Sport hvg.hu 2012. április. 23. 17:34

Muamba interjút adott: „Halott voltam”

Először adott interjút a Bolton futballistája, Fabrice Muamba azóta, hogy a Tottenham elleni FA-Kupa mérkőzésen március 17-én megállt a szíve és a halálból hozták vissza az orvosok.

Muamba a The Sun munkatársát az otthonában fogadta és elmesélte, mire emlékszik a majdnem végzetes napból.

„Ami velem történt, több mint egy csoda. Hogy ma itt vagyok, az az ima erejét bizonyítja. 78 percig nem voltam életben, mindenki azt mondta, ezt csak agykárosodással élhetem túl. De én élek, itt vagyok és beszélek. Valaki volt ott, aki vigyázott rám.”

Muamba negyven napot töltött kórházban, most már otthon van 27 éves menyasszonya és 3 éves kisfia társaságában.

Az interjú alatt többször könnyekben tört ki, például, amikor családja viszontlátásáról beszélt.

A cikkben Muamba részletesen felelevenítette a majdnem végzetes perceket.

Fabrice Muamba
twitter.com/fmuamba

„1-1 volt az állás, hajtottunk a győzelemért, de én éreztem, hogy valami nincs rendben. Rohantam a bal szélen egy labdáért, aztán futottam vissza, ekkor enyhe szédülést éreztem. Szürreális érzés volt, mintha másvalaki testében lettem volna.

Nem volt szorító érzés a mellkasban, ahogy a filmeken szokták mutatni. De egyszerre kettőt láttam Scott Parkerből, Luka Modricból. Olyan volt, mint egy álom. Az utolsó, amire emlékszem, hogy Dedryck Boyata rám kiált, segítsek a védekezésben.

Nyilván fogalmuk sem volt, mi történik velem. Aztán azt éreztem, átszakítom a levegőt, majd két nagy puffanás, ahogy a fejem a földnek csapódik, és vége. Halott voltam.”

Muamba valóban a klinikai halál állapotába került. Életét alighanem a nézőtéren tartózkodó Tottenham-szurkoló, Dr. Andrew Deaner mentette meg, aki rögtön a pályára rohant. Képzett mentősként azonnal nekilátott Muamba újraélesztésének.

Tizenötször élesztették újra
AP / Matt Dunham

A futballistát végül tizenötször defibrillálták – kétszer a pályán, tizenháromszor a mentőben -, mire az élet szikrája visszatért a testébe. Dr. Deaner irányította az élettelen játékossal a mentőt a közvetlenül a London Chest Kórházba.

„Neki köszönhetek mindent, örökre az adósa vagyok. Miatta láthatom újra a családomat és folytathatom az életem” – mondta Muamba, ugyancsak könnyek között.

A focista elmesélte, hogy 18 éves kora óta profi, soha még csak náthás se volt, és a családban sincs senkinek öröklött szívbetegsége.

A cikkben megszólal az édesapja, Marcel Muamba is, aki elmondja, egyfolytában imádkozott Istenhez, amikor megtudta, mi történt a fiával. „Bementem hozzá a szobájába a kórházban, megfogtam a kezét és azt mondtam: Tudom, hogy figyelsz rám, Fabrice. Ki fogsz jönni ebből a kórházból, elöl és nem a hátsó ajtón.”

AP / Matt Dunham

Fabrice Muamba szerencsés embernek tartja magát. Azt mondja, furcsa érzés nézni a pályán, a megmentésén dolgozókról készült képeket, mert ő akkor éppen teljesen máshol volt és fogalma sem volt, mi történik.

A Bolton menedzsere, Owen Coyle az Independentnek már arról beszélt, azon sem csodálkozna, ha Muamba visszatérne a futballpályára, akár már a nyár végén. Az orvosok azonban nem valószínű, hogy engedik futballozni.

Igaz, bő egy hónappal ezelőtt még az életben maradására sem látott esélyt senki.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.