Izomból lép fel a Facebookon a birkozótársadalom a NOB-döntés ellen
"Már a gondolatba is belebetegszem, hogy elveszik a lehetőséget a gyerekektől, akik azért kezdtek el birkózni, hogy olimpiai bajnokok legyenek" - mondta egy amerikai aranyérmes. Az iráni birkózókat is rosszul érintette a döntés, hogy a sportág kikerül az olimpiai sportágak közül.
Komoly nemzetközi felháborodást váltott ki a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) végrehajtó bizottságának keddi határozata, mely a birkózás kivételét javasolja a 2020-as olimpiai játékok műsorából.
A sportágat általában a volt szovjet tagállamok sportjaként szokták emlegetni, ugyanakkor nem csupán ezen nemzetek számára jelentene komoly veszteséget a birkózás eltűnése.
Kibuktak az amerikaiak
A Egyesült Államokban például az olimpiai érmeket tekintve a birkózás a harmadik legeredményesebb ötkarikás sportág, amely ráadásul az amerikai fiatalok körében nagyon népszerű. Egy kimutatás szerint a nemzeti középiskolás versenyrendszerben a 2010/2011-es szezonban 275 ezer gyerek szerepelt, ezzel a hatodik legnépszerűbb sport volt az országban az iskolások között.
"Már a gondolatba is belebetegszem, hogy elveszik a lehetőséget a gyerekektől, akik azért kezdtek el birkózni, hogy olimpiai bajnokok legyenek" - nyilatkozta a kétszeres ötkarikás aranyérmes John Smith, az Oklahoma State Egyetem edzője, hozzátéve, hogy a döntés után hosszasan beszélt telefonon a sportágban dolgozó hazai és külföldi barátaival is, s úgy látja, a birkózótársadalom már most készen áll arra, hogy együtt harcoljon a határozat megváltoztatásáért.
Smith-hez hasonlóan szinte valamennyi egyetemi edző felháborodással és értetlenséggel fogadta a hírt, ugyanakkor már mindannyian előre tekintenek.
"Most arra van szükség, hogy az embereket magunk mögé állítsuk, s ehhez nagyon okosan kell cselekednünk - mondta Tom Brands, az atlantai olimpia 62 kg-os szabadfogású bajnoka, az Iowa edzője. - Szervezetten, profi módon kell fellépnünk és persze némileg izomból. Normális ember nem akarhat egy birkózó ellen harcolni."
Facebook oldalt gründoltak
A NOB-vb határozata után nem sokkal az amerikai szövetség elindította a "Tartsuk az olimpián a birkózást" (Keep Wrestling in the Olympics) elnevezésű Facebook oldalt, melyet azóta már több mint 56 ezren kedvelnek.
Görögországban egyenesen úgy látják, hogy az egész olimpiai eszmével megy szembe a határozat, hiszen a birkózás nem csupán az újkori, hanem az ókori játékok alapsportága is volt.
"Nem hiszem, hogy ezt a döntést a NOB szeptemberi közgyűlése helyben hagyja. A birkózás összenőtt a játékokkal" - mondta el véleményét Kosztasz Tanosz, a görög szövetség elnöke, aki szerint, ha a NOB ezen az úton megy tovább maga az olimpia szó is meg fog szűnni.
Iránban szintén felháborodtak a döntésen.
"A NOB-vb ajánlása kétségkívül hatalmas veszteséget okoz az iráni sportban, ezért tiltakoznunk fogunk ellene" - mondta Mohammad Ali-Abadi, az Iráni Olimpiai Bizottság elnöke, arra utalva, hogy országában a labdarúgás után a birkózás a legnépszerűbb sportág, amely a súlyemelés mellett biztos olimpiai érmeket jelent Iránnak.
A NOB-vb május végén nevezi majd meg azt a sportágat, amely bekerülhet a műsorba. Ez a hét új pályázó - a vusu sportos változata, a sportmászás, a görkorcsolya, a fallabda, a karate és a wakeboard, valamint a 2008 óta a programban nem szereplő, ezúttal közösen jelentkező baseball és softball - mellett akár a most megnevezett birkózás is lehet. A 2020-as programról a közgyűlés szavaz szeptember elején Buenos Airesben. Akkor dől el az is, hogy mely város rendezheti a hét év múlva esedékes nyári játékokat.
Kubatov Gábor: Egy afrikai országnál, meg ilyen helyeknél nyilván jobban élünk
Újévi köszöntőt tartott a Fradi elnöke, amelyben elmondta, “méregetjük, hogy az embereket mi érdekli, és a magyar embereket a futball érdekli”, valamint azt is elárulta, hogy Pascal Jansent félmilliárd forintért vásárolták ki a klubtól.