2006. április. 01. 08:04 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 01. 08:09 Tech

Megérkezett a Szojuz a Nemzetközi Űrállomásra

Két nap út után kikötött a Nemzetközi Űrállomáson a Szojuz orosz űrhajó. A háromtagú személyzet - köztük az első brazil űrhajós - előreláthatóan októberig marad az űrben.

Kikötött a Nemzetközi Űrállomáson  (ISS) közép-európai idő szerint szombat reggel  az a Szojuz TMA-8 orosz űrhajó, amely két napja indult a kazahsztáni Bajkonurból - közölte a Moszkva melletti Koroljovban lévő irányítóközpont.

Az ISS-re utazott személyzet tagjai Pavel Vinogradov orosz parancsnok, az amerikai Jeff Williams és a brazil Marcos Pontes, aki hazájának első űrhajósa. A Nemzetközi Űrállomáson jelenleg az orosz Valerij Tokarjev és az amerikai Bill McArthur űrpáros dolgozik. Ők ketten Pontessel együtt a jövő héten visszatérnek a Földre, s az ISS-en Vinogradov és Williams  folytatja a munkát, sorrendben a 13. állandó legénységként. Előreláthatólag októberig dolgoznak majd a Föld körül 350-400 kilométeres magasságban keringő űrbázison.

Brazília első űrhajósa még a bajkonuri orosz űrrepülőtéren a start előtt adott nyilatkozatában beszámolt arról: hazája labdarúgó-válogatottjának mezét viszi magával az űrutazásra, hogy ezzel is szerencsét hozzon a júniusi, Németországban megrendezendő világbajnokságon a brazil nemzeti tizenegynek. A 43 éves Pontes a brazil légierő pilótája. Brazília csaknem tízmillió dollárt fizetett az orosz űrhatóságoknak Pontes kiképzéséért, illetve tíznapos űrutazásáért.

Az ISS-en huzamos időn át tartózkodó legénységek cseréit jelenleg az orosz Szojuz űrhajókkal végzik az amerikai űrrepülőgépek helyett, mert a Columbia űrsikló 2003 februárjában bekövetkezett katasztrófája után repülési tilalmat vetettek ki erre az űreszköz-típusra. Tavaly nyáron a felújított űrrepülőgép-program keretében a Discovery kikötött az űrállomáson, de ezt az utat az új biztonsági intézkedések tesztelése céljából hajtották végre. A Discovery rendben visszatért a Földre.

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA nemrégiben döntötte el, hogy az évtized végéig még 16-18 űrsikló-missziót küld a Nemzetközi Űrállomásra.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.