Megfejtették (talán) a 11-esek hárításának a lélektani titkát: még akkor is jobb középen maradni, ha az emberi természet egy ilyen esetben arra ösztökéli a testet, hogy valamit csináljon, azaz vetődjön el jobbra vagy balra. Még akkor is, ha a statisztikák szerint ebben az esetben a semmittevés a legjobb döntés.
Egy müncheni kutatóintézet 286 büntetőt vizsgált meg, s megállapította: a hálóőrök az esetek több mint kilencven százalékában elvetődnek – 49,3 százalékban balra, illetve 44,4 százalékban jobbra, s csak az esetek 6,3 százalékában maradnak állva a kapu közepében. Miközben a tanulmányból az is kiderül, hogy a büntetők 39,2 százalékát lövik középre, míg 32,1 százalék megy balra és 28,7 százalék jobbra. „Hogy mégis miért dobálják magukat a kapusok, amikor erre sokszor nem is lenne szükség? Az ok a cselekvésre való hajlam, az emberek ugyanis még akkor is hajlamosabbak cselekedni, amikor eredményesebb lenne egy helyben maradni” – idézte a The Guardian című lap Michael Bar-Elit, a kutatás vezetőjét.
Szerinte egyébként ez nem csak a focira igaz: az emberek például akkor is adnak-vesznek részvényt, amikor a statisztikák is azt mutatják, várniuk kellene. A kutatók szerint a kapusok leginkább azért vetődnek, hogy utána ne legyen lelkiismeretfurdalásuk, ha végül mégis bement a tizenegyes. „Tudják, ha úgy megy be a büntető, ha nem tettek semmit, rosszabbul fogják érezni magukat, mintha vetődtek volna, ám mégis gól lett volna a lövésből” – magyarázta.
Kubatov Gábor: Egy afrikai országnál, meg ilyen helyeknél nyilván jobban élünk
Újévi köszöntőt tartott a Fradi elnöke, amelyben elmondta, “méregetjük, hogy az embereket mi érdekli, és a magyar embereket a futball érdekli”, valamint azt is elárulta, hogy Pascal Jansent félmilliárd forintért vásárolták ki a klubtól.