiztonsági cég.

A tanulmány szerint a szervezett bűnözés nem rendelkezik a szükséges ismeretekkel és hozzáférésekkel ilyen bűncselekmények elkövetéséhez, viszont van elég pénze, hogy megfizesse azokat, akiknek megvan a megfelelő felkészültségük. A gyors meggazdagodás reményében diákok számítógépes vírusokat és kamuleveleket írnak, személyazonosságokat lopnak, pénzt mosnak egy sok milliárdnyi bevételt hozó iparág "alkalmazottjaiként", amely ma már a drogbizniszt is lepipálja.

A szervezett bűnözés taktikái sok esetben hasonlítanak a KGB orosz titkosszolgálatnak a hidegháború idején alkalmazott módszereire, arra, ahogyan akkoriban "kiszúrtak" egy-egy szakértőt különféle tudományos konferenciákon, vagy egyetemeken - mutatott rá a McAfee. Most a bűnözők az egyetemeken, az online fórumokon és a számítógépes klubokban keresik a nekik szükséges fiatal embereket.

Arra is van példa, hogy anyagilag támogatják az így kiválasztott fiatalt, akit saját szakága mellett számítógépes képzésre küldenek, hogy aztán elmenjen szakképzettségének megfelelő helyre dolgozni, s ott később lehessen tőle "szívességet" kérni. A hackerek megrendelésre vírusokat írnak, amelyek gépek millióit fertőzhetik meg, hogy hozzájussanak bizalmas információkhoz. A kémszoftver - felderítheti például a bankkártyák számát, vagy más magánjellegű, bizalmas információt, amelyeket aztán csalásokhoz használnak fel.

Az internetbiztonsági cég szerint Kelet-Európában a cyber bűnözés fő okai közé tartozik a munkanélküliség és az alacsony bérezés: például a kellően képzett munkanélküliek számára az internet kitűnő megélhetési lehetőséget nyújt. A McAfee cég elemzését részben az FBI és európai hírszerző szolgálatok információi alapján készítette el.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.