Sport MTI / hvg.hu 2016. január. 07. 16:45

Hosszú-botrány: lemondott Kiss László szövetségi kapitány

Lemondott tisztségéről csütörtökön Kiss László, az úszóválogatott szövetségi kapitánya.

Bajnokok kapitánya

Kiss László 1954-ben kezdte el az úszást a Ferencvárosnál, majd 1962-ben a Spartacus és 1963-ban pedig a Honvéd versenyzője lett - áll a róla szóló Wikipedia-szócikkben. Részt vett 1960-as római olimpián, majd öt évvel később, 25 évesen visszavonult az aktív úszástól.

Mesteredzői címet 1983-ban szerzett, 1999-ben lett az úszóválogatott szövetségi kapitánya, ez idő alatt lett olimpiai bajnok Czene Attila, Egerszegi Krisztina, Kovács Ágnes és szerzett három ezüstérmet Cseh László.

Távozik posztjáról Kiss László, a magyar úszók kapitánya, aki telefonon beszélt a döntéséről az MTI-nek. 

Azt mondta, az elhatározásra a szerdán történtek késztették, miután megalázó helyzetbe került Hosszú Katinka sajtótájékoztatóján.

"Én jóindulattal voltam irántuk, semmit sem követtem el sem Hosszúékkal szemben, sem a magyar úszás ellen, hogy ilyen elbánást érdemeljek, mint amilyenben a médiaeseményen részem volt" - jelentette ki. 

A szerdai sajtótájékoztató végén Kiss László szeretett volna beszélni az úszószövetséggel kapcsolatban bírálatokat megfogalmazó Hosszú Katinkával, de az MTI megfogalmazása szerint a világ- és Európa-bajnoknő faképnél hagyta a hozzá igyekvő szakvezetőt anélkül, hogy szóba állt volna vele.

"Méltatlan ez az egész" - mondta most Kiss László. "Korábban négy olimpiáról is aranyéremmel térhettem haza úszóink jóvoltából, s azt kívánom, hogy Hosszú Katinkáék is éljék át ezt a boldogságot a riói olimpián, amelyen én már nem leszek ott, mert ezennel lemondok kapitányi tisztemről" - közölte Kiss László.

MTI / Soós Lajos

Hosszú Katinka tegnap sajtótájékoztatón jelentette be, magyar színekben, de lényegében teljesen egyedül fog készülni a versenyekre. A Magyar Úszószövetség a 12 milliós támogatói szerződését továbbra is a 2017-es budapesti vb népszerűsítéséhez kötné, de ő nem kér pénzt, az maradjon a szövetségnél és biztosítsák belőle a megfelelő feltételeket – mondta a többszörös világbajnok, aki az újságírók előtt össze is tépte a szerződéstervezetet.

Kiss László akkor a sajtótájékoztató után azt mondta, nem érti, mi a probléma, de minden támogatást megadnak, csak beszélniük kéne a versenyzővel. Arra a kérdésre azonban, hogy előfordulhat-e, hogy Katinka ne kapjon a szövetségtől engedélyt az olimpiai indulásra azt válaszolta, hogy "én azt honnan tudhatnám".

Gyárfás Hosszú Katinkát és Kiss Lászlót is akarja

"Tizenkét perccel ezelőtt hívott fel Kiss László, és közölte, hogy lemond. Őszintén elmondta, hogy előttem már egy emberrel beszélt: az MTI munkatársával, akinek a bejelentést megtette. Arra a kérdésre, hogy miért nem engem hívott először, azt felelte: attól tartott, hogy netán meggyőzöm - márpedig neki ebből elege van. Fájdalmas, keserű volt a hangja" – mondta Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség elnöke.

A szövetség elnöke Kiss Lászlónak elmondta, nem nyugszik bele a szakember döntésébe, hiszen változatlanul szövetségi kapitánynak tartja, egyszersmind a világ legjobb edzőjének, aki mindenkor sikerre vezette a magyar úszósportot, és példátlan eredményekkel büszkélkedhet. Szükség van rá, nem fordíthat azoknak hátat, akikhez tartozik – fogalmazott.

Arra a kérdésre, hogy panaszkodott-e Kiss László Hosszú Katinkára, Gyárfás Tamás azt válaszolta: szerdán Hosszú Katinka úgy fejezte be a sajtótájékoztatóját, hogy a részéről lezárta a kritikai megnyilatkozásokat, "és ezt én is követni kívánom. Kizárólag a megoldás foglalkoztat, reggel úgy ébredtem, hogy a vitákból elég, azonnal hívtam is Katinkát, hogy keressük a megoldást, akkor nem értem el".

Gyárfás úgy folytatta, hogy "később számos médium hívott, és éppen az RTL munkatársával beszéltem, amikor láttam a telefonom, hogy Katinka keres - azonnal elbúcsúztam a riportertől, de mire átvettem a hívást, az megszakadt. Utána rögtön visszahívtam, de ekkor már nem vette fel a telefont. Változatlanul eltökélt vagyok, hogy összhangba kerüljünk vele. Ezt követően érkezett Kiss László telefonja, ami, mit tagadjam, szíven ütött."

A megoldásra vonatkozó felvetésre az elnök kijelentette: "immár két embert kell úgymond visszahódítanunk, hívom Katinkát és hívom Kiss Lászlót, mindkettőre szükség van. Tehát nem vagy Katinkára vagy Kiss Lászlóra, hanem Katinkára és Kiss Lászlóra".

párizsi olimpia 2024
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.