Németh András lett a magyar női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya. Megbízatása a 2016-os Rio de Janeiró-i olimpia végéig szól – jelentették be a szövetség (MKSZ) pénteki sajtótájékoztatóján.
Németh András elődje, a norvég Karl Erik Böhn – aki éppen pénteken lenne 49 éves – hosszú betegség után február 2-án hunyt el leukémiában. A tavaly decemberi szerbiai világbajnokságon megbízottként a Hajdu János–Siti Bea-kettős irányította a nyolcadik helyen záró csapatot. A sajtótájékoztatón azt is bejelentették, hogy az új szakmai stábban – csapatmenedzserként – a két éve visszavonult sztárkapus, Pálinger Katalin is szerephez jut.
Vetési Iván, az MKSZ elnöke elmondta, hogy több célt is megfogalmazott az elnökség: a csapat a decemberi, horvátokkal közös rendezésű Európa-bajnokságon kerüljön a legjobb négy közé, a 2015-ös dániai világbajnokságon végezzen az elitben, és jusson ki a riói olimpiára. Hangsúlyozta: Németh mellett szólt, hogy jól ismeri a hazai és nemzetközi viszonyokat, múltja és eredményessége is alkalmassá teszi a feladat elvégzésére. Hozzátette: amennyiben a válogatott nem jutna ki a riói játékokra, akkor Németh szerződését újratárgyalják.
Németh András kiemelte: harmadszor vállalja el a kapitányi munkát, s érez magában annyi erőt, hogy összerakjon egy jó csapatot. Elárulta, hogy az első időszakban sok játékost akar kipróbálni, és már a március végi umagi tornára is így válogatja össze a keretet. Nyáron is szeretne sokat dolgozni a csapattal, s az ősznek már azzal a maggal akar nekivágni, amely az Eb-n is szerepelni fog. Az Eb-arany-, olimpiai és vb-ezüstérmes, BL-második, nyolcszoros magyar bajnok Pálinger – aki posztján a világ egyik legjobbja volt – csapatmenedzserként dolgozik majd.
"Megtisztelő, hogy a kapitány megkeresett. Tudom, mit vár tőlem, miben segíthetek, és fontos az is, hogy a játékosokkal jó a kapcsolatom" – mondta Pálinger, akinek kislánya hat és fél hónapos. Hozzátette: a Győr – ahol elnökségi tag – hozzájárult a válogatottbeli munkájához.
A 60 esztendős Németh 1998-ban (Zsiga Gyulával közösen), illetve 2005 és 2008 között már volt szövetségi kapitány. Vezetésével 2005-ben világbajnoki bronzérmet szerzett a válogatott. Klubedzőkét nyert KEK-et, EHF Kupát, a Ferencvárossal hétszeres magyar bajnok és kupagyőztes, míg a Hypo NÖ-vel négyszeres osztrák bajnok és kupagyőztes.
Böhn irányításával 2012-ben Eb-harmadik volt a magyar válogatott, de 2013 elején kiderült, hogy a norvég szakember leukémiában szenved. Emiatt a tréner nem tudta ellátni a feladatát, a decemberi vb-n a Hajdu–Siti-páros vezette csapat pedig nyolcadik lett. Amikor közvetlenül karácsony előtt Böhnnel közölték, hogy gyógyíthatatlan beteg, a magyar szövetség elnöksége felhatalmazta Vetési Iván elnököt és Juhász István szakmai igazgatót, hogy kezdjék meg a tárgyalásokat a szövetségi kapitányi posztra kiszemelt jelöltekkel. Sajtóértesülések szerint Németh Andráson kívül három külföldi szakember, a dán Jakob Vestergaard, a francia Olivier Krumbholz és a horvát Zdravko Zovko volt jelölt a posztra.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.