Javában zajlik ausztrál Grand Slam torna selejtezője úgy, hogy a versenynek otthont adó Melbourne levegőjénél jelenleg nincs rosszabb minőségű a világon. A teniszezők bevállalták a szereplést, de egyre több jel mutat arra, hogy az egészségük érdekében ki kellene hagyniuk a tornát. Australian Open a bozóttüzek árnyékában.
Elkezdődött az év első tenisz Grand Slam tornája, az Australian Open, azt viszont még nem lehet teljesen kijelenteni, hogy a verseny döntőjéig is eljutunk majd. A kontinensen tomboló bozóttüzek és azok következményei alapvetően befolyásolják a torna lebonyolítását, Fucsovics Márton és Dalila Jakupovic feladta, Marija Sarapova és Eugenie Bouchard pedig alaposan megszenvedte a mérkőzését. Részletkérdés, hogy a magyar és az orosz teniszező nem az Australian Openen szerepelt. A torna helyszíne, Melbourne levegője jelenleg a legrosszabb a világon, a szervezők a közép- és hosszútávú meteorológiai előrejelzésekbe kapaszkodhatnak.
Már a tavalyi Open sem volt problémamentes
2019 szeptembere óta sokkolóan gyorsan és pusztítóan halad végig a kontinensen az ország történetének legsúlyosabb tűzvésze. Ausztrália mind a hat államában több mint százezer négyzetkilométernyi területet perzseltek fel a lángok, családok ezreinek lett oda az otthona, komplett városokat kellett evakuálni, eddig egymilliárd állat pusztulhatott el, és több tucat ember veszítette életét. Jogosan merült fel korábban a kérdés, hogy elhalasztják vagy esetleg eltörlik az idei Australian Opent, főleg annak tudatában, hogy az országban hagyományosan az év első két hónapjában kapnak lángra a bozótosok.
Wildfires are pictured surrounding Sydney, Australia, as the International Space Station orbited 269 miles above the Tasman Sea on Jan. 3, 2020. pic.twitter.com/XUTJLHZB8x
— Intl. Space Station (@Space_Station) 2020. január 4.
2019 hasonló szakaszában, hónapokkal a tűzvész kirobbanása előtt sem volt ideális a helyzet, a hatalmas hőség miatt volt olyan terület, ahol megolvadt az aszfalt az utakon, és sorra dőltek meg a melegrekordok Ausztráliában. A 2019-es Australian Open résztvevői is megszenvedték a nagy meleget, Heather Watsont kezelni kellett a mérkőzés közben, a németek sztárja, Andrea Petkovic pedig a pályán esett össze.
2020 első hónapjában viszont még a korábbiaknál is több teniszverseny volt Ausztráliában, a WTA-szezon első tornája és az ATP Challenger Tour is január 6-án rajtolt az országban, és az ATP Kupa küzdelmei is ebben az időszakban zajlottak három ausztrál városban, Brisbane-ben, Sydney-ben és Perthben. Az, hogy ezeket a versenyeket megrendezték, azt jelenti, hogy a tűzvész miatt nem feltétlenül szükséges halasztani, de azért nem ilyen egyszerű a helyzet.
A közvetlen előzmények sem az Australian Open megrendezése mellett szóltak
A Challenger torna eredetileg Canberrában kapott volna helyet, de a rendkívüli helyzet miatt végül Bendigóban rendezték meg. Liam Brody egyike volt annak a több mint 100 játékosnak, akik a 75 000 dollár összdíjazású tenisztornán kezdték az évet. A brit teniszező arról számolt be, hogy a fővárosban üres utcákat és mindent beborító hamufelhőket látott, és késő délután már olyanok voltak a fényviszonyok, mintha már este lenne – idézte a teniszezőt a New York Times. Az amerikai Denis Kudla január 3-án, pénteken edzett Melbourne-ben, mielőtt a Bendigo-ba indult volna, ő arról számolt be, hogy edzés közben nehezére esett a be- és kilégzés.
Nem hiszem, hogy pár nap alatt javulna helyzet. Játszani lehet, de nem tudni, milyen károkat okozunk magunknak
– mondta Kudla.
A photographer made this visualization of Australia’s fires using NASA data, showing the extent of the country’s fires over the last month. (Note: this is not an actual satellite photo. He says to think of it more as a graph.)
