Új technológiák HVG 2012. január. 26. 10:05

Egy berendezés miatt is feldőlhetett a Costa Concordia

Néha a nagyobb biztonságra és kényelemre törekvés okozza egy-egy hajó vesztét – ezt feltételezik szakmabeliek a január 13-án zátonyra futott olasz óceánjáró felborulása kapcsán is.

A hullámzás és a szélnyomás nem kívánt fedélzeti hatásait csillapítani hivatott berendezés is okozhatta azt, hogy a toszkán partoknál január 13-án, pénteken léket kapott Costa Concordia luxustengerjáró pár óra alatt az oldalára dőlt – vélekednek a különböző tengerészeti fórumok szakmabeli hozzászólói. Egyesek kifejezetten a gigantikus „lengéscsillapító-rendszert” okolják az olasz zászló alatt közlekedő, kisebbfajta úszó városnak is beillő turistahajó felborulásáért.

A kereskedelmi hajózásban is használatos, a szállított portéka viharbeli elszabadulását gátló berendezés képes arra, hogy egyenesben tartsa az oldalszél miatt megdőlő, akár 40–70 méterrel a vízfelszín fölé magasodó járműveket. Ehhez nagy teljesítményű, másodpercek alatt száz tonnákat megmozgató szivattyúkkal nagy mennyiségű vizet pumpál ide-oda a 30-40 méter széles tengeri monstrumok két oldalán található ballaszttartályok között. Mindig az ellentétes irányba, mint amerre a hajó dől(ne). Az e fejlett egyensúlyozó rendszerrel felszerelt luxushajókon nem is szokás rögzíteni a bútorokat – ezért torlaszolhatták el azok az oldalra billent Concordia kijáratait.

A hajókatasztrófa kapcsán a tengeri hajók biztonságáról szóló cikket a HVG e heti számában olvashatják.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.