Sport MTI 2017. szeptember. 19. 11:48

Megmérték, mennyire veszélyes a triatlon

Az eddig véltnél nagyobb valószínűséggel szenvednek szívrohamot vagy azonnali halállal járó traumát a triatlonversenyzők egy nagyméretű, hosszú távú kutatás adatai szerint.

Az 1985 és 2016 közötti versenyeken részt vett, több mint 9 millió ember adataival végzett kutatás szerint százezer résztvevő közül 1,74-et sújtott szívroham vagy halálos trauma. A kockázat az életkor előrehaladásával nőtt – írták az Annals of Internal Medicine című szaklap aktuális számában. Az egyetlen triatlonversenyhez kapcsolódó kockázat magasabb volt, mint a középkorú felnőtt népesség éves halálozási rizikója, ráadásul meghaladta a hosszú távú – köztük a maratoni távú – futóversenyek korábbi becsléseit is.

A vizsgált időszakban 135 résztvevő halt meg vagy szenvedett szívrohamot a versenyeken, közülük 107-en lettek hirtelen halál áldozatai, a versennyel összefüggésben 13-an kaptak szívrohamot, ami az azonnali orvosi segítségnek köszönhetően nem végződött halállal. Az áldozatok átlagéletkora 47 év volt, 85 százalékuk volt férfi. Meglepően kisebb arányban, 3,5-szer kevesebbszer sújtotta halálos trauma a versenyeken részt vevő nőket.

"A halálozások nagyobb része a triatlon versenyszámai közül az első, vagyis az úszás közben történik: a vízbe merüléskor, a többi résztvevővel versengve valószínűleg nagy adrenalinlöketet érez a sportoló, valamint egyes esetekben olyan környezeti körülményekkel szembesülhet, amelyekre nehéz felkészülni" – írta a tanulmány vezető szerzője, Kevin Harris, a minneapolisi Abbott-Northwestern kórházban működő Szív Intézet Alapítvány kardiológusa. A szívrohamok és hirtelen halálozások 90 százaléka az úszás, 7 a kerékpározás, 15 a futás és 9 a regenerálódás alatt következett be.

A boncolások kiderítették, hogy "néma", fel nem ismert szív- és érrendszeri betegségek a halálozások váratlanul nagy százalékában játszottak szerepet, ami arra utal, hogy a sportolóknak ki kellene vizsgáltatniuk magukat a versenyzés előtt.

Hannah Arem, a washingtoni George Washington Intézet közegészségügyi iskolájának kutatója, aki nem vett részt a tanulmány készítésében, az eredményekkel kapcsolatban arra figyelmeztetett, hogy az "emberek nagy többségének mégis több a haszna a rendszeres testmozgásból, mint amennyi veszélyt jelenthet".

párizsi olimpia 2024

Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába

Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.