A felkínált meghívásra nagy nevek is nemet mondtak.
Összesen 16 orosz, valamint 17 fehérorosz sportoló vesz részt semleges színekben a július 24-én kezdődő párizsi olimpián.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) közlése szerint ennyien fogadták el a felkínált meghívást, és ez a szám már csak az esetleges visszalépések miatt változhat.
A NOB azt is közölte, orosz részről 19-en, fehérorosz részről heten nem éltek a lehetőséggel: utóbbiak közül így például nem lesz ott a francia fővárosban a két teniszsztár Arina Szabalenka és Viktorija Azarenka sem.
A nemzetközi szervezet tavaly márciusban úgy számolt, hogy a részvételhez szükséges szigorú kritériumrendszerek teljesítése után 36 orosz és 22 fehérorosz versenyző indulása lesz lehetséges. Három éve Tokióban 330, illetve 104 fős volt a két ország ötkarikás delegációja.
Ezúttal kerékpárban, kenuban, úszásban, ugróasztalban, birkózásban, tekvondóban, súlyemelésben, evezésben, sportlövészetben, valamint teniszben lesz a két nemzet valamelyikének indulója az olimpián.
Az Ukrajnában zajló katonai invázió miatt Oroszország és Fehéroroszország a csapatsportágakban nem vehet részt az ötkarikás játékokon, és a két ország versenyzői az egyéni sportágakban is csak semlegesként indulhatnak.
Minden kvalifikált sportolónak át kell esnie a NOB által kijelölt háromtagú testület átvilágítási folyamatán. A kritériumok közé tartozik, hogy nem támogatta nyíltan az ukrajnai háborút, és nincs kapcsolata semmilyen katonai vagy biztonsági szervezettel.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.