A német nemzeti öntudat túlzott kifejezése még egy világbajnoki győzelem után is neuralgikus pont Németországban. A válogatott egy része heves "gauchózással" figurázta ki a legyőzött argentinokat, és ez sokakból megütközést váltott ki hazájukban. A videót elnézve ez aligha megalapozott.
Megosztja a német közvéleményt a világbajnok labdarúgó-válogatott fogadására szervezett berlini népünnepély egyik műsorszáma, amelyben a csapat hat tagja Miroslav Klose és Mario Götze vezetésével kifigurázta a döntőben legyőzött argentinokat. A "gauchózás" egyesek szerint megbocsáthatatlan hiba volt, mások szerint viszont csak rosszul elsült, ártalmatlan tréfa.
A német labdarúgó-szövetség (DFB) egy luxusüdülőnek beillő edzőtábort építtetett a Nationalelfnek a brazíliai világbajnokságra Porto Seguro térségében, az Atlanti-óceán partján, ahol a játékosok lakóközösségekbe osztva éltek. A világbajnoki cím megszerzése után mindegyik csoport kitalált egy-egy műsorszámot a keddi berlini fogadásra, amelyen több százezren ünnepelték a hazatérő győzteseket.
Az egyik csoport (Klose, Götze, André Schürrle, Shkodran Mustafi, Roman Weidenfeller és Toni Kroos) összegörnyedve evickélt be a színpadra, és azt skandálták, hogy "így mennek a gauchók (argentin őslakosok), a gauchók így mennek", majd felegyenesedve, kidüllesztett mellett vonultak tovább, és azt harsogták, hogy "így mennek a németek, a németek így mennek".
Labdarúgás és nemzeti öntudat
Az akció nagy visszhangot váltott ki a közösségi portálokon, és elindult az Eb-k és vb-k idején szokásos vita a labdarúgás és a német nemzeti öntudat összefüggéseiről. Az egyik fő véleményáramlat szerint Kloséék mutatványa méltatlan a végig sportszerűen küzdő és a pályán kívül is példamutatóan viselkedő csapathoz, és olyan öngól volt, amellyel az utolsó pillanatban elrontották a válogatott szereplését, hiszen megsértették az argentinok nemzeti büszkeségét, és a meghaladottnak gondolt német felsőbbrendűségi érzést és nagyhatalmi vágyat sugározták.
A másik meghatározó vélemény szerint a performansz a német stadionokban jellemző szurkolói közösségépítő játékok finomabb, ártalmatlanabb fajtájából való, és szóra sem érdemes.
Vannak, akik szerint a felháborodás megjátszott, és valójában arról van szó, hogy "a labdaérzék nélküli stréberek bosszút akarnak állni a focistákon, amiért menők és szép lányokkal járnak" – idéztek egy véleményt a Twitterről a ZDF közszolgálati televízió szerdai összeállításában.
Az igazság a két szélsőség között van – vélekedett a Die Welt című lap kommentárja, amely szerint az argentinok elleni fricska ötlete alkoholos befolyásoltság alatt születhetett, és túlzás rögtön rosszindulatról vagy rasszizmusról beszélni. Az eset pedig nem a nacionalizmusról szól, hanem a helyes viselkedésről – tette hozzá.
A német együttes a brazíliai világbajnokság vasárnap esti döntőjében 1-0-ra győzte le Argentínát hosszabbítás után, és története negyedik diadalát aratta.
A NOB kicseréli a kopott olimpiai érmeket
Több mint száz sérült érmet már eddig is becseréltek az elégedetlen sportolóknak.