Kiadták a belga Double Pass magyar fociakadémiákat elemző vizsgálatának jelentését, az összefoglalóból többek között az derül ki, hogy a tavaly áprilisban átadott Debreceni Labdarúgó Akadémia végzett az első helyen, az Orbán Viktor által "Európa tíz legjobb akadémiája" közé sorolt Puskás Akadémia pedig csak a 9. helyre került. Nem nagyon foglalkozunk a kiemelt tehetségekkel, az akadémiák pénzügyei nem átláthatóak, a konkrét edzéscélok pedig nem világosak.
Egy független auditáló cég, a belga Double Pass kezdte vizsgálni a magyar akadémiákon folyó munkát. A 2004-ben alapított cég a minőség- és teljesítménymenedzsmentre specializálódott, elsősorban utánpótláskorú sportolókat foglalkoztató egyesületeket, akadémiákat auditál, valamint segíti őket a tehetséggondozás hatékonyabbá tételében.
A Magyar Labdarúgó Szövetség elnöksége 2014. április 22-én tárgyalta meg az audit első szakaszának jelentését és el is fogadta azt. A 134 oldalas jelentés rövid kivonatát, amely júniusra készült el, honlapjukon közölték is. A jelentésben többek között az áll, hogy az edzői módszerek és alapelvek formalizálása nem elterjedt, a konkrét edzéscélok ritkán világosak, meghatározottak, kevés akadémia alkalmaz kifejezetten a kiemelt tehetségekkel dolgozó speciális edzőket, az akadémia bevételeinek és kiadásainak átlátható leírása pedig nem történik meg.
A belgák felmérésében az első helyen Debrecen végzett. A Debreceni Labdarúgó Akadémiát csak tavaly áprilisban adták át, és az első évfolyamot is csak tavaly iskolázták be. A Honvéd az 5., az MTK és az Újpest a 6-7., a Felcsút pedig a 9. helyen szerepel, pedig az akadémia alapítója, Orbán Viktor a stadion márciusi átadásán azt mondta, Európa tíz legjobb akadémiája között van az övé.
A Pécs, a Diósgyőr és a Ferencváros a Sportgézához eljuttatott jelentésben nem szerepelt. Úgy tudják, egy klub akadémiája nem tett eleget a DP kívánalmainak, de hogy melyik, azt is titkolják.
A Sportgézának egy neve elhallgatását kérő, fiatalokkal foglalkozó edző a jelentésről azt mondta. a belgák megállapították, hogy az utánpótlás jelenlegi rendszere nem alkalmas az eredményes működésre." Ezzel az akadémiai képzéssel csak évekre konzerváljuk a sikertelenséget. Így ugyan megvan az esély, hogy a hazai élvonalig eljutnak a játékosaink, vagy olykor még oda sem, de mitől lenne jobb így a válogatottunk, mitől jutnánk ki bárhová is?” – mondta a lapnak.
A DP-jelentés az akadémiák állami támogatására is hatással lehet. Mivel nem volt és továbbra sincs pontosan meghatározott akadémiai licenc, gyakorlatilag bárki, aki utánpótlással foglalkozik akadémiának kiálthatja ki magát – írja a lap.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.