Hawaii mellett, a Csendes-óceán iszapjába ágyazódva mintegy 100 milliárd tonna ritka ásványi anyagot találtak. Eddig Kína termelte ki az iPadhez is felhasznált alapanyagok, a földfémek 97 százalékát, mostantól megszűnik a monopólium.
A másik nagy gond a ritka ásványokkal, hogy a nyers ritkaásvány piaca 97 százaléka Kína kezében van – Kína dönti tehát el, mennyi hagyhatja el az országot. Ez meglehetősen nehézkessé teszi mások számára az elektronikai eszközök gyártását, illetve azt is, hogy a termékek ára versenyképes szinten maradjon.
Sokan fellélegezhetnek most: japán kutatók gazdag ritkaásvány-lelőhelyre bukkantak. Ritkaföldfémeket és ittriumot is találtak a tengeri iszapban, 3500 és 6000 méter mélyen – áll a Guardian cikkében. A kincset érő nyersanyag nemzetközi vizeken, Hawaii és Tahiti mellett pihen.
A lelőhely olyan gazdag, hogy eltörpül mellette az eddig ismert tartalék mennyisége: a korábbi 110 millió tonna mellé ennek ezerszerese, további 100 milliárd tonna áll majd rendelkezésre. A felfedezés azt is jelenti, hogy megszűnik a kínai monopólium, az árak zuhanni fognak, és a ritka ásványi anyag nem befolyásolja, ki gyárthat elektronikai eszközöket.
Ugyanakkor elemzők korábban már figyelmeztettek arra, hogy ha találnak is új ritkaföldfém-lelőhelyeket, kiaknázásuk, a kinyert nyersanyagok további feldolgozása komoly – évekig tartó – technológiai fejlesztésket igényel, így egy darabig biztosan még Kína uralja a számítástechnikai alapanyagok piacának ezt a rendkívül fontos részét.