2013. január. 11. 05:15 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 11. 08:07 Sport

Sosem látott ajándékot kap Gyurtától az elhunyt barát családja

Gyurta Dániel személyesen nyújtja át Alexander Dale Oen családjának szombaton Norvégiában azt az érmet, amelyet a tavaly április végén, 26 éves korában meghalt kiváló norvég úszó, a néhai versenytárs és barát emlékére készíttetett a 200 méteres mellúszás londoni olimpiai bajnoka.

A magyar klasszis versenyző nyári ötkarikás sikere után jelentette be, hogy a londoni arany másolatának átadásával is tisztelegni kíván a tragikus hirtelenséggel elhunyt nagyszerű rivális emléke előtt. Az ígéretet tett követte, s az időközben megszületett ereklyével a hétvégén utazik ki Norvégiába, ahol külön gála keretében találkozik majd Dale Oen szüleivel.

"Eredetileg az ötkarikás aranyérmének hiteles és pontos másolatát szánta Alexander családjának Dani, csakhogy utóbb kiderült, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság előírásai nem engedik meg az ilyesmit, ezért a kópia helyett végül is egy teljesen egyedi tervezésű, művészi alkotást visz magával a fiam" - mondta el az olimpiai, világ- és Európa-bajnok úszó mellett menedzseri tevékenységet is ellátó édesapa, Gyurta Tamás. Hozzátette, hogy Dani az Oslótól jó száz kilométerre zajló gálán az Oen családnak mutatja meg először az emlékérmet, amelyet más még nem láthatott.

Alexander Dale Oen az Egyesült Államokban, az északi ország válogatottjának olimpia előtti arizonai edzőtáborozása közben, hirtelen, minden előjel nélkül, 27. születésnapja előtt kevesebb mint három héttel hunyt el. A 100 méter mellen 2011-ben világbajnok, 2008-ban és 2010-ben Európa-bajnoki aranyérmes, a 2008-as pekingi olimpián második, 200 méteren pedig kétszeres Eb-ezüstérmes versenyzőnek - a norvég sportági szövetség akkori közlése szerint - megállt a szíve, a zuhany alatt eszméletlen állapotban találtak rá, s megmenteni már nem lehetett.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?