Tiki Gelana etióp futó nyerte a női maratont, ideje 2.03.27, olimpiai rekord. A legjobb magyarként Rakonczai Beáta 2.41.20-szal a 85. helyen ért célba. Erdélyi Zsófia 92., Kálovics Anikó a 95. lett.
A női maratoni futókat reggel szemerkélő eső és aránylag hűvös idő fogadta a rajtnál. Ez azonban inkább volt jó hír az indulóknak, kevésbé a nézőknek: míg a futáshoz ideális, ha nincs hőség, az útvonal szélén állókat csak az izgalom fűthette.
A britek előzetesen hatalmas reményekkel várták ezt a számot, hiszen a világcsúcstartó Paula Radcliffe épp Londonban futotta azt a bizonyos 2 óra 15.25 percet 2003-ban. Azóta azonban sok víz lefolyt a Temzén. Paula hosszas huzavona, kétely és sérülés után, amelyből úgy tűnik nem gyógyult meg, végül nem vállalta az indulást, pár napja lemondta az olimpiát. Hozzá kell azért tenni, hogy nem feltétlenül róla szólt volna a verseny, ha elindul.
A tavalyi világbajnokságon a kenyaiak besöpörték az összes érmet és idei, olimpiai csapatuk még a 2011-esnél is erősebb volt, de az etiópok is ütőképes triót vonultattak fel. A világranglistát vezető Mary Keitani épp itt, Londonban futotta az idei legjobb maratonfutó időt ami Afrika-csúcs is volt egyben (2:18:37), tehát nem volt ismeretlen számára a város. Rajta kívül a többiek ott voltak tavaly Daeguban a dobogón: Edna Kiplagat és Priscah Jeptoo. Az etiópoktól Tiki Gelana, Aselefech Mergia és Mare Dibaba (aki nem rokona a népes családdal bíró Tiruneshnek, aki duplázhat itt, miután megnyerte a 10000 métert és elvben ott lesz az 5000 méteren is, vagyis megismételheti pekingi két aranyérmét) indult, mindannyian 2:20 alatti idővel. Három magyar indulóért szurkolhattunk: Erdélyi Zsófiáért, Kálovics Anikóért és Rakonczai Beátáért.
A mezőny lassan, óvatosan kezdett és ez a mentalitás tulajdonképpen végig megmaradt, egészen az utolsó pár kilométerig. Az eső a kezdeti segítő szemerkélésből egy időre átváltott keményebb zuhogásba, de a verseny végére kegyes volt az időjárás és kisütött a nap: 35 km-nél már melegebb idő volt, ami a sok km utáni merevedő izmoknak ismét csak segítséget jelentett. Addigra azonban páran meglógtak a többiektől, míg 24 km-nél még tizenkilencen futottak együtt, 25 km-nél az etiópok és a kenyaiak óramű pontossággal váltottak ritmust és hagyták ott a többieket, csupán páran tudtak velük tartani. Gyönyörűen dolgoztak együtt, látni lehetett, hogy előre megbeszélt taktikát követnek és valósítanak meg. Velük csak az orosz Petrova Arkhipova tudott lépést tartani, aztán az ukrán Tetyana Gemara-Shmyrko is megkezdte a felzárkózást, de már nem érte utol az élen futókat, végül 5.lett.
Aki követte a versenyt, már szinte tűkőn ülve várta a következő ritmusváltást, de egészen 40.5 km-ig ez nem történt meg, senki nem vállalta, hogy elinduljon - és esetleg ne bírja végig. Ekkor Lorna Kiplagat is lemaradt, pedig tőle akár az aranyérem megszerzését is várták. Az etióp Gelana vállalta be végül - akinek nagybátyja 2000-ben nyert olimpiát - és onnantól kezdve sűrű hátratekintgetések közepette (ami arról árulkodik egy hosszútávfutónál, hogy maga sem biztos abban, hogy végig bírja választott tempóját és tart attól, hogy más jobban bírja és leelőzi a végén), végül olimpiai csúccsal megnyerte a versenyt, átlagban 3.25 s-es kilométert futva. Belegondolva egy km-t is nehéz ilyen tempóban lefutnia annak, aki nem él a futás világában, nem még negyvenkettőt, de épp ez teszi különlegessé a számot. A második a kenyai Priscah Keptoo, a bronzérmes pedig meglepetésre az orosz Petrova Arkhimova lett. Mary Keitan Jepkosgei lemaradt a dobogóról és a németként induló kazah születésű Mikitenko is jóval hátrébb végzett az elvártnál, mindössze a 14. helyen futott be. A magyarok közül Rakonczai Bea ért be leghamarabb 2:41:20 s-el a 85. helyen, őt követte Erdélyi Zsófia 92.-ként és végül Kálovics Anikó a 95. lett a 119 fős mezőnyben.
A délutáni, vagyis inkább esti program számunkra hozhatja meg a britek tegnapi szuper szombatját: Pars Krisztián magyar idő szerint 21:20-tól a döntőben dob az érmekért. Tehát aki teheti, szurkoljon neki a képernyők előtt, aki nem, az gondolatban küldjön neki egy nagy hajrát! Rajta kívül a nap végén kiderül, lesz-e új világcsúcs férfi 100 méteren, Usain Bolt megvédi-e címét, mint tegnap honfitársnője, Shelly-Ann Fraser-Pryce . Vagy új bajnokot avatnak.
Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén
Fontos meccset játszik este hattól a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon: ha sikerül legyőznie a svéd csapatot, jó esélye van a legjobb négy közé jutni.