Az X-kromoszóma rejtélye
A női X-kromoszóma genetikai kódja választ adhat arra, miért különböznek annyira egymástól a nők és a férfiak, valamint segíthet feltárni közel háromszáz súlyos betegség okát - állítja egy nemzetközi kutatókból álló csoport.
A kutatók szerint az 1100 génből álló női X-kromoszóma olyan információkat tartalmaz, amelyek segítségével jobban meg lehetne ismerni a vérzékenység, a vakság, az autizmus, a kóros elhízás, valamint a leukémia esetleges kiváltó okait. Az X-kromoszóma genetikai kódja alapján a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a női nem sokkal változatosabb, mint az eddig képzelték és a gének szintjén a nők sokkal összetettebb személyiségek, mint a férfiak.
"Az X-kromoszóma a legkülönlegesebb az emberi génállományban öröklési mintáját, egyedülálló biológiáját és az emberi betegségekhez való viszonyát tekintve" - hangsúlyozta Mark Ross a kutatócsoport vezetője.
A minden sejtmagban megtalálható kromoszómák az öröklés alapvető szerkezetei. Biztosítják a gének tárolását, karbantartását és védelmét, kifejeződésének szabályozását, valamint a genetikai információ másolását és továbbadását. A nők két X-kromoszómával rendelkeznek, míg a férfiak egy X- és egy Y-kromoszómával, mely utóbbi férfias jellegzetességeikkel ajándékozza meg őket.
A kutatás kimutatta, hogy az Y-kromoszóma az X-kromoszóma egy erodálódott változata, mely csak néhány gént tartalmaz. Az X-kromoszóma sokkal nagyobb, mint az Y, és mivel a nők eleve két példánnyal rendelkeznek, az egyik X-kromoszóma a legtöbb esetben deaktiválódik. Ám a szunnyadó kromoszómának nem az összes génje tétlen, mely megmagyarázhatja a nők és férfiak közötti különbségeket. Maga az X-inaktiváció is igen változatos a nők között. A genetikai mutációk és az olyan betegségek, mint a színvakság, az autizmus és a vérzékenység az X-kromoszómához kapcsolhatóak, és főleg a férfiakat érintik, mivel ők nem rendelkeznek még egy X-szel, mely kompenzálhatná a hibákat.