A jövőből befolyásolható a múlt?
Egy amerikai fizikus érdekes kísérletével el lehetne dönteni, hogy lehetséges-e a "retro-kauzalitás" - az okot időben megelőző okozat -, vagy másképp fogalmazva lehetséges-e egy időben később bekövetkező eseménnyel befolyásolni egy korábbi esemény kimenetelét.
Megvalósulhat az időutazás? © sxc.hu |
John Cramer (University of Washington, Seattle, USA) az Amerikai Tudományfejlesztő Társaság (American Association for the Advancement of Science) júniusi összejövetelén olyan kvantummechanikai kísérletet javasolt, amivel üzenetet lehetne küldeni a múltba, igaz egyelőre csak néhány milliomod másodpercnyire.
A The New Scientist angol tudományos folyóirat Cramer javaslata kapcsán körüljárta a modern fizika idővel kapcsolatos kételyeit.
Newton mozgásegyenletei szimmetrikusak az idő szempontjából nézve, tehát az időnek nincs kitüntetett iránya. David Miller (University of Sydney, Ausztrália) szerint a relativitáselmélet világegyetem-blokk képében a múlt és a jövő nem különbözik egymástól, semmi sem indokolja benne, hogy az okok ne származhassanak a jövőből.
Az 1920-as években megszületett kvantummechanika szempontjából még kevesebb jelentősége van a részecskék és az események sorrendiségének. Richard Feynman Nobel-díjas fizikus a 40-es években felvetette, hogy az antianyag csak annyiban különbözik a szokásos anyagtól, hogy az antianyag részecskéi az időben visszafelé haladnak. Feynman mentorával, John Wheeler-rel (Princeton University) kidolgozott egy elektrodinamikai elméletet, ahol időben előre-hátra haladhattak a hullámok.
John Cramer a 80-as években másokhoz hasonlóan próbálta a való világgal kapcsolatba hozni a kvantummechanika elvont matematikáját, és kidolgozta a kvantummechanika "tranzakciós értelmezését". Eszerint a részecskék úgy hatnak egymásra, hogy időben előre illetve visszafelé haladó hullámokat küldenek és fogadnak.
Cramer az 1990-es évek végén Ausztriában, az innsbrucki egyetemen dolgozott Anton Zeilinger laboratóriumában, és javasolt kísérletének alapötlete is innen származik.
A kísérletnek már az elképzelése is komoly vitákat váltott ki fizikus körökben, hiszen a megtervezett készülékkel - ha csupán a fotonok szintjén is - lehetségessé válna a fénysebességnél gyorsabb információátvitel - olvasható a The New Scientist című folyóirat honlapján.