— AJ+ (@ajplus) 2020. január 7.
(Image: Anthony Hearsey) pic.twitter.com/gXDPVujdAn
Jelzésértékű, hogy a január 3-án játszott Melbourne City-Western United bajnoki mérkőzés után Mark Rudan, a vendégek edzője azt mondta, hogy a füst miatt a játékot el kellett volna halasztani.
Néhány játékos visszatért a szobába, és azt mondták, hogy küzdenek a légzéssel, úgy érezték, hogy a torkuk és a tüdejük lejjebb esik
– mondta Rudan a Melbourne-i Herald Sunnak. Tegyük hozzá, egy 90 perces focimeccs gyakran kevesebb, mint fele egy teniszmérkőzés hosszának, különösen a férfiak oldalán (2012-ben Djokovic és Rafael Nadal között 5 óra 53 percig tartott az összecsapás). Kudla a New York Times-nak ki is jelentette, hogy nem tudja elképzelni, hogy négy-öt órás mérkőzést játszik ilyen viszonyok között.
Djokovic játékra alkalmasnak találta a feltételeket
A hétszeres Australian Open-győztes Novak Djokovic is felmérte helyzetet. Az ATP játékostanácsának elnöke a The Guardiannek még korábban azt mondta, aggódik az esetleges egészségügyi problémák miatt, és úgy véli, a játékosok védelme érdekében megfelelő intézkedéseket kell hozni.
A szerb teniszező szoros kapcsolatban van a Tennis Australia ügyvezető igazgatójával, Craig Tiley-val, aki nemcsak Melbourne-ben, hanem Sydney-ben, az ATP-kupa döntőjének helyszínén is figyeli a levegő minőségét. Egyeztetésük után, január 12-én Djokovic már játékra alkalmasnak tartotta a levegő minőségét.
"Pár napig igazán rossz volt a levegő minősége, de tegnap és ma már megfelelő volt. A játékosok többsége is erről számolt be, ez azt jelenti, hogy játékra alkalmasak a feltételek" – mondta a teniszező, aki egyébként meg is nyerte később az ATP-kupa döntőjét, Szerbiával 2-1-re győzték le a spanyolokat.
Eddig a SOLAS Big Boat Challenge hajósversenyt kellett lefújni a sűrű füst miatt, és töröltek egy mérkőzést a nemzeti krikettbajnokságban, a Big Bash-ben is. A rendezvények többségét azonban megtartották, az Australian Opent sem törölték a rajt előtt.
Hányás, légszomj, köhögőrohamok
A hét elején viszont felpörögtek az események, mikor láthatóvá vált, a levegő minősége nem tudott annyira javulni, hogy a fokozott fizikai igénybevételnek kitett profi teniszezők ne érezzék meg a káros hatásokat.
Marija Sarapova a Malbourne-ben zajló bemutatótornán, a Kayoong Classicon nem tudta végigjátszani a mérkőzését, a korábbi világelső és Laura Siegemund az első szetten még túljutottak, a másodikat azonban 5-5-ös állásnál félbeszakította a bíró, elmondása szerint a játékosokon látni lehetett, hogy érzik a füstöt, és nehezíti a játékukat.
Dalila Jakupovic sem tudta folytatni a játékot a svájci Stefanie Vogele ellen az Australian Open első selejtező körében, a szlovén teniszező egy köhögőroham után letérdelt a pályán, és jelezte, befejezi a játékot, a találkozó így 6-5, 5-6-os állásnál félbeszakadt.
Awful scenes in Melbourne.
— ESPN Australia & NZ (@ESPNAusNZ) 2020. január 14.
Dalila Jakupovic has abandoned her #AusOpen qualifying match after suffering a coughing fit while playing in thick smoke caused by the #AustralianFires. pic.twitter.com/WAJv6TzTjW
"Nincs asztmám, légzési problémáim sem voltak, és a meleget is szeretem, de volt egy pont amikor már azt éreztem, nem kapok levegőt. Ilyet még nem tapasztaltam, attól féltem, hogy elájulok. A földön könnyebben kaptam levegőt – mondta a világranglista 180. helyezettje.
A korábbi világranglista ötödik Eugenie Bouchard ugyan befejezte a meccsét Xiadoi You ellen, de többször is ápolási szünetet kellett kérnie selejtező első fordulójában.
