Sport NIL 2014. június. 20. 12:20

Ezt nézze ma: halálosztók lesznek az olaszok?

Újabb vb-nap, újabb három meccs: Olaszország–Costa Rica, Svájc–Franciaország, Honduras–Ecuador. Nem játszanak tehát, de ma eldőlhet az angolok sorsa. Esélyek és változtatási lehetőségek – ahogy mi látjuk. A hvg.hu szubjektív ajánlója.

Olaszország–Costa Rica

Az első meccsek alapján alig találunk két olyan magabiztosan játszó, illetve győzelmet arató csapatot a harminckettőből, mint Olaszország, és az eddigi legnagyobb meglepetés: Costa Rica (talán csak a németek sorolhatók még melléjük). Az itáliaiak egy erős angol válogatott ellen ott folytatták a játékot, ahol a 2012-es Eb döntőjében (de inkább az elődöntőben) abbahagyták. A hatalmas lelkesedéssel játszó olaszok bár szűk, csupán 2-1-es meccset húztak le, ám játékuk nagyon megbízható volt, helyzeteik nagyját kihasználták, dinamikus támadófutballt játszottak. Ha ki kell emelnünk pár embert a kékektől, akkor mi Andrea Pirlót és Mario Balotellit mondanánk. A Juventussal még két évre hosszabbított veterán középpályás (ám a válogatottságtól visszavonuló), Andrea Pirlo minden tőle telhetőt megtett azért, hogy utolsó világbajnokságán végig a pályán lehessen. Az irányító a 2006-os világbajnok motorja volt, minden támadásban benne volt a lába, a legstabilabb formáját hozta.

Andrea Pirlo
AFP / Fabrice Coffrini

Még mindig nincs 24 éves az olaszok istenként tisztelt csatára, Mario Balotelli. A fiatal és nagyon heves természetű támadó a britek ellen is sziporkázott, fantasztikus fejesgóljával pedig megnyerte a mérkőzést hazájának.

 

Bár csupán egyszer került fel neve az eredményjelzőre, a torna eddigi egyik legjobb csatárteljesítményét láthattuk tőle. Jól helyezkedett, többször helyzetbe került, kreatívan játszott, betonbiztos helye van a kezdőben. Összességében jó formában voltak az olaszok, és bár a legendás kapus, Gianluigi Buffon felépült sérüléséből, Salvatore Sirigu nem volt olyan rossz a kapuban, hogy a csupán nem rég edzésbe álló veterán átvegye a helyét.

Minket meggyőzött az itáliaiak játéka, így olasz győzelmet jósolunk.

A meccs izgalmát csak növeli a csütörtök esti Uruguay–Anglia eredménye. Ahhoz ugyanis, hogy az angolok két vereség után is továbbjussanak a csoportból, az olaszoknak ma mindenképpen meg kell verniük Costa Ricát. Ha ez bekövetkezik, akkor jövő kedden nekik is meg kell tenniük ugyanezt (nem is kevéssel), és reménykedniük kell, hogy az olaszok velük egy időben Uruguayt is megverik. Egy mai olasz pontvesztés tehát lényegében végleg az angolok bukását jelentené.

Anglia - van remény?
AFP / Nelson Almeida

Az olasz válogatott kezdőcsapata az előző meccsen (GY, 2-1 Anglia): Sirigu – Darmian, Barzagli, Paletta, Chiellini – Marchisio, De Rossi, Verrati, Candreva, Pirlo – Balotelli

Amin a hvg.hu változtatna: Mi visszatennénk Giorgio Chiellinit a védelem közepére, Gabriel Paletta helyére, a balhátvéd posztjára pedig Mattia De Scigliot raknánk.

E cikkben elnézést kérünk azért, amit egy korábbi beharangozókban írtunk Costa Rica esélyeiről. Az Uruguay–Costa Rica-találkozón papírforma szerint a 2010-ben negyedik helyen végzett uruknak kellett volna nyerniük, ám erre rácáfoltak – mind ők, mind Costa Rica. A kék-fehérek erőtlenül játszottak, a győztes viszont megérdemelten nyert. Teljesen felülmúlták a vártakat, és óriási meglepetést okoztak – talán a spanyol válogatott bukása után a második legnagyobbat. A 3-1-es meccsben nagy szerepet játszott az előre tolt Joel Campbell. Az Olympiacos csatára nagyon szép gólt lőtt, végig meghatározó eleme volt a csapatnak, ha így folytatja, az Arsenal tulajdonában álló játékos akár vissza is mehet Londonba a görögországi kölcsönből.

AFP / Ronaldo Schemidt

Az Costa Rica-i válogatott kezdőcsapata az előző meccsen (GY, 3-1 Uruguay): Navas – Gamboa, Duarte, Gonzalez, Umana, Diaz – Borges, Tejeda, Ruiz, Bolanos – Campbell

Amin a hvg.hu változtatna: Ha  nyerni akarnak – márpedig mindenki azt akar – akkor szerintünk négy védővel kellene felállniuk az előző 5-4-1 helyett.

