Sport hvg.hu 2017. július. 11. 10:01

Azeriek adatgyűjtő szoftveres cége szolgáltatja a vizes vb ingyenwifijét?

Gigantikus tétel hiányzik a világbajnokság általunk ismert számaiból: nem szerepel az elektronika és az internetszolgáltatás költsége, amely több tízmilliárdos tétel lehet. Ez jó néhány kérdést fölvet, például a budapesti helyszíneken szolgáltatott ingyenwifiről.

Bruttó 130,6 milliárd forint a vizes vb összköltsége – mondta korábban Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter, de valószínű, hogy ez még nettónak is kevés, a bruttó összeg 170 milliárd forint felett lehet – írta az Index kedden.

Egy igen jelentős, akár pár tízmilliárd forintos tétel ugyanis elfelejtődött: az ismert, 130 milliárdos keretben nem találni olyan tételt, amely a sportesemény tévés közvetítéséhez szükséges – és méregdrága – feltételek megteremtéséről szól, mint például a világítás. Szintén hiányzik a kellőképpen erős internetkapcsolat kiépítéséhez szükséges összeg. Ehhez jön még a szükséges szoftveres és hardveres háttér – a lap információi szerint utóbbi 1400 mobiltelefont és 600 laptopot jelent, amelyeket a versenyzők, a FINA képviselői, valamint az önkéntesek között osztanak szét.

Ennek az összköltsége nettó 30 milliárd forint lehet, amelynek nagyobb része a lap ismeretei szerint az Antenna Hungáriánál landolt, a kisebbik fele, különös tekintettel a balatonfüredi infrastruktúrára, az MVM Netnél.

Talány, hogy sikerült úgy intézni a digitális-elektronikus beszerzéseit, hogy egy nettó 125 milliós tételen kívül (ez a Komjádi uszodához kapcsolódó gyengeáramú rendszerek kiépítéséről szól) semmi hasonló szerződés ne kerüljön nyilvánosságra.

A vébét szervező Bp2017 Nonprofit Kft. ebben a témában sem nyílt, sem meghívásos közbeszerzést nem írt ki. Pedig az Antenna Hungáriánál legalább 40 ember dolgozik ennek az infrastruktúrának a kiépítésén. Az Index információi szerint az Antenna Hungária viszonylag kis árréssel dolgozik, a homályban maradó tízmilliárdok elsősorban az alvállalkozóknak hoznak derekas hasznot.

A lap szerint a következő vállalkozásoknak hozhattak a legtöbbet az összességében 2,6 milliárd forintos füredi beruházások:

  • Canalcom,
  • Promontel,
  • KT Elektronik.

A jóval tetemesebb budapesti fejlesztések nyertesei pedig a következő cégek lehetnek:

  • Ramiris Europe Kft. (hardverszállító),
  • Penta Industry (építő),
  • Hungaro DigiTel Kft., az AH cégcsoport tagja (IT-biztonsági felelős),
  • Frank Digital (a vizes vb app fejlesztője),
  • WandaFi és Maksatpro (külföldi cégek).

Utóbbiak közül a Ramirist szokták Seszták Miklóshoz, a vizes vb szervezőbizottsági elnökéhez kötni, a Frank Digital pedig Száraz István kormányközeli médiamogulhoz kötődik, aki az Origo Matolcsy Ádám előtti tulajdonosa volt a legutóbbi időkig. Az Antenna Hungária a lap forrásai szerint 30 milliárd forintért teljesíti a feladatokat.

A lap forrásai szerint ezek az infrastrukturális beruházások összességében 30 százalékot tesznek rá a vizes vb már ismert költségeire.

Az egyik legnépszerűbb beruházás az ingyenwifi lehet, amely nemcsak a vébé idejére, hanem utána is ingyen drótnélküli internettel látja el a nagyközönséget a Margit híd és a Batthyány tér között, sőt a Margitsziget egy részén is, nem beszélve az észak-pesti Duna-partról. A wifisítést azonban nem reklámozta senki (jóllehet például Balatonfüreden több hírben tájékoztatta az örömhírről az önkormányzat a lakosságot).

Azeri adatgyűjtő szoftveres cég a pesti wifi mögött?

A lap forrásai szerint a nyilvános wifi hálózatépítési munkálatait egy Wandafi nevű cégre bízták, amely hivatalosan Írországban működik 2016. nyár óta, tavaly augusztusban indult Facebook-oldaluknak 42 követője van. A nyilvános cégadatok szerint a vállalkozás mögött

Anar Aligioulov és Rafik Abaszov azerbajdzsáni tulajdonosok állnak. Termékük egy marketing- és piackutató szoftver, ami nyilvános wifit nyújtó vendéglátóhelyeket lát el adatokkal azokról, akik rácsatlakoznak a nyilvános hálózatra.

Honlapjuknak (wandafi.com) magyar verziója is van, amelyen a szoftvert is bemutatják mint hatékony piackutató eszközt. A lap forrása szerint Facebook-, Instagram- és Twitter-profillal lehet bejelentkezni a Wandafi internethálózatra, onnan szerez adatokat, amelyeket elemez és adatbázisba épít. A cég nem nyilatkozott az ügyben.

Egy orosz szoftveres cég is ott van a FINA vizes vb beszállítói között: a Maksatpro a FINA részére biztosított szolgálati Audikba ad navigációs szoftvert, amelyet Kazanyban fejlesztetett egy fiatal vállalkozó. A sportszervezési-logisztikai feladatokat kezelő szoftver koordinálja az esemény résztvevőinek érkezését, indulását, regisztrációját, szállását stb.

A fejlesztő-tulajdonos, a 31 éves Rashit Khairullin Instagramjáról derül ki, hogy áprilisban Magyarországon járt. A lap megkeresésére a cég azt közölte, hogy szívesen ad tájékoztatást az ügyben, csak előbb egyeztet a vébé-szervezőbizottsággal. Azóta nem jelentkeztek.

A cikkben szereplő további cégek egyike sem válaszolt a kérdésekre, illetve az egyik időt kért.

párizsi olimpia 2024