Sport hvg.hu 2012. április. 10. 12:44

A Honvéd nem adta Felcsútnak a Puskás Kupát

Real Madrid, Panathinaikosz, Austria Wien a vert mezőnyben, két magyar csapat a döntőben. Ennyiből is kitalálható, utánpótlás tornáról van szó – itt még általában jók vagyunk. Felcsúton idén is a Honvéd nyerte a Puskás-Suzuki Kupát.

Az U-17-esek hagyományos húsvéti tornájának igazi pikáns szereposztását a Real Madrid nélküli döntő hozta. A nemzetközi mezőnyben a két magyar induló jutott fináléba: a Puskás Suzukin hagyományosan jól szereplő Honvéd Akadémia és a hazai Felcsút – illetve: Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia.

A harc a két intézmény között nem csak a pályán folyik, bár a „diplomáciai” mellékzöngék a sajtóban nem szoktak nyilvánosságot kapni. A Honvédnál máig sérelmezik, hogy az Orbán Viktor alapította felcsúti komplexum egyszerűen „átrakta” Puskást Fejér megyébe.

A Puskás mítosz úgymond Felcsútra költözött: itt mutatták be páratlan hagyatékának új darabjait, itt létesül múzeum és minden, ami a száguldó őrnagy kultuszát ápolja, mára szinte eltűnt Kispestről.  A Honvéd-szurkolók már hivatalosan is tiltakoztak emiatt, úgy érzik, a kormány egyszerűen annektálta a Puskás legendáriumot, a Honvéd pedig ebből tudatosan ki lett rekesztve.

Puskás Akadémia (pfla.hu)

Meghívni viszont illendően meghívják a Puskás kupára a kispestieket, akik ezzel szívesen élnek vissza: idén negyedszer nyerték meg a tornát. A döntőt nézve a helyszínen vagy a sporttévében, az ortodox honvédosok dörzsölhették a tenyerüket: Orbán miniszterelnök és Csányi MLSZ-elnök a felcsúti díszpáholyból (ilyen is van) nézte végig, ahogy Puskás egykori csapata rommá veri a nevét viselő akadémiát.

A négy évvel ezelőtt nyertes Real Madrid játékosai mára 20-21 évesek, de a nagyon igényes műsorfüzetben megtalálható 2008-as összeállításban egyetlen játékos sincs, akiről azóta hallottunk volna a Reallal kapcsolatban. A Real Madrid amúgy sem büszkélkedhet az utánpótlásával, ha a nagycsapat felől nézzük a dolgot: az elmúlt évtizedben alig 1-2 saját nevelés maradt meg a királyiak felnőtt csapata közelében.

„A Barcelonánál kisgyerek koruktól azt a szisztémát tanulják a játékosok, amiben a felnőtt csapat is játszik, ezért könnyebb valakinek a harmadosztáyból a másodikba, a másodikból az elsőbe kerülni. A Real Madridnál nem ez a helyzet, mi különböző taktikákra tanítjuk őket. 200 játékosunk van, aki az első és másodosztályban játszik Spanyolországban” – mondja erről Francisco Xavier Castilla, a madridi srácok edzője.

A kis Zidane
Puskás Akadémia (pfla.hu)

A Barca modellje igazi toposza lett a futballvilágnak, amit a La Masiában csinálnak, az nem utánozható – mondja erre már a hazai utánpótlást koordináló Nyilasi Tibor.

„Felesleges is lenne. Ott egy olyan mag nőtte ki magát az elmúlt 20 évben, aminek a világ a csodájára jár. De az utánpótlás iskolát mindenkinek ki kell járnia. Vannak kötelező szabványok, amiket meg kell oldani, akkor kerülhetnek elő a nagy tehetségek, akiket igazi játékossá lehet formálni.”

Kérdés, hová lesznek később ezek a nagy tehetségek, mert a Puskás-Suzuki kapcsán ezredszer vetődik fel a kérdés, hol lép el tőlünk később a világ.

„Nálunk ebben a korosztályban is az eredménykényszer az úr, csapatokat építünk, külföldön meg a gyerekek egyéni képzésére helyezik a hangsúlyt. Így aztán mire beérnek, előrébb tartanak az ottani srácok” – mondja Supka Attila, aki a Honvéd edzőjeként jött megnézni a döntőt.

Honvéd-gól a döntőben, egy a hétből
Puskás Akadémia (pfla.hu)

Elméletileg a kispestiek nagycsapata fog profitálni a tehetséges U-17-es korosztályból. Vagy nem. A dilemma ma már az első 2-3 sikeresebb nemzetközi torna után jelentkezik, hisz a menedzserek már itt figyelik (és utána meg is keresik) a fiatalokat. Másrészt pedig a további fejlődéshez hiányoznak később a lépcsők.

„A torna négy évvel ezelőtti győztesei közül többen ott vannak már az első csapat környékén, de ahhoz, hogy rögtön NB I-ben játszhasson valaki az akadémiáról kikerülve, kiemelkedően tehetségesnek kell lenni. A többségnek nagyon fontos lenne az NB II-ben edződni egy-másfél évet.”

A Bp. Honvéd - Videoton Puskás Akadémia 7-0-ás döntőn a Honvéd csatára, Bobál Gergely vitte el a show-t. Az U-17-es válogatott csatár olyan fizikai fölényben volt a többiekhez képest, mintha más korosztályban futballozna, akkora gólokat lőtt ballal (négyet!), hogy Puskásnak is tetszett volna.

Most kellene elsütni az optimista közhelyet, hogy „jegyezzük meg magunknak ezt a nevet”. A Honvéd nagycsapatában évek óta váltják egymást a gyenge légiósok, kérdés, mire a felcsúti nyertesek közül valaki odaérhetne a nagycsapathoz, Kispesten fog-e még játszani. És ha igen, hogyan.

Zidane Felcsúton

A srác sűrű fekete haja nem idézi az édesapját, szemöldökének íve és halvány félmosolya már inkább. A játéka – az egyáltalán nem.

Enzo Alan Zidane Fernandez az első nevét használja „hivatalosan”, a harmadikat lehetetlen. Így is teher rajta, hogy ő Zidane fia. Minden idők egyik legnagyobb futballistájának gyermekeként apja egykori klubjában focizik, itt volt Felcsúton is, időnként lecserélték – és senkit nem engednek a közelébe.

 

Nyilatkozatot kérni nem lehet tőle, mi se szívesen mondanánk el ugyanazt a választ százszor, ugyanarra a kérdésre. Ezzel a névvel a Real Madridban futballozni nem csak 17 évesen hordozhatatlan teher. Így aztán Enzót csak távolról figyeli mindenki – amíg Madridban van.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.