Németh András
Szerzőnk Németh András

Az észak-amerikai jégkorong ligában (NHL) játszó Alekszandr Szjomint hívták be 25. játékosnak a Szocsi olimpiára készülődő orosz válogatottba a térdsérülést szenvedett Szergej Szoin helyére. Ezzel teljessé vált az NHL győzelme: a keretben 16 észak-amerikai játékos kapott helyet, míg az orosz klubokat és néhány más európai csapatot tömörítő Kontinentális Hoki Ligának (KHL) csupán kilenc hely jutott.

Az orosz szurkolóknak jégkorongban csak az aranyérem az elfogadható, s ez különösen így van a február 7-én kezdődő téli olimpia esetében, hiszen a válogatott hazai közönség előtt, Szocsiban játszik. Ezért is főhetett a feje a szövetségi kapitánynak, Zinetula Biljaletgyinovnak, amikor a KHL-re épített orosz válogatott leszerepelt a december végi moszkvai négyes európai megméretésen: a hokisok a harmadik helyen végeztek, miután Svédország legyőzése után kikaptak Finnországtól és Csehországtól is.

A kudarc miatt a szövetségi kapitány több KHL-es játékost kitett a csapatból, s végül ugyanannyi KHL-es - kilenc játékos - került be a keretbe, mint a 2010-es vancouveri olimpián. Ez pedig azt jelenti, hogy meglehetősen lassan halad a 2008-ban létrehozott európai liga felépítése, pedig a cél éppen az lett volna, hogy a legjobb orosz hokisok ne költözzenek át tömegesen a nagyobb fizetést és presztízst jelentő NHL-be. Az NHL fölényét az is tetézi, hogy a meghatározó játékosok többsége - például a Detroit Red Wingsben játszó Pavel Dacjuk, a Pittsburgh Penguinst erősítő Jevgenyij Malkin, vagy Alekszandr Ovecskin, aki a Washington Capitals színeiben üti a gólokat - Észak-Amerikából jön. Persze a hazaiak között is akadnak sztárok, de például a ma már KHL-esnek számító Ilja Kovalcsuk évtizednyi időt játszott az NHL-ben, s csak a 2012-13-as bajnokságban tért haza.

AFP / Ria Novosti / Alexey Maishev

Az orosz szakértők jó része nem elégedett a válogatottal, úgy vélik a csatárokkal nincs baj, ám a védelem többször meginog, s kapusból sincs olyan egyértelmű első, mint a legendás Vlagyiszlav Tretyak volt. Így még nem dőlt el, ki lesz Szocsiban az első számú hálóőr: Szergej Bobrovszkij, a Columbus Blue Jackettől, Szemjon Varlamov a Colorado Avalache-tól, vagy éppen Alekszandr Jerjomenko, a Dinamo Moszkvából. A Vancouverben a későbbi győztes Kanada által a negyeddöntőben kiejtett orosz válogatottból egyébként kilencen lesznek ott Szocsiban. A legismertebb távolmaradó a Dallas Stars 39 éves hátvédje, Szergej Goncsar, aki ugyan felépült sérüléséből, ám a szövetségi kapitány szerint még így sem fért be a csapatba. Pedig Goncsar lehetett volna az első hokis, aki öt olimpián szerepel az orosz válogatottban.

Szocsiban február 8-án kezdődik a jégkorong, s a döntőt a zárónapon, 23-án játsszák. Bár Oroszország 2012-ben világbajnok lett, már  a körmérkőzéses első szakasz sem ígérkezik sétagaloppnak: az oroszok az Egyesült Államokkal, Szlovákiával és Szlovéniával vannak egy csoportban. Az olimpiai korong nem követi a hagyományokat, nem lesz ugyanis mindkét oldala fekete. Az egyik oldalra kék vagy lila belső kört festenek az olimpiai emblémával, míg a másik oldalt orosz népművészeti motívumokkal díszítik.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.