Törökország–Olaszország-meccsel kezdődik a 2021-es labdarúgó-Európa-bajnokság, a törökök elvileg pályaválasztók az egyébként Rómában rendezett nyitómeccsen. A papírforma és a helyszín a 27 meccse veretlen olaszoknak kedvez, de a török védelem könnyen meglepheti Roberto Mancini csapatát.
Kemény védekezés és rugalmas támadójáték: valahogy így lehet körülírni a reneszánszát élő olasz válogatottat. A 2006-ban vb-győztes, 2012-ben Eb-döntős csapat nem jutott ki a 2018-as oroszországi világbajnokságra, azóta viszont Roberto Mancini vezetésével teljesen megújult a csapat, az idei kontinenstornára pedig 27 veretlen meccsel a hátuk mögött érkeznek.
Olaszország tízből tíz meccset nyert a selejtezősorozatban, és ugyan a csoport nem szolgált sok kihívással (Finnország volt a legnehezebb ellenfelük), a korábban az Inter Milant és a Manchester Cityt is irányító tréner ez idő alatt tökélyre fejlesztette a csapat játékát. Az általában 4–3–3-as felállásban kezdő olaszok hagyományosan a sziklaszilárd védekezésből építkeznek (a hátvédsor gerincét a veterán Bonucci–Chiellini páros adja), támadásaikat hátulról építik fel, és állnak át fokozatosan egy 3–2–5-ös taktikára, amelyben előrecsúsznak a szélső hátvédek, valamint a középső középpályások is támadóbb szerephez jutnak.
Bár igazi szupersztárok nincsenek a csapatban, az olaszoknak jó számmal akad húzóembere, elég csak a Milanból várhatóan a PSG-be igazoló, 22 évesen már öt év elsőosztályú rutinnal rendelkező kapusra, Gianluigi Donnarummára gondolni. Rajta kívül remek szezonon van túl az interes Nicolo Barella és a juventusos Federico Chiesa is, a középpályás Jorginho pedig BL-t nyert a Chelsea-vel. Az olaszok várható felállása a következő:
Donnarumma – Florenzi, Bonucci, Chiellini, Emerson – Jorginho, Barella, Locatelli (a sérült Verrati helyén) – Chiesa, Immobile, Insigne
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/d5a1d24b-9d8e-43a2-9867-3aac02229382.jpg)
Hasonlóan az olaszokhoz, Törökország is csalódást keltő évek után talált magára; 2012-ben ki sem jutottak az Eb-re, 2016-ban pedig már a csoportkörben elvéreztek. A feltámadásban nem kis szerepe van a nemzeti hősként tisztelt Senol Gunes visszatérésének a kispadra: a török edző 2002-ben világbajnoki harmadik lett a csapattal, 2019 óta pedig helyretette a válogatott csapongó védelmét, és a selejtezőkörben a bajnokesélyes Franciaországot megszorongatva jutott ki az idei tornára.
A törökök legjobb formában lévő játékosa a középhátvéd Caglar Soyuncu, aki az angol Leicester Cityben idén a Premier League egyik legmegbízhatóbb bekkjévé nőtte ki magát, és FA-kupát is nyert a csapattal. Húzóember lehet még a fantasztikus rúgótechnikájú milanos Hakan Calhanoglu, valamint a francia Lille két csatára, Yusuf Yazici és a veterán Burak Yilmaz is.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/2e12c3b2-64af-423d-b623-95f4c00b4f3b.jpg)
Törökország várhatóan így fog kezdeni az olaszok ellen:
Cakir – Meras, Soyuncu, Demiral, Celik – Yokuslu, Tufan, Karaman, Calhanoglu, Yazici – Yilmaz
A fogadóirodák könnyű olasz győzelmet várnak (a törökökre 8 feletti, az olaszokra 2 alatti szorzókat adnak), Manciniéket pedig a tornagyőzelemre legesélyesebb 6-8 csapat között tartják számon.
Milák Kristóf: Megbántottam olyanokat, akiket nem szerettem volna, igyekszem ezen változtatni
Megtörte a hosszú csendet Milák Kristóf úszó, aki egy podcastben beszélt arról, hogy miért kellett szünetet tartania, hogy megfordult a fejében a visszavonulás gondolata, és hogy hogyan készült a párizsi olimpiára. Mesélt a motivációjáról is, végül bocsánatot kért mindazoktól, akiket megbántott.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)