Az év hírei az IT és a tudomány világából I.
Visszatekintve a 2005-ös esztendőre, a kutatók, tudósok, mérnökök és feltalálók idén sem henyéltek, ennek köszönhetően számtalan érdekes felfedezésről, fejlesztésről és találmányról érkeztek hírek a nagyvilágból. Legnépszerűbb cikkeinkből válogattunk.
Az IT/Tudomány rovat jellegéből fakadóan egyaránt beszámoltunk érdekfeszítő tudományos fejleményekről, s informatikai megoldásokról, tenderekről és fejlesztésekről egyaránt. Górcsövünket nem kerülhette el a hadiipar sem, így került látókörünkbe az Egyesült Államok hadserege által megtervezett távirányítású robotkatona, amelyet az iraki hadszíntérre szándékoznak küldeni.
Februárban számoltunk be Daniel Tammet-ről, aki 22514 tizedesjegyig tudja felmondani a Pi értékét. Az autista fiatalember kapcsán a zsenik agyának működését részleteztük. A cikkben szó esett az Esőember című filmet inspiráló Kim Peekről, s kettejük találkozásáról is.
Márciusban ismét a hadiipar felé fordult a figyelmünk, ahonnan egy roppant izgalmas, az emberiséget már régóta izgató felfedezés híre érkezett. A láthatatlanság megvalósítása úgy látszik kivitelezhetővé vált, s már csak az a kérdés, hogy mikortól dobják majd piacra a civil használatra szánt „láthatatlanító” készüléket.
A tavasz első hónapjában jóval nyugtalanítóbb hírek is érkeztek a globális felmelegedésről. Az American Association for the Advancement of Science által készített felmérés ugyanis eleddig megdöntetlen bizonyítékokkal támasztották alá az egész Földet érintő klímaváltozás rémének valódiságát, mely szerint az elmúlt 8 ezer évben folyamatosan emelkedett bolygónk hőmérséklete, ám az ipari működés jelentősen súlyosbította a helyzetet.
Ha tavasz, akkor CeBIT, a világ legnagyobb informatikai kiállítása mellett pedig természetesen mi sem mehettünk el szó nélkül. A 27 hannoveri pavilonban a hivatalos adatok szerint 6270 cég mutatta be termékeit. Helyszínen tartózkodó tudósítónk belevetette magát a plazmatévék és DVD-kamerák rengetegébe, s összegyűjtötte a legizgalmasabb eszközöket és fejlesztéseket, amelyek már a közeli jövő előfutáraiként jelentek meg az IT-expón.
Az egekbe szökő olajárak kapcsán a hibridautókról készítettünk körképet, s bemutattuk, hogy miként változtathatja meg a közlekedést – különös tekintetettel az USÁ-ban különösen népszerű „benzintemetők” tulajdonosaira. Bár az egyik japán autógyárnak már jelentős előnye van a hibridek terén, a konkurencia sem tétlenkedik, s egyre-másra ontják magukból a különböző koncepciókat, amelyek mind a fosszilis tüzelőanyag-használat mértékének leszorítását helyezik előtérbe.
A rádiófrekvenciás azonosító (RFID) chipekről közölt összeállításunkban részletesen olvashattak a technológia lényegéről, felhasználási területeiről, illetve az azzal kapcsolatos aggodalmakról. A könnyű azonosítást és nyomkövetést lehetővé tévő miniatűr adók a személyiségi jogokért harcoló szervezetek aggodalmát is kiváltották.
Április 2-án elhunyt II. János Pál pápa. A Szentatya temetésének napján jelentkező napfogyatkozásról is tudósítottunk. A jelenség annak ellenére váltott ki óriási érdeklődést, hogy az egyrészt a Csendes-óceán felett következett be, másrészt a csillagászok már jóelőre jelezték azt.
Az év második részének legnépszerűbb tudományos és technikai híreinek áttekintését hamarosan olvashatják.