Meglepetést, papírformát és egy különleges befejezést hozott a budapesti atlétikai világbajnokság ötödik napja.
A szerdai versenynap legnagyobb meglepetését a férfiak 1500 méteres síkfutószáma hozta, amelynek az olimpiai bajnok norvég Jakob Ingebritsen volt a favoritja. Akadtak, akik még világcsúcsdöntést is vártak tőle, ám ahogy tavalyi eugene-i, úgy a budapesti világbajnokságon sem tudott nyerni. Akkor a brit Jake Wightman, most pedig annak honfitársa, a Tokióban bronzérmes Josh Kerr hajrázta le.
A futam elején Ingebrigtsen gyorsan az élre állt, nagy tempóban futott, ám a mezőny egyben maradt és gyorsan egyértelművé vált, hogy a hajrá fog dönteni a világbajnoki címről. Az utolsó körre fordulva Ingebrigtsen növelni tudta a tempót, a boly megnyúlt, de az utolsó kanyarban Kerr fel tudott futni a norvégra, húsz méterrel a cél előtt pedig sikerült elé kerülnie.
A bronzérmet a szintén norvég Narve Gilje Nordas szerezte meg nagyszerű hajrával. Az ő edzője Ingebrigtsen apja, Gjert. Korábban ő irányította Jakob és két, szintén másik futó fia edzéseit, a fivérek azonban 2021 vége óta már nem vele dolgoznak. „Apa hamar feszültté tud válni, és ez gyorsan át tud ragadni másokra is a környezetében. A versenyek előtt ez könnyen dühvé változhat, és amikor aggódik és ideges, apróságok miatt is azonnal felkapja a vizet” – indokolta korábban a szakításuk okát az olimpiai bajnok.
A norvég atlétikai szövetség, bár joga lett volna jelen lenni, nem adott Gjertnek akkreditációt a budapesti vb-re, vélhetően azért, hogy megóvják Jakobot a családi feszültségektől.
A futó, aki láthatóan nagyon csalódott volt amiatt, hogy megint nem sikerült nyernie, arról beszélt a döntő után, hogy nem érzi magát teljesen fittnek, arra a kérdésre pedig, hogy elindul-e 5000 méteren, azt felelte: még nem tudja.
A férfiak 1500-as döntőjét az Eurosport videóján nézheti meg:
Fél órával később egy másik norvég sztár, a 400 gáton világcsúcstartó Karsten Warholm már győzni tudott. A fináléban az ő és az amerikai Rai Benjamin csatájára lehetett számítani, az első 300 méter pedig papírforma szerint alakult, a célegyenesre fordulva azonban Warholm ellépett fáradó riválisától és 46.89 másodperces idővel nyert. Az erejével teljesen elkészült Benjamint a Brit Virgin-szigetekről érkezett Kyron McMaster is megelőzte.
A női 400 méteren a várakozásoknak megfelelő eredmény született. A világranglista-vezető amerikai Sydney McLaughlin-Levrone visszalépése után a dominikai Marileidy Paulino toronymagas esélyessé vált és ő nagyszerű futással, 48.76 másodperces parádés országos csúccsal diadalmaskodott. A második helyen a lengyel Natalia Kaczmarek, a harmadikon pedig a barbadosi Sada Williams ért célba.
A nap legszorosabb döntőjét a női rúdugrók szolgáltatták és csatájukból ketten kerültek ki győztesen, az ausztrál Nina Kennedy és az amerikai Katie Moon.
Az esti programban négy magyar volt érdekelt, elsőként 5000 méteren Wagner-Gyürkés Viktória, aki az előfutamában a 16. helyen ért célba, így nem jutott fináléba.
Szabó Beatrix is kiesett női hármasugrásban. A világranglista 131. helyén álló atléta a 36 fős mezőny leggyengébb egyéni csúcsával rendelkezett, a 13,01 métert idén érte el. Előzetesen az volt a célja, hogy 13 méter fölötti eredménnyel zárjon, ezt azonban nem sikerült elérnie: 12,68 méterrel kezdett, 12,79-re javított, végül 12,61-et ugrott. Összesítésben az utolsó helyen végzett.