Air pollution is causing plenty of drama at Melbourne Park. 2014 semi-finalist Eugenie Bouchard is complaining of a sore chest and has just left the court with doctors. @9NewsMelb pic.twitter.com/kL6LxuXVIF
— Braden Ingram (@bradeningram) 2020. január 14.
"Nehezebben vettem levegőt, mint általában és hányingerem is volt. Azt éreztem, ha folytatódik a meccs, még rosszabbak lesznek a körülmények" – mondta Bouchard, aki folytatta a meccset és végül 4-6, 7-6, 6-1-re nyert.
A jelenleg legsikeresebb magyar férfi teniszező, Fucsovics Márton is feladta a mérkőzését Andrea Vavassori ellen a Bendigóban. Emlékezhetünk, éppen Bendigóba helyezték át a Canberra Challenge-et a levegő minősége miatt.
Fucsovics korábban azt nyilatkozta, hogy Dohában azért nem szerepelt a várakozásoknak megfelelően, mert minden energiájával az Australian Openre összpontosított. A magyar teniszező főtáblás, kihagyja a selejtezőket, de bendigói viszonyok és az Australian Open eddig történései után nem biztos, hogy lehetősége lesz mérkőzést játszani a legjobb 32 között.
Torna a világ legrosszabb levegőjű városában
Craig Tiley tornaigazgató többször hangsúlyozta, hogy azért adtak zöld utat a keddi mérkőzéseknek, mert menet közben javultak a körülmények.
Ez nem tudni, mit jelent pontosan, hiszen a globális levegőminőségi adatokat összesítő IQ Air Quality Visual adatai szerint Ausztrália második legnagyobb városában a legrosszabb a levegő minősége az egész világon, elsősorban a bozóttüzek miatt keletkezett füst és por miatt. Melbourne-ben sorozatban második nap nyilvánították veszélyesnek a város levegőjét, a hatóságok pedig felszólították a lakókat, hogy ne hagyják el otthonaikat.
A lehűlő levegő miatt a szilárd részecskék a földfelszín közelében telepednek meg. Környezetvédelmi szakemberek szerint nappal némi javulás várható, de az éjszaka nagyon rossz volt a helyzet
– mondta az állam tisztifőorvosa, Brett Sutton.
Az Australian Open szervezői múlt hét kedden kijelentették, hogy ha a körülmények veszélyessé válnak Melbourne-ben, az összes mérkőzést fedett és visszahúzható tetővel rendelkező pályákon kell játszani. A pályákat esőzéseknél és szélsőséges melegben szokták befedni, a másik nyolc pálya pedig eredetileg edzésre, gyakorlásra, felkészülésre szolgál.
Tom Larner, a Tennis Australia vezérigazgatója elmondta, amennyiben a játék közben romlana a helyzet, azt úgy kezelik, mint a hőség vagy az eső miatti szüneteket, így egész mérkőzéseket nem törölnek el, hanem játék közben reagálnak a viszonyokra.
A helyszínen folyamatosan levegőminőségi méréseket végeznek és ezek eredményei, valamint az orvosi stábbal való konzultáció alapján döntenek a játékról. Tiley ugyanakkor elismerte, a zárt pályákon túl nem igazán tudják, hogy milyen elővigyázatossági intézkedéseket kellene tenniük, mivel ahogy elmondta, a "helyzet mindannyiunk számára új".
Beláthatatlan egészségügyi következmények
A versenyigazgató szerint a hosszú, de még a középtávú előrejelzések is jók – a gond az, hogy a meccseket most kell lejátszani. Így aztán a játékosok úgy készülnek, hogy játszanak, még akkor is, ha úgy érzik, ilyen körülmények között nem kellene pályára lépniük.
A női világranglistán ötödik Jelina Szvitolina közösségi oldalán meg is osztotta a levegőminőségi adatokat. Ezt írta az ukrán játékos: "Mintha egy borsólevesben lennénk. Miért kell megvárni, amíg valami szörnyűség történik?"
Why do we need to wait for something bad to happen to do an action ������������♀️������ #Melbourne pic.twitter.com/bYpXyQAfKe
— Elina Svitolina (@ElinaSvitolina) 2020. január 14.
A férfi rangsor korábbi hatodikja, a francia Gilles Simon az Australian Open rendezőihez fordult gúnyos posztjában: "Ha találunk orvost, aki szerint veszélytelen teniszezni 45 fokban, és találunk bírókat, akik szerint a nedves fű nem csúszik Wimbledonban, akkor most találni kell egy olyan szakértőt, aki szerint kielégítő a levegő minősége, ugye?"
Quand on trouve des médecins qui affirment que jouer par 45 degrés n’est pas dangereux à l’AO et des juges arbitres qui affirment que l’herbe mouillée n’est pas glissante à Wimbledon, on doit bien pouvoir trouver un expert qui certifie que la qualité de l’air est suffisante non ?
— Gilles SIMON (@GillesSimon84) 2020. január 14.
A Euronews arról számolt be, hogy a nézőket is megosztják a történések. Van, aki szerint a teniszezők érdekében fel kellene függeszteni a versenyt, mások csalódottak lennének, ha véget érne az Australian Open.
Néhány egészségügyi szakember is a halasztás mellett lenne. "Továbbra is fennáll a jelentős légszennyezés veszélye Melbourne-ben. Ha rosszabbra fordult a helyzet, az növeli a légzőszervi, a szív- és érrendszeri, mentális rendellenességek a kockázatát" – mondta Yuming Guo professzor, a melbourne-i Monash Egyetem szakértője, aki támogatná a verseny késleltetését vagy lefújását, ha a levegő minősége továbbra is ilyen rossz marad. Guo rámutatott az ellentmondásra: elismerte, hogy játszani ugyan lehet ilyen levegőben, de olyan egészségügyi kockázatoknak teszik ki magukat a játékosok, amelyeknek beláthatatlan következményeik lehetnek.
Az esőben bíznak
Múlt pénteken egy trópusi ciklon érte el Ausztrália északi-északnyugati partjait, mely a következő napokban várhatóan tovább erősödik, bár a csapadék zöme az előrejelzések alapján a kontinenstől észak-északnyugatra fekvő térségben fog hullani, a part menti részeken is 50-100 mm-nyi eső eshet, ami segíthet az erdőtüzek oltásában.
Emellett még Ausztrália nyugati felében okozhatnak a zivatarok lokálisan kiadós csapadékot. A helyi hatóságok szerint a pénteki heves széllökések és a rendkívüli hőség után szombaton valamelyest javultak a körülmények a bozóttüzek oltásához Ausztrália délkeleti részén azzal, hogy űvösebb időjárás közeledik.
Szintén jó hír, hogy az ausztrál tűzoltóknak sikerült ellenőrzés alá vonni az egyik legnagyobb kiterjedésű, a Gospers-hegyen csaknem három hónapja tomboló "megatüzet" Sydney közelében, a hatóságok abban bíznak, hogy most már ellenőrzés alatt tudják tartani a területet. Az oltás sikerének esélyét növeli, hogy a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napokban akár 50 milliméternyi eső is várható néhány érintett területen. Shane Fitzsimmons, a helyi tűzoltóság parancsnoka azt mondta, a héten várható hűvösebb időjárástól azt várják, hogy javulnak a rendkívüli rossz körülmények.
Keddről szerdára viszont nem javult a levegő minősége, a minősítés veszélyesről „nagyon rossz”-ra változott. EPA Victoria előrejelzése szerint nem várható érdemi változás a következő négy napban.
Updated air quality forecast for today and the next 3 days.
— EPA Victoria (@EPA_Victoria) 2020. január 15.
MODERATE to HAZARDOUS conditions are forecast. EPA advises people to take care & stay indoors away from smoke where possible.
For up to date air information visit: https://t.co/DJVwB1WRQn pic.twitter.com/EfhCUvYurm
Szerdán ráadásul több, köztük egy magyar játékos mérkőzését is fel kellett függeszteni, Bondár Anna mindössze 19 percet töltött a pályán a cseh Barbora Krejcíková ellen, amikor 2:2-es állásnál félbeszakították találkozót.
Jelen állás szerint úgy tűnik, hogy az Australian Open tovább folytatódik, és mérkőzéseket akkor sem halasztanak el, ha a levegő minősége játékra alkalmas, de a játékosok egészségére már káros lenne.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.