Abe Sindzó most először beszélt arról, hogy esetleg nem az eredetileg tervezett időpontban tartják majd meg a tokiói játékokat. Közben Kanada bejelentette: ha nincs halasztás, nem vesznek részt a játékokon.
Először beszélt a nyári, tokiói olimpia esetleges elhalasztásáról Abe Sindzó, Japán miniszterelnöke. Miután a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) vasárnap közölte, hogy négy héten belül dönt az esemény sorsáról, és ebben az időszakban a koronavírus-járvány miatt számításba veszi az esetleges halasztást is, a szigetország kormányfője hétfőn, a parlamentben is erről beszélt.
Ahogy fogalmazott: ezzel az eshetőséggel is számolni kell, a játékok törlése azonban nem jöhet szóba.
A mostani körülmények között nehéz kitartani a játékok mellett, döntenünk kell majd a halasztásról, mert a sportolók egészsége a legfontosabb"
– mondta Abe Sindzó.
A végleges döntést a NOB-nak kell majd meghoznia.
Az utóbbi napok bejelentéseiből viszont nem úgy tűnik, hogy a szervezetnek nagy mozgástere lesz. A hétvégén ugyanis számos jelentős sportszövetség és neves sportoló – így az amerikai atlétikai szövetség, az ausztrál, a szerb és a horvát olimpiai bizottság, Chad Le Clos olimpiai és világbajnok úszó, Lolo Jones amerikai gátfutó és bobos – halasztást sürgetett.
Legutóbb pedig a kanadai olimpiai és paralimpiai bizottság jelentette be: a jelenlegi körülmények között nem engedi versenyezni a kanadai sportolókat a játékokon. Emellett arra szólította fel a NOB-ot, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottságot és az Egészségügyi Világszervezetet (WHO), hogy egy évvel halasszák el az eseményt.
More than a performance, a record, or a medal.
— Team Canada (@TeamCanada) March 23, 2020
It’s about being part of something bigger. #TeamCanada pic.twitter.com/93vvTRzDfE
Korábban az ausztrálok jelezték, hogy szerintük jelenleg nincs mód megrendezni az olimpiát, és arra kérték a sportolóikat, hogy 2021-es játékokra készüljenek.
A tokiói olimpia az eredeti tervek szerint július 24-én, a paralimpia augusztus 23-án kezdődne. A halasztás történelmi döntés lenne és óriási hatást gyakorolna az egész sportéletre.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.