Annak ellenére, hogy meglepően sok gólt láthattunk Brazíliában, a jól védő kapusok és az őket kifigurázó mémek miatt marad igazán emlékezetes ez a torna.
Óriási gólzáporral vette kezdetét a vébé csoportköre, sokáig hármas átlag felett születtek a gólok meccsenként. Aztán ahogy az egyenes kieséses szakaszban nőtt a tét, úgy csökkent a gólátlag. Végül 64 találkozón összesen 171 találat született, pontosan annyi, amennyit 1998-ban – az első 32 csapatos tornán – láthattunk.
Mindez szép és jó, de a sok gól sem azt nem jelenti, hogy minden idők legjobb világbajnokságát láttuk volna, sem pedig azt, hogy ne a kapusok remeklése miatt emlékeznénk erre a tornára évek múltán. Érdemes tehát sorra venni a legkiemelkedőbb hálóőröket, kezdve a legjobb kapusnak járó Aranykesztyűt is elnyerő, világbajnoki címet szerző Manuel Neuerrel.
Neuer nemcsak bravúros kapusteljesítményével játszott döntő szerepet a világbajnoki cím megszerzésében, hanem mint a német csapat leghátsó söprögető védője. A The New York Times összeállításából kiderül, hogy Neuer játszotta be a legnagyobb területet a világbajnokság kapusai közül, de ugyanezt példázza Neuer hőtérképe az Algéria elleni kiesési rangadón. Az is egy érdekes statisztika, hogy Franciaország ellen 13 átadással több pontos passzt jegyzett, mint az ellenfél támadója, Karim Benzema.
A mérkőzéseken labdabirtoklási fölényre és akció-futballra törekvő német csapatban Neuer játéka óriási taktikai jelentőséggel bírt. A kijöveteleket szokatlanul jól, már szinte hibátlanul érző kapusnak köszönhetően a német védelem mélyen föltolódhatott, szűkítve ezzel a területet a labdavesztést követő letámadáshoz. A franciák ellen a német védelem már olyan magabiztossá vált, hogy a hőtérkép szerint a védelmük már szinte a félpályánál védekezett, ezzel teljesen lehetetlenné tette a francia labdakihozatalt.
1992-ben változtatták meg a hazaadás szabályát, ami döntően megváltoztatta a kapusok szerepét a játékban. Mivel a kapusok már nem foghatták kézbe a hátratett labdát, így elengedhetetlenné vált, hogy minél magabiztosabbak legyenek lábbal. Neuer pedig, aki négyévesen még mezőnyjátékos szeretett volna lenni és csak kényszerűségből állt be a kapuba, már láthatóan az új iskolában tanult, lábbal is magabiztos hálóőr, nem véletlenül zeng most ódákat róla a világ.
Bár a döntő másik résztvevőjének, Argentínának a kapusát minden bizonnyal jóval kevesebben ismerik, de róla sem szabad megfeledkezni. Sergio Romero története ugyanis azért érdekes, mert a 2013-2014-es klubszezont kölcsönben a Monacónál töltötte, de többnyire csak a kispadon ülve szurkolhatott csapatának, hiszen összesen kétszer volt kezdő az idény során, illetve egyszer kapott még lehetőséget csereként. Ennek ellenére Alejandro Sabella szövetségi kapitány ragaszkodott hozzá, amit ő kiegyensúlyozott játékkal, valamint az elődöntőben a hollandok ellen két kivédett büntetővel hálált meg.
Romerónál sokkal nagyobb sztár lett a vébé alatt Guillermo Ochoa. A mexikói kapus az Ajaccionál védett az elmúlt években, de miután szerződése lejárt, Brazíliába úgy érkezett, hogy tulajdonképpen nem is volt csapata. Aztán a házigazdák elleni csoportmeccsen kivédte Neymarék szemét, a vb egyik korai mém-cunamiját elindítva. Az egyenes kieséses szakaszban sem Ochoa játékán múlt, hogy nem sikerült továbblépnie Mexikónak. Sőt, sokáig a kapus tartotta életben a reményeket a hollandok ellen, aztán Sneijder góljánál, illetve Huntelaar büntetőjénél már ő is tehetetlen volt, így hiába lett a meccs legjobbja a FIFA oldalán, mégis utazhatott haza válogatottjával együtt. Abban biztosak vagyunk, hogy nem marad állás nélkül.
A Costa Rica-i Keylor Navas is remek tornát zárt. A csoportkörben Uruguay csak büntetőből tudta bevenni a kapuját, a nyolcaddöntőben pedig csak egy akciógólt kapott be a görögöktől, de aztán a tizenegyespárbaj során csapata továbbjutott. A hollandok elleni negyeddöntőben aztán megint érintetlenül maradt a hálója, de itt a büntetők már Costa Rica búcsúját jelentették. Navas végül háromszor lett a meccs embere, ezzel járulva hozzá válogatottja történelmi sikeréhez. Igaz, aki teniszlabdák védésével tartja formában magát, attól ez igazán el is várható.
Ne feledkezzünk el a rekordot döntő amerikai kapusról, Tim Howardról sem. Egyrészt az a Belgium–Egyesült Államok meccs a torna egyik legjobb összecsapása volt, másrészt Howard 16 alkalommal tudott védeni, ami a világbajnokságon a legtöbb, amit kapus egy meccsen bemutatott. Nem véletlenül lett a hálóőr egy csapásra óriási sztár és hős hazájában, ráadásul az amerikai védelmi miniszter Wikipédia-oldalát is egy rövid ideig az ő képe uralta. A széleskörű ismertség persze azzal is jár, hogy már a repülőtéren szembejövő drukker is öleléssel szeretett volna neki köszönetet mondani, de Howard ekkor is résen volt és a pályán bemutatottakhoz hasonlóan nagy hárítást mutatott be.
A holland kapuskérdés a vébé egyik legnagyobb beszédtémát kiváltó sztorija volt. A Costa Rica elleni tizenegyespárbaj előtt ugyanis csak Jasper Cillessen állt a kapuban, Louis van Gaal azonban váratlant húzott és beküldte a helyére Tim Krult, aki öt büntető közül kettőt megfogott, és a többi három esetben is jó irányban mozdult. A meccs után aztán mindenhol azt lehetett olvasni, hogy a torna alatt Krul és a kapusedző rengeteget gyakorolta a büntetők védését, sőt olyan statisztika is napvilágot látott, hogy Cillessen karrierje során 16 alkalommal állt a gólvonalon tizenegyesnél, de védeni még egyszer sem sikerült neki. Van Gaal arra is figyelt, hogy az összes holland játékos pályára léphessen a vb-n, így a kisdöntőn a harmadik számú kapust, Michel Vormot is becserélte.
A kolumbiai válogatottnál nem a kimagasló teljesítmény, hanem egy vébérekord miatt kell beszélnünk egy kapusról. Faryd Mondragón ugyanis a japánok ellen 4-1-re megnyert utolsó csoportmeccsen a 85. percben lépett pályára, ezzel 43 évesen és 3 naposan a legidősebb világbajnokságon szereplő játékos címét szerezte meg. Mondragón pályafutásának egyébként ez jelentette az utolsó állomását, ugyanis néhány nappal ezelőtt bejelentette, hogy visszavonul a profi labdarúgástól.
És a cserék világbajnoksága |
A világbajnokság cserejátékosai is csúcsot döntöttek 32 szerzett góllal (1982-16 gól, 1990-20 gól, 2002-21 gól, 2006-ban pedig már 23 gólt szereztek a vébén a cserék). Külön emlékezetes volt a csoportkörben a belgák fordítása Algéria ellen, ahol csereként beálló Mertens és Fellaini szerezték csapatuk góljait, valamint a hollandok győzelme Chile ellen, ahol a szintén később beálló Fer és Depay lőtték a gólokat.
A kieséses rangadókon tovább nőtt a friss lábak jelentősége. Az egyenes kiesés szakasz hosszabbításaiban már feltűnően látszódott, hogy mennyire fáradtak a játékosok, és hogy a cserékkel az edzőknek mekkora taktikai befolyásuk van a mérkőzésekre. Ami mégis a legemlékezetesebb marad: a világbajnokság döntőjét a történelemben először egy csereként beálló játékos, Mario Götze döntötte el, ráadásul a szintén csere Schürrle gólpasszából. |
Kubatov Gábor: Egy afrikai országnál, meg ilyen helyeknél nyilván jobban élünk
Újévi köszöntőt tartott a Fradi elnöke, amelyben elmondta, “méregetjük, hogy az embereket mi érdekli, és a magyar embereket a futball érdekli”, valamint azt is elárulta, hogy Pascal Jansent félmilliárd forintért vásárolták ki a klubtól.