Kalapácsvetésben Gyurátz Réka nem tudta megdobni a döntőbe jutáshoz szükséges 73 métert, és a 72,70 méteres egyéni csúcsától is jócskán elmaradt. Előbb 65,25 méterig hajította a szert, majd 66,81-gyel folytatta. Harmadikra már nem tudott javítani, a hálóba vágta a kalapácsot. A 36 fős mezőnyben a 33. helyen végzett.
A gátfutó Kozák Lucának sem jött össze a döntőbe jutás 100 méteren.
Még a délelőtti programban hét magyar szerepelt, közülük egyedül a 800 méteren induló Kéri Binaka jutott tovább. Futamában a negyedik helyen ért célba 2:00.20 perces idővel, ami a legjobb volt az automatikusan nem továbbjutottak között, így továbbléphetett. „Elképesztően boldog vagyok, hogy sikerült továbbjutnom. Az edzőmmel beszélgettünk arról, hogy egy nagyon jó futással összejöhet, és az, hogy ezt most tényleg megcsináltam, nagyon jó érzés. Úgy érzem, kifutottam magam, a végére elfáradtam és beesett elém a szlovén lány. A futás után az edzőm jelezte, hogy jó az idő, aztán a Q szobában jött a várakozás. Iszonyú egy hely, nőtt néhány ősz hajszálam, amíg figyeltük az eredményeket az utolsó két futam alatt” – mondta a futama után.
Egyik magyar gerelyhajítónak, Szilágyi Rékának és Moravcsik Angélának sem jött össze a továbbjutás, mindketten elmaradtak a 61,5 méterben meghatározott selejtezőszinttől. Szilágyi elsőre 56,21 métert ért el és a folytatásba nem tudott javítani. A második kísérlete 54,14 méter lett, az utolsó dobását pedig már le se mérette. Moravcsik 52,54 méteres dobással kezdett, majd egy érvénytelen kísérlet után 55,10 méterrel zárt.
A távolugró Németh Mátyás is a selejtezőjében búcsúzott. A versenyző az Universiadén 7,79 méterre javította egyéni csúcsát, továbbjutási reményei azonban nem nagyon lehettek, mivel a 39 fős mezőnyben, ennél mindenki jobb eredménnyel rendelkezett, a selejtező szintet pedig 8,15 méternél húzták meg. Németh jól kezdett, elsőre megugrotta az egyéni csúcsát, javítani azonban már nem tudott.
Takács Boglárka és Sulyán Alexa sem jutott tovább az előfutamból női 200 méteren a budapesti atlétikai világbajnokságon. A két magyar közül előbb Sulyán szerepelt, jól rajtolt és a kanyart jól futotta meg, az utolsó ötven méterre viszont már kevesebb ereje maradt és végül 23.47 mp-cel a hatodikként ért célba. Az ötödik futamban Takács a kettes pályán futott. A kanyarban jól mozgott, a célegyenesbe fordulva viszont nem volt messze a harmadiktól, akit azonban nem tudott megközelíteni és végül 23.24 másodperccel a negyedik lett. Már ekkor biztossá vált, hogy idővel sem léphet majd tovább.
Wahl Zoltán egyéni csúcsán két századmásodpercet faragva futamában az ötödik lett és nem jutott tovább az elődöntőbe férfi 200 méteren.
Kubatov Gábor: Egy afrikai országnál, meg ilyen helyeknél nyilván jobban élünk
Újévi köszöntőt tartott a Fradi elnöke, amelyben elmondta, “méregetjük, hogy az embereket mi érdekli, és a magyar embereket a futball érdekli”, valamint azt is elárulta, hogy Pascal Jansent félmilliárd forintért vásárolták ki a klubtól.