A fukusimai üzemeltető már három éve tudott a veszélyről
Keményen bírálták csütörtökön a japán kormány illetékesei a fukusimai atomerőművet üzemeltető vállalatot, a Tepcót, mert már három évvel ezelőtt arra a következtetésre jutott, hogy veszélyt jelentenek az atomreaktorokra a tíz métert meghaladó óriáshullámok, ennek ellenére nem értesítette róla a hatóságok.
Edano Jukio kormányszóvivő megerősítette a szerdán napvilágra került információk hitelességét, amelyek szerint a Tepco csak az idén március 7-én, három évvel a számítások elvégzése után, s mindössze négy nappal a pusztító földrengés és szökőár előtt tájékoztatta a veszélyről a japán atombiztonsági ügynökséget. "Sajnálatra méltó, hogy a vállalat nem hozott óvintézkedéseket, holott lett volna rá elegendő ideje" - mondta Edano.
Az ügynökség illetékese, Morijama Josinori szerint a Tepcónak haladéktalanul lépnie kellett volna, mihelyt felmérte a veszélyt. A hivatal azonnali intézkedések megtételére utasította a Tepcót, de a vállalat ezt figyelmen kívül hagyta - tette hozzá.
A Tepco szóvivője, Junicsi Macumoto azzal védte vállalatát, hogy vezetői "nagyon valószínűtlennek" tartották azt, hogy tízméteres óriáshullámokat előidéző földrengés rázza meg a Fukusima prefektúra térségét, s ezért nem is tájékoztatták a számításokról az illetékes hatóságokat. A felmérés csupán feltevéseken és előzetes, szigorúan munkaanyag jellegű számításokon alapult - mondta.
Szakértők szerint március 11-én a Fukusima-1 atomerőműre 15 méteres hullámok zúdultak, ami több atomreaktorban magolvadáshoz, illetve atomkatasztrófához vezetett.