Sport MTI/hvg.hu 2024. augusztus. 29. 05:43

Különleges helyszínen tartották a párizsi paralimpia megnyitóját, fontos üzenetet adtak át vele

Megkezdődött Párizsban a XVII. paralimpia, amikor szerda este ismét fellobbant a láng; a mozgás-, látás- és enyhe értelmi sérült sportolók legnagyobb sporteseménye a jövő vasárnapig tart.

A szerda esti megnyitót az olimpiáéhoz hasonlóan nem stadionban, hanem a Concorde téren és Párizs híres sugárútján, a Diadalívtől induló Champs-Elysées-n rendezték. Az ott felállított ideiglenes arénában 35 ezren, azon kívül pedig további több ezren üdvözölték a sportolókat és kísérőiket. A rendhagyó helyszínnel a házigazdák arra is fel akarták hívni a figyelmet, hogy

a világ kisebb és nagyobb városait nem a fogyatékkal élőkre gondolva tervezték, ezért a jövőben tenni kell azért, hogy ezek az emberek is egyenlően élvezhessék a mozgás, helyváltoztatás szabadságát.

A szervezők szándéka az volt, hogy elgondolkodtassák a nézőket az egész estén átnyúló, „Paradoxon, a viszálytól az egyetértésig” című műsorral, amelyben két csoport történetét mutatták be több felvonásban, több száz szereplő, köztük 16 fogyatékkal élő segítségével. A sztori azt szemléltette, hogy kreativitással hogyan lehet hidat építeni az egymástól távol álló csoportok közé, és együtt, egymásért, befogadóan, nem pedig egymás ellen, kirekesztően gondolkodni. A program központi eleme a tánc és az emberi test volt, s főszerepet játszott benne a tér közepén magasodó obeliszk is, amelyet többször is fényfestéssel keltettek életre, rendkívül látványosan.

Közben a Champs-Elysées alsó részéről a versenyzők is megérkeztek a térre, a magyar küldöttség 66. volt a felvonulók sorában, a zászlót az ötödik paralimpiáján szereplő, tokiói bajnok úszó, Illés Fanni és az íjász Gáspár Tamás vitte.

Utolsóként a házigazda franciák vonultak be, hatalmas ováció közepette, a sort pedig az önkéntesek és az embernagyságú kabalák, a Frígek népes csapata zárta – utóbbiak a felvonulás során végig biztatták, szórakoztatták a versenyzőket.

Tony Estanguet, a szervezőbizottság elnöke köszöntőjében forradalminak nevezte a párizsi paralimpiát, amelynek minden sportoló a résztvevője, a szurkolókat pedig arra kérte, hogy ugyanolyan lelkesedéssel buzdítsák a versenyzőket, mint tették azt néhány héttel korábban, az olimpián. Andrew Parsons, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság elnöke szenvedélyes beszédében azt mondta, „a világ legszebb városában vagyunk, nehéz időkben, de legyen a sport egy közösségi erő, amely összehozza az embereket”. Hangsúlyozta: a paralimpikonok nem a részvételért jöttek, hanem azért, hogy versenyezzenek, győzzenek és képviseljék azt az 1,3 milliárd embert, a világ lakosságának 15 százalékát, aki valamilyen fogyatékkal éli az életét. Egyek vagyunk, de nem vagyunk egyformák – fogalmazott.

Az első párizsi paralimpiát a francia államfő, Emmanuel Macron nyitotta meg, a program végén pedig – a paralimpiai zászló felvonását, a játékok himnuszát és az eskütételeket követően – a fáklya is megérkezett a térre és felcsendült a francia zeneszerző, Maurice Ravel legismertebb szerzeménye, a Bolero. A lángot – amely az olimpiához hasonlóan a szomszédos Tuileriák kertjében, egy magasba emelkedő hőlégballonon lobog majd a következő tizenegy napban – látványos külsőségek közepette öt parasportoló, Charles-Antoine Kouakou, Nantenin Keita, Fabien Lamirault, Alexis Hanquinquant és Elodie Lorandi „gyújtotta meg”. A több mint három és fél órás megnyitó tűzijátékkal ért véget.

The Paralympic Games Have Officially Begun 🔥 | Paralympic Games

The International Paralympic Committee’s vision is to make for an inclusive world through Para sport. Our mission is to lead the Paralympic Movement, oversee the delivery of the Paralympic Games and support members to enable Para athletes to achieve sporting excellence.

A párizsi paralimpián a menekültek csapatával együtt rekordot jelentő 168 küldöttség mintegy 4400 versenyzője – köztük semlegesként 88 orosz és nyolc fehérorosz – versenyez 22 sportágban. A különböző sérültségi kategóriákban összesen 549 számban avatnak bajnokot. A magyar színeket 39 sportoló képviseli, akik 13 sportágban, 68 versenyszámban lesznek érdekeltek.

A magyar küldöttségből elsőkét Gáspár Tamás kezdi meg a szerepését a kerekesszékes íjászok W1-es katergóriájának rangsorolóján. A kieséses szakasz vasárnaptól zajlik majd. Gáspárnak ez lesz a második paralimpiája, Tokióban az ötödik helyen végzett.

Három magyar úszó is bemutatkozik ma: a paralimpiai bajnok Konkoly Zsófia (S9, 400 gyors) és Pap Bianka (S10, 50 gyors), valamint Adámi-Rózsa Zsanett (S2, 100 hát). A La Défense uszodában délelőtt az előfutamokat bonyolítják le, este zajlanak a döntők.

A bocciások küzdelmei is megkezdődnek ma, akik között 16 év szünet után ezúttal lesznek magyarok is: Nagy Vivien a BC2-es, az éremesélyesek között számon tartott Szabó Alexandra pedig a BC4-es kategóriában sszerepel. A nyitónapon mindketten csoportmérkőzéseket játszanak.

Figyelünk, mire kíváncsiak olvasóink. Cikkünk írásában segítségünkre volt a Google Trends.

párizsi olimpia 2024

Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába

Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.