 

Svájc–Franciaország

Este kilenctől ma az E csoport rangadóját láthatjuk: az Ecuadort 2-1-re verő Svájc csap össze a Hondurast 3-0-ra lemosó francia válogatottal. Aki nyer, az mindenképpen továbbjut, ám bárki veszít, annak a papírforma szerint még mindig tovább kell jutnia.

A két csapat első brazíliai meccse merőben ellentétje egymásnak. Míg Franciaország ledarálta Hondurast, addig a svájciak csak egy utolsó utáni percekben szerzett góllal mentették meg becsületüket. A franciák konkurenciájának kikiáltott Svájc nagyon gyenge teljesítményt nyújtott Ecuador ellen, ám ennek nem száz százalékban ők az okai: a dél-amerikaiak nagyon jól játszottak. Ám a győzelem – akárhogyan is játszottak – három pontot jelent, Svájcnak pedig nagy löketet adhat a tudat, hogy a legvégén is képesek voltak bizonyítai. Ám Franciaország ellen több kell a látottaknál. Sokkal jobb helyzetkihasználásra és összeszedettebb védekezésre lesz szükségük a vöröseknek, ha legalább egy döntetlent össze akarnak hozni 1998 világbajnokával.

A hvg.hu szerint nem tudják kijavítani a hibáikat a svájciak, ezért francia győzelmet jósolunk.

A svájci válogatott kezdőcsapata az előző meccsen (GY, 2-1 Ecuador): Benaglio – Lichtsteiner, Djourou, Von Bergen, Rodriguez – Behrami, Inler, Shaqiri, Xhaka, Stocker – Drmic

Amin a hvg.hu változtatna: Mint már említettük, főleg fejben kell rendet tenni a játékosoknál, a kezdőcsapat a legjobb, amelyet kirakhattak.

Egy pokoli vb és Eb után végre valahára sikerült jól kezdeni a francia válogatottnak egy tornán. A Ribéry nélkül sokkal gyengébbnek várt gallok meglepően jó formában voltak a Honduras elleni nyitómeccsükön. Lendületes támadásokat vezettek, és mindig ki tudták ugratni Karim Benzemát, aki cserébe két gólt lőtt, ráadásul felavatta a gólvonal-technológiát: ekkor ugyan megszerezte harmadik gólját, a találatot mégis a hondurasi kapusnak adták, így a Real Madrid támadója nem első a góllövőlistán Thomas Müllerrel, hanem sok játékoshoz hasonlóan két góljával a második pozíciót foglalja el.

 

Ha a szomszédjaik ellen is meg tudják majd játszani csatárukat, a franciák győzelme nagyon valószínű. Igaz, Honduras igazából nem tette próbára a gallok védelmét, így nem tudjuk, hogyan teljesít nyomás alatt a hátsó szekció.

A francia válogatott kezdőcsapata az előző meccsen (GY, 3-0 Honduras): Lloris – Debuchy,  Varane, Sakho, Evra – Pogba, Cabaye, Matuidi – Valbuena, Benzema, Griezmann

A hvg.hu a látottak alapján nem változtatna a franciák összeállításán.


Honduras–Ecuador

Éjfélkor ismét olyan meccs következik, melyet még a lelkes szurkolók is nyugodt lélekkel kihagyhatnak. Az E csoport első összecsapásainak vesztesei, Honduras és Ecuador játszik a mi időnk szerint nagyon későn.

AFP / Rodrigo Buendia

Honduras játékáról kevés pozitívumot tudunk mondani a Franciaország elleni szereplés alapán: egyszerűen úgy mentek át rajtuk, ahogy akartak. Emberhátrányban játszottak az első félidő végétől, ráadásul a gallok két lövését a kapufa hárította helyettük. Egyszóval ez a válogatott gyenge, és nagyon nagy csoda kell ahhoz, hogy erősebb legyen. A hvg.hu ecuadori győzelmet tippel.

A hondurasi válogatott kezdőcsapata az előző meccsen (V, 3-0 Franciaország): Valladares – Beckeles, Bernandez, Figueroa, Emilio – Najar, Garrido, Palacios, Espinoza – Bengston, Costly

A hvg.hu nem tudja, hogyan lehet segíteni Hondurason.

Ecuador nagyon kellemes meglepetés volt a világbajnokság negyedik napjának nyitómeccsén. Az utolsó percben vesztették el a meccset, addig kiválóan védekeztek, talán megérdemeltek volna egy döntetlent. Dinamikus támadójátékukat a 24 éves szélső, Jefferson Montero vitte a hátán, akit beharangozó cikkünkben már megemlítettünk mint megfigyelendő játékost. Bár a gólt nem ő szerezte, megindulásai többször gondot okoztak a svájci védőknek a 2-1-re elvesztett meccsen. A mai meccsnek egyértelműen ők a favoritjai, és ha nyernek, még megmarad a matematikai esélyük a továbbjutásra.

Az ecuadori válogatott kezdőcsapata az előző meccsen (V, 2-1 Svájc): Dominguez – Paredes, Guagua, Erazo, Ayovi – A. Valencia, Gruezo, Noboa, Montero – E. Valencia, Caicedo

A hvg.hu nem változtatna az ecuadori kezdőn.

Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.