Egy aradi magyar hegymászó is lehetett a Mount Everesten, amikor a nepáli földrengés lavinát indított el a hegyen. Legalább 10-en meghaltak a lavinában.
Az M1 úgy tudja, magyar hegymászók is vannak a Mount Everesten, ahol lavinát indított el a Nepálban helyi idő szerint szombat dél körül bekövetkezett nagy erejű földrengés.
Egyikük, Török Zsolt aradi magyar hegymászó április 4-én indult el két társával Bukarestből, hogy egy nemzetközi expedíció tagjaként május közepén oxigénpalackkal feljusson a Föld legmagasabb hegycsúcsára. A hegymászó mellett magyar turisták is vannak a földrengés sújtotta térségben.
Az M1 úgy tudja, legalább három magyar hegymászó volt szombaton a földrengés idején Nepálban, egyikük jelezte, hogy nem történt baja, a másik két hegymászóról azonban nincsenek információk. Mécs László Katmanduban tartózkodott a földrengés idején, ő egy emailben jelezte, hogy jól van.
Az M1 beszélt egy magyarul is tudó nepáli utazási tanácsadóval, aki elmondta, hogy ő négy magyar turistáról tud, akik a térségben tartózkodnak, de ők jól vannak. A Külgazdasági és Külügyminisztériumnak nincs tudomása arról, hogy magyar érintettje lenne a nepáli földrengésnek.
A tárca sajtófőnöke, Menczer Tamás az MTI megkeresésére azt közölte: sem az Újdelhiben lévő magyar nagykövetségre, sem Budapestre nem érkezett segítségkérés, vagy olyan jelzés, hogy valakinek a kint lévő rokona bajban lenne. Hozzátette, hogy a követség öt Nepálban tartózkodó magyarról tud, de elképzelhető, hogy ennél több turista is van az országban.
Az AP arról számolt be, hogy a lavina következtében legalább 10 hegymászó és segítő életét vesztette, sokan megsérültek, és egyelőre nem tudni, hogy pontosan hányan tűntek el.
A beszámolók szerint a Khumbu-gleccser és az alaptábor közötti részen átsöprő lavina egy útvonalat teljesen tönkretett, és az alaptábort is elmosta, ahol a nepáli hatóságok szerint körülbelül 300-an tartózkodtak. Egy helyszínen tartózkodó hegymászó a Twitterre azt írta ki, hogy az Everest alaptáborában először az erős földrengést érezték meg, aztán a nagy erejű lavina tartott feléjük. A férfi beszámolója szerint a sátrából rohant az életéért, és bár ő megúszta sértetlenül, nagyon sokan voltak a hegyen.
Everest base camp huge earthquaqe then huge avalanche from pumori.Running for life from my tent. Unhurt. Many many people up the mountain.
— Alex Gavan (@AlexGAVAN) 2015. április 25.
Egy amerikai hegymászó csapatával az egyes támorban rekedt, egy dán hegymászó pedig arról számolt be, hogy a sérültek között sok a fejsérült, illetve olyan, akinek a lába törött el, de vannak olyanok is, akiket repülő kövek találtak el. Egy másik hegymászó azt mesélte, az egyik slyosan sérült férfit a hógörgeteg sodort magával, és számos törést szenvedett.
Kollár Lajos hegymászó azt mondta, a Himalájában lavina esetén kicsi a túlélés esélye, de mivel elég frekventált hely, ezért jó az esély a sérültek megtalálására. Mint mondta, ha jéglavina zúdult a hegymászókra, az még gyilkosabb, mert sokkal nagyobb erejű.
Vajda Andrea, újdelhi magyar konzul az M1-nek elmondta, hogy tudomása szerint egy 14 fős turista csoport szombaton utazott volna el Katmanduból, de a földrengés miatt lezárták a repülőteret. A csoport tagjai, akik hat hetet töltöttek az országban valószínűleg vasárnap indulhatnak el, miután a nepáli hatóságok ígéretet tettek arra, hogy újra indul a repülőtér forgalma. A csoport egyik tagja azt közölte, hogy a csoport tagjai jól vannak.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.