Sport hvg.hu 2012. augusztus. 24. 17:22

A kínai televízió befolyásolta a nézőket az olimpián

Kína legjobb atlétája, Liu Xiang a 110 méteres gátfutó már az első gátnál fel kellett adja a küzdelmet. A kínai állami televízió közvetítése viszont az érzelmekre fektette a hangsúlyt, előre megírt kommentárral vezették félre a nézőket.

Liu Xiang 2008-as korai kiesése után egész Kína reménykedett, hogy idén Londonban sikeresebb lesz. Ennek ellenére a Baji Balázs mellett futó kínai, rögtön az első gátnál elbukott, aminek következtében súlyosan megsérült.

A kínai állami televízió (CCTV) kommentátora, Jang Jüan a következőket mondta a balesetet látva, elcsukló hangon, könnyekkel küzdve: "29 éves, ő már egy öreg sportoló...Pihennie kellene már. Ez a legrosszabb dolog, ami ma történhetett. Ha egy sportolónak nem egészséges a lába, az olyan, mintha egy katona fegyver nélkül harcolna."

Az Oriental Guardian nevű online újság erre reagált a következőkkel: "Jang Jüan kommentálása túl tökéletes volt ahhoz, hogy igaz legyen." A szavak, a könnyek, előre meg voltak írva.

A peches Liu Xiang
MTI / Kollányi Péter

A csalás szerdán vált nyilvánvalóvá, amikor a CCTV vezetője elárulta egy nyilvános szemináriumon, hogy Jang Jüan már korábban tudott Liu súlyos sérüléséről. Az újság szerint a televízió menedzserei utasították a kommentátort, hogy készítsen négy féle szöveget az eseményre. A "sírós" egyike volt az alternatíváknak.

Nézők milliói háborodtak fel a kínai közösségi oldalon, a weibón, hogy milyen csúnyán átverték őket. Többen a médiát szapulták, hogy hogyan is befolyásolhatják érzelmileg ilyen szinten az embereket. Voltak, akik egyenesen hazugságnak nevezték, amit a műsorközlő művelt, és szemeteknek nevezték őket.

Végül párhuzamot vontak a média és a kínai kormány között. Úgy érezték, hogy ez csak Kínában történhetett meg: "Színjáték és átverés és sok más ügyeskedés is a kormánytól ellesett trükk."

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.