Sport hvg.hu 2021. június. 21. 23:30

Nem csak Dánia és Ausztria jutott tovább, hanem Svájc, a csehek, az angolok, a svédek és a franciák is

Az Eb hétfői meccsein előbb Ausztria bebiztosította a továbbjutását az ukránok ellen, majd Dánia megmutatta, hogy Eriksen újraélesztése és két vereség után is fel lehet állni a padlóról. Ennek pedig minden olyan csapat is nagyon örülhetett, aki legalább négy pontnál tart már.

Európa focizik
Friss cikkek a témában

Miközben a német-magyar meccsre készülünk – Willi Orbán például elmondta, szerinte az erőnléttel nem lesz gond, a németeknél pedig egyre komolyabb az esélye annak, hogy Thomas Müller nem játszik szerdán –, az Európa-bajnokság B és C csoportjában is lejátszották az utolsó meccseket.

A C csoportban egyszerű volt a matematika: aki az osztrák-ukrán meccset megnyeri, az továbbjut, aki kikap, annak 3 ponttal elég rossz esélye marad arra, hogy bejusson a négy legjobb csoportharmadik közé. Viszont egy döntetlen már kimondottan jó esélyeket jelentett volna – de a csapatok rácáfoltak azokra, akik békés döntetlent vártak. Főleg az osztrákok, ők az első félidőben gyakorlatilag ráborították a pályát az ellenfélre, 13 lövéssel próbálkoztak, ennél többet csak az olaszok egyik meccsén jegyeztek fel az idei Eb-n. És a helyzetek közül egy be is ment: Baumgartner egy szögletre érkezett jó ütemben, védőjét megelőzve a 21. percben.

Ukrajna azonban alig tudott nyomást gyakorolni az osztrák csapatra ezek után, így jobb híján csak számolgathatnak. Ausztria pedig arra készülhet, hogy Olaszország ellen játszik a legjobb nyolcba jutásért.

A csoport másik meccsén nem volt semmi tét: Hollandia biztos csoportelsőként játszott a már a meccs előtt fix kieső Észak-Macedóniával. Csak két játékost pihentettek ennek ellenére a korábbi kezdők közül, és így is simán nyertek, az 58. percre már beállt a 3-0-s végeredmény.

Ausztria nem taktikázott, hibátlan hollandok jönnek Budapestre

Négy mérkőzéssel folytatódik hétfőn a foci-Eb, 18 órától Észak-Macedónia és Hollandia, valamint Ukrajna és Ausztria meccsel, 21 órától pedig az oroszok a dánokkal, a finnek pedig a belgákkal játszanak.

Belgium továbbjutása biztos - ennyi volt minden, amit tudtunk az Európa-bajnokság B csoportjának záró fordulója előtt. A 6 pontos belgák mögött 3-3 ponttal állt Oroszország és Finnország, de még a 0 pontos Dánia is bízhatott a körbeverésben. Itt Dánia Oroszországgal, Belgium Finnországgal játszott.

A dán és a belga fölény kezdettől fogva látványos volt, gólra mégis a 38. percig kellett várni, Dánia akkor szerezte met a vezetést az oroszok ellen. Damsgaard gólja még egy részlet miatt volt érdekel: ezzel a dán játékos lett az első 2000-ben született ember, aki egy Eb-n gólt lőtt.

A második félidőben jöttek aztán az elképesztő pechek és védelmi hibák. Előbb egy orosz védő negyven méterre a saját kapujától próbálta hazapasszolni a labdát, ehelyett a teljesen üresen álló Poulsennek adta, akinek csak az üres kapuba kellett begurítania. Az oroszoknak még lett egy kis esélyük, tizenegyesből szépítettek, így újra mindkét csapat kiesőhelyen találta magát.

Aztán viszont a finn-belga meccsre figyelhettünk. A finnek nagyon fáradtak a bekkelésben, Lukaku előbb egy gyönyörű támadás végén még csak lesgólt lőtt, utána viszont hatalmas peche volt a finn kapusnak: egy szöglet után Vermaelen a kapufára fejelt, de a labra Hradeckyre pattant, róla pedig a gólvonal mögé. A finn csapat erőnlétben nagyjából eddig bírta, percekkel később Lukaku könnyedén lőtte be a második belga gólt is.

Eközben Dánia is gyorsan rúgott még kettőt az oroszoknak, előbb Christensen, majd Maehle talált be a kapuba, 4-1.

Belgium 9 ponttal nyerte a csoportját, a három, egyaránt 3 ponttal végző csapat közül Dánia a jobb egymás elleni gólkülönbségnek köszönheti a második helyét, Finnország pedig a harmadikat. Dánia Wales ellen játszik a legjobb 16 között.

Dánia megmutatta, mi a mentális erő: Eriksen drámája és két vereség után továbbjutottak

Egy döbbenetes védelmi hiba a dán-orosz meccsen, egy ritka peches kapusöngól a finn-belgán - végül mégis mindenki arra fog emlékezni, hogy amilyen unalmasan indult a B csoport két utolsó meccse, annyira pörgős és szép lett a vége.

Ez az eredmény pedig nagyon jó hír volt minden olyan csapatnak, amely már szerzett 4 pontot: mivel van már két csoportharmadik 3 ponttal, aki 4-nél tart, az biztos lehet abban, hogy ha a harmadik helyen végezne, akkor is beférne a továbbjutást érő négy legjobb csoportharmadik helyezett közé. Így egy este alatt továbbjutott nem csak Dánia, hanem ezzel a lendülettel Svájc, Csehország, Anglia, Horvátország, Svédország és Franciaország is.

És nekünk lenne még egy ötletünk, hogy az F csoportból ki végezhetne 4 ponttal, de ahhoz kellene még egy kis csoda.

párizsi olimpia 2024
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.