Újrateszteltetné az Egyesült Államok Súlyemelő-szövetsége (USAW) a riói olimpián, valamint az utóbbi világbajnokságokon és más nemzetközi versenyeken levett doppingmintákat. A WADA egyelőre annyit közölt, hogy vizsgálódik.
Phil Andrews, a szervezet ügyvezetője azután nyilatkozott az indsidethegamesnek, hogy vasárnap este egy, a német közszolgálati televízióban, az ARD-n levetített műsorban súlyos, sikkasztásról és a dopppingvizsgálatoknál elkövetett csalásokról szóló vádak hangzottak el az Aján Tamás vezette Nemzetközi Súlyemelő-szövetség (IWF) és a magyar doppingellenes szervezet (HUNADO) ellen.
Andrews szerint nagyon fontos, hogy valós vizsgálat induljon a műsorban felvetett ügyekben, a bűnösökkel szemben pedig megfelelő módon lépjenek fel, "attól függetlenül, kik ők". Az USAW vezetője arra szólította fel az IWF-et, hogy tisztázza magát az ARD-n elhangzott vádak alól.
Aján Tamás magával ránthatja a magyar doppingellenőröket
Az ARD német közszolgálati csatorna Nemzetközi Súlyemelő-szövetségről szóló riportja súlyos vádat fogalmazott meg a Magyar Antidopping Csoporttal szemben is.
Azt is kéri Andrews, hogy még a nyári, tokiói olimpia előtt ellenőrizzék újra a legmodernebb eljárásokkal azokat – a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és az IWF által tárolt – mintákat, amelyeket a 2016-os riói játékokon és az elmúlt évek világbajnokságain, egyéb versenyein adtak a súlyemelők.
Makszim Agapitov, az Orosz Súlyemelő-szövetség elnöke is arról beszélt az insidethegamesnek hogy egy valóban független és átfogó vizsgálatnak kell lezajlania az IWF-en belül – amely hétfői nyilatkozatában tagadta az ARD műsorában elhangzott vádakat. Az orosz sportvezető kijelentette, hogy a szervezetet 2000 óta irányító Aján Tamásnak egyik, a felhozott ügyeket vizsgáló testületben sincsen helye, ha mégis részt venne ezek munkájában, az összeférhetetlenséget jelentene.
Agapitov mindezek mellett választ vár arra az IWF-től, hogyan lehetséges, hogy az ő doppingteszt-rendszerükön átcsúszott több mint ötven súlyemelő, akik később, a 2008-as és 2012-es olimpián levett minták újraellenőrzésekor lebuktak.
Közleményben reagált a WADA
Ahogy korábban megírtuk, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is arra szólította fel az IWF-et, hogy tisztázza magát a "komoly és aggasztó vádak" alól. Később a Doppingellenes Világszervezet, a WADA is közleményt adott ki, amelyben jelezték, hogy az illetékes testületük, a hírszerző és vizsgálati részleg figyelemmel kísérte az ARD műsorában elhangzottakat, és kivizsgálja azokat, hogy feltárja az esetleges szabályszegéseket.
Hozzátették ugyanakkor, hogy amíg a vizsgálatok tartanak, ebben az ügyben nem adnak további információt. A hvg.hu is hiába érdeklődött, a WADA sajtóosztálya csak a közleményt küldte el.
Annak ellenére is, hogy jeleztük, beszéltünk azzal a kölni doppinglabornak a vezetőjével, ahol az IWF által beküldött, a HUNADO által levett mintákat tisztának találták a 2015-ös houstoni súlyemelő-vb előtt nem sokkal. A viadal után ugyanazoknak a sportolóknak a mintái mégis megbuktak. A labor kutatója, Hans Geyer az ARD-nek azt valószínűsítette, hogy az edzéseken más személyek vizeletét adták le az ellenőröknek. Ezt később a biológiai útlevél, valamint DNS-vizsgálat is igazolta.
Hiába kérdeztünk rá a WADA-nál arra, mit tettek, miután a kölniek jelezték, hogy a DNS-vizsgálat szerint nem az ellenőrzött sportolók valódi mintáit kapták meg.
A NOB kicseréli a kopott olimpiai érmeket
Több mint száz sérült érmet már eddig is becseréltek az elégedetlen sportolóknak.