A téli átigazolási piac tegnap éjfélkor bezárt, nagyon nagy durranás nem történt, de magyar szempontból mindenképpen élénknek tekinthető a január. Klubot váltott Dzsudzsák, Koman és Németh, Tőzsér és Huszti pedig majdnem. Gyepes szakított klubjával, Buzsákyék viszont erősödtek. Körkép, magyar szemszögből.
A téli átigazolási piac rögtön egy bombahírrel kezdődött, mikor január 10-én napvilágot látott a hír, hogy Dzsudzsák Balázs, a magyar szurkolók legnagyobb örömére elhagyja a nála alig idősebb dagesztáni Anzsi Mahacskalát, és a patinás Dinamo Moszkvához igazol. A kivásárlási összeg is kiderült, a 19 millió eurós vételárat január 31-ig, a piac bezárásáig senkinek nem sikerült átlépnie.
Két nap múlva valóban megtörtént az aláírás, villámgyorsan lezajlott minden, ezért kívülről kicsit talán elhamarkodottnak tűnhetett a transzfer. Az orosz piacot nagyon jól ismerő Varga Sándor FIFA-menedzser azonban a hvg.hu-nak elmondta, hogy mivel a pénz nem gond arrafelé, maga az átigazolás már gyorsan megy, nincsenek felesleges alkudozások, ugyanis ha szükség van egy játékosra a klubjánál, akkor úgysem engedik el. Ez esetben mindenki örült az átigazolásnak, klub, játékos és szurkoló, ami a dagesztáni székhelyváltásnál nem volt elmondható.
Azt már tudni lehet, hogy Németh Krisztián januárban mindenképpen elhagyja a Hungária körutat. A fiatal reménység karrierje az utóbbi években nem úgy alakult, mint szerette volna: a Liverpool tartalékcsapatából indult, és a magyar másodosztályban kötött ki. Németh jelenleg egy "gentlemen agreement" értelmében még a görög Olimpiakosz FC játékosának tekinthető, de lapunknak elmondta, hogy most nyugatra szeretne igazolni.
Bár eleinte úgy nézett ki, hogy ebből újra Görögország és a kiesőhelyen álló PASZ Jannina lesz belőle, de lapunk kérdésére a játékos ügyeit intéző CMG menedzseriroda is türelemre intett, mondván, a háttérben alakul valami. Mint kiderült, ez a jobban csengő holland élvonal volt, Németh ugyanis egy próbajátékon megyőzte az RKC Waalwijk vezetőedzőjét, Ruud Broodot, aki fél évre, a 2011/2012-es szezon végéig leigazolta a 23 éves magyar csatárt. A gárda jelenleg 15. a 18 csapatos Eredivisiében, félidőben öt pont választja el a kiesőzónától.
A harmadik fontos magyar igazolás Koman Vladimir klubváltása volt, aki már korábban is jelezte, hogy nem érzi jól magát az időközben az olasz másodosztályba csúszott Sampdoriában. A téli átigazolási időszak utolsó napján végül nem csak csapatot, hanem országot is váltott: a francia másodosztályba igazolt.
Új csapatának neve azonban nagyon jól cseng, az AS Monaco hét és fél éve még Bajnokok Ligája-döntőt játszott, arról nem is beszélve, hogy hétszer végzett az élen a francia első osztályban, legutóbb 2000-ben. Jelenleg azonban még egy osztállyal lejjebb is a kiesőzónában áll, az új, orosz befektető azonban erősítést és változást ígért. Így nézték ki a magyar középpályást is.
Egy másik magyar focistát is összeboronáltak a hercegség csapatával, de Huszti Szabolcs egyelőre maradt Szentpéterváron. Korábban konkrétan érdeklődött iránta négy angol élvonalbeli klub is, a Blackburn Rovers, a Wigan Athletic és a Fulham FC is, a legkomolyabb azonban a West Bormwich Albion szándéka volt.
A klub menedzsere a sajtóban is elmondta, hogy Husztival szeretné megerősíteni csapatát, de a tárgyalások végül megakadtak. Elsősorban azért, mert a magyar játékos kevés játéklehetőséget kap edzőjétől, Luciano Spallettitől, Hodgson pedig nem bízik abban, hogy Huszti pár hónap alatt fel tudja venni a Premier League ritmusát. A kapcsolat viszont megmaradt, nyáron újabb tárgyalások várhatók.
Ugyancsak hangos volt a sajtó a jó ideje remek formában játszó Tőzsér Dániel klubváltásától. A belga KRC Genk magyar légiósa után az olasz élvonalban szereplő Genoa érdeklődött élénken, de végül nem jött össze a megállapodás, és a középpályás kitölti nyáron lejáró szerződését. A hvg.hu megkeresésére a menedzsmentje elmondta, hogy nyáron viszont könnyen elképzelhető a játékos távozása. Olaszországon belül is történt egy magyar csere, Simon Ádám az élvonalbeli Palermótól egy osztállyal lejjebb, a Barihoz került kölcsönbe.
Két angol légiósunk sem az már, előbb Priskin Tamás hagyta el a másodosztályú Ipswich Town együttesét az orosz Alanyija Vlagyikavkazért, ahová három és fél évre írt alá. Gyepes Gábor ugyanakkor felbontotta szerződését az ugyancsak másodosztályú Cardiff Cityvel, a magyar védő így szabadon igazolható. „A kevésbé rosszat választottam - kommentálta a kialakult helyzetet Gyepes. - A helyzetem nem volt kielégítő, nem éreztem jól magam, hiszen a szezonban mindössze két Ligakupa-mérkőzésen léptem pályára. Így akár előrelépésként is értékelhetem a szerződésbontást, ugyanakkor ezzel rizikót is vállaltam. Edzhetek egyedül, és nem tudhatom előre, mikor találok csapatot."
A téli átigazolási időszakban talán az angol első osztályú Queens Park Rangers csapata erősített leginkább, a francia Djibril Cissé és az angol Bobby Zamora is Buzsáky Ákos csapattársa lett, aki újra stabil kezőember lett Mark Hughes kezei alatt. És a végére a magyar piac egyik legnagyobb híre volt, hogy Torghelle Sándor szívet és