2005. március. 23. 19:40 MTI Utolsó frissítés: 2005. március. 23. 19:57 Tech

Először mérték Naprendszeren túli bolygók fényét

Naprendszeren túli bolygók fényét észlelte egy amerikai űrtávcső, és ezzel először mérte meg közvetlenül űreszköz csillag körül keringő planéták fénykibocsátását.

Az űrtörténelmi tettet a NASA egyik űrteleszkópja, az infravörösben mérő Spitzer hajtotta végre. Egy tőlünk 150 fényévre lévő, körülbelül Nap méretű csillag két Jupiter nagyságú bolygójának a fényét észlelte az űrtávcső. Mérései szerint mindkét gázóriás igen forró, 727 Celsius-fokos hőséget bocsát ki magából.

"A felfedezés lenyűgöző, hiszen most először láthattuk más világok izzásának a fényét" - fogalmazott David Charbonneau, a Massachusetts amerikai szövetségi államban lévő Cambridge városában létesített Harvard-Smithsonian asztrofizikai központ kutatója. A csillagászok a kilencvenes évek közepe óta mostanáig mintegy 130 olyan bolygót fedeztek fel, amelyek különböző csillagok kísérői a világegyetemben. Közvetlenül azonban még egyiket sem látták.

Létüket eddig két módszerrel mutatták ki. Az egyiknek az a lényege, hogy a felfedezett bolygó nagyságát és tömegét az anyacsillaga pályamozgására gyakorolt hatása alapján számították ki. A másik eljárás pedig azon alapszik, hogy az adott planéta időnként elhalad napjának korongja előtt, és akkor annak fényének egy részét eltakarja, és ebből fényveszteségből, mintegy a csillag "pislogásából" lehet következtetni arra, hogy a vizsgálat alá vett távoli űrobjektumot bolygó, vagy bolygók veszik körül.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.