2005. március. 21. 18:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. március. 21. 18:15 Tech

AZ EU újabb büntetéssel fenyegeti a Microsoftot

Az Európai Unió újabb nagy összegű pénzbüntetés kiszabásával fenyegette meg a Microsoftot, amennyiben az nem könnyíti meg versenytársai számára a hozzájutást a szoftverei leírásához és nem teszi olcsóbbá azokat.

Az EU versenyhatósága azután kezdte a kérdést vizsgálni, hogy a Microsoft riválisai panasszal éltek, mely szerint a szoftveróriás lépései elégtelenek a Windows szerver verziói és a riválisok szerver szoftverei közti kompatibilitás kérdésében. „Piaci vizsgálatok alapján megállapítható, hogy nem megfelelő az együttműködés a Microsoft termékei és az alternatív szoftverek közt” – mondta Jonathan Todd, az EU versenyhatóságának szóvivője.

Tavaly márciusban az EU 497 millió euróra büntette a Microsoftot, mert az visszaélt monopolhelyzetével, és a rivális piaci szereplők helyzetét jogtalanul nehezítette meg. A döntés arra kötelezte a szoftvercéget, hogy több technikai információt osszon meg riválisaival, de az ezt nem teljesítette ez idáig megfelelően.

Az redmondi óriás ráadásul a teljes licenccsomag megvételére kényszeríttette a riválisait és nem tette lehetővé, hogy azok esetleg csak egyes részeit vásárolják meg. Ráadásul a Versenyhatóság szerint túl magas árszabással is vádolható a cég.

Végül pedig a nyílt forráskódú szoftvereket fejlesztők számára, egyáltalán nem tette lehetővé a Microsoft a kompatibilis fejlesztésekhez szükséges információkhoz való hozzájutást.

A Microsoft szóvivője Jim Dester szerint voltak érdeklődők a szoftverleírások licencjogai iránt, de egy cég sem kötötte időponthoz a hozzájutást.

Todd szerint az EU a cégek napi globális bevételének 5 százalékára büntetheti meg maximálisan, a verseny szabályokat megszegő vállalatokat. A Microsoft az idei pénzügyi évre, mely június 30-án ér véget, szakértők szerint 40 milliárd dolláros bevétellel számol - írja az AP hírügynökség.

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.