Sport Baló György 2012. június. 08. 15:10

Baló György: melyik beteg országra férne rá egy Eb-győzelem?

A futball fontos. Az európaiak közhangulatát a futball mindig mindennél erősebben befolyásolja. Vajon a résztvevők közül melyik betegeskedő országoknak volna a legnagyobb szükségük a sikerélményre? Baló György megmondja.

A G8-csúcstalálkozón a világ vezető politikusainak egy része az EU vezetőivel együtt nézte a BL-döntő végén a 11-eseket. Tudatosan vagy nem, a vendéglátó Obama amerikai elnök Merkel német kancellár és Cameron brit miniszterelnök közé helyezkedett. De az európaiak nem vesztek össze. Cameron örülhetett.

Amikor az angolok 4:2-re kaptak ki a németektől a 2010-es vb-n Dél-Afrikában, Merkel ott volt és örült, de Cameron akkor még nem volt miniszterelnök. Amúgy brit miniszterelnök világbajnokságon utoljára 46 éve, 1966-ban örülhetett Londonban (Anglia világbajnokságot nyert.)

Európa fuldoklik a politikától, a médiából mindenfelé az eurózóna válság ömlik, pedig már majdnem nyár van és már majdnem dübörög a futball-Eb. Mivel nyilvánvaló, hogy az európaiak – csak így együtt – közhangulatát a futball majdnem mindenütt majdnem mindennél majdnem mindig erősebben befolyásolja; mivel ugyancsak nyilvánvaló, hogy minden médium célkeresztjében ön található, hogy ön a mi csatornánkat nézze/adónkat hallgassa/lapunkat olvassa/portálunkat böngéssze, az is nyilvánvaló, hogy ki kell találnunk valamit, ami másutt nem látható/hallható/olvasható.

Mindenki együtt: Bayern München - Chelsea BL döntő május 19-én
Fehérház

Itt egy kísérlet. Persze játék. Persze szubjektív.

Ha elfogadható, hogy a futball befolyásolja a közhangulatot, nézzük meg, az Eb 16 résztvevője közül melyik országnak lenne a legfontosabb egy igazi futball-sikerélmény.

Ehhez azt kell megpróbálnunk, hogy átérezzük, melyik országban mi veszi körül a szurkolókat?

Ezen a dobogón – és mellette – dél-európai országok állnak.

1. Görögország
Választások június 17-én, az Eb idején. Európa közvéleményének (ha van „európai közvélemény”) nagyobb része alighanem azt szeretné, hogy ezek eredményeképpen Görögország maradjon az eurózóna tagja és tartsa tiszteletben korábban elfogadott kötelezettségeit. Az ellenkező forgatókönyv szakértők szerint görög szociális katasztrófával kezdődik. Így a „politikai-gazdasági együttható” alapján képzett eredmény szerint nem vitás, hogy Görögországnak van legnagyobb szüksége egy sikerélményre.

Görög drukker akcióban
AP / Henny Ray Abrams

2. Spanyolország
Pénzügyi válság. A görögnél is magasabb, 25%-os munkanélküliség. A fiatalok között ennek a duplája. A 10 éves államkötvények hozama egyre közelebb a 7%-hoz. 7% fölötti hozamnál Görögország, Írország és Portugália is nemzetközi pénzügyi segítséget kért. Az ingatlanépítési láz után a spanyol lakásárak 25%-kal csökkentek 4 év alatt. Az eurózóna negyedik legnagyobb gazdaságának minősítését a Fitch egyszerre három fokozattal rontotta, így szívdobbanásnyira került a bóvli kategóriától. Ebben a játékban nem vehetjük figyelembe, hogy a világ- és Európa-bajnok Spanyolország az Eb egyik esélyese, ezért a második hely nem okozna örömmámort az országban.

Spanyol örömök
AP / Andres Kudacki

3. Portugália
Tavaly írt alá megállapodást nemzetközi segítségről. Ennek háromnegyedét már megkapta: összesen részletekben 78 milliárd eurót – ez Magyarország éves nemzeti össztermékének több mint 4/5-öde. Szigorú reformcsomagokat valósít meg. A hitelezők elégedettek, a szurkolók minden bizonnyal kevésbé. A bronzéremtől sem lesznek boldogok, mivel ezzel majdnem a döntőbe jutottak, de mégsem – de hát ezt ebben a játékban…

4. Olaszország
Éves nemzeti össztermékénél jóval magasabb államadósság. Már régen „Európa beteg embere”. A csőd széléről rángatja vissza – ha visszarángatja – az új miniszterelnök. És az olasz futballban megint botrány van. Mario Monti miniszterelnök azt javasolja, legalább két évre függesszék fel a bajnokságot. Az utolsó nagy olasz futballbotrány után a legpatinásabb klub, a Juventus a másodosztályban találta magát, de a válogatott világbajnok lett.

…Ebben a játékban a déliek gondjaitól nem mentes, de gazdasági értelemben önmagát inkább az északiak közé soroló Franciországnak jut az ötödik hely. Az új elnök, a szocialista Francois Hollande kihívása az, hogy merre vezeti országát: a betegeskedő Dél-Európa, vagy a jobban teljesítő Észak felé?

Két különdíjat is osztunk. Ezeket a 2012 nyarán legtöbbet kockáztató európai országok kapják. Az egyik Németországé. Angela Merkel kancellár szorosabb, központosítottabb és fegyelmezettebb eurózónát akar. Sokan mások a németek pénztárcájára utaznak. De Európa legerősebb gazdaságának adófizetői nem lelkesek. Ha a német válogatott sikeres, jobb kedvük lehet. (Külön kockázat, hogy a német válogatott esetében a siker kizárólag az Eb-győzelem lehet.)

Lengyel ultrák a Nemzeti Stadion előtt
AP / Czarek Sokolowski

A másik különdíjat megosztva kapja az Eb két házigazdája, Lengyelország és Ukrajna. Mindketten sokat kockáztatnak: ha a vendégcsapatokat vagy szurkolóikat rasszista inzultusok érik, ha a lengyel és az ukrán rendőrség nem tudja megfékezni a nyugat-európai média szerint az Eb-re erősen készülő futballhuligánokat, a házigazdák olyan súlyos tekintélysérülést szenvedhetnek, hogy évtizedekre elfelejthetik a nagy nemzetközi futballeseményeket.

párizsi olimpia 2024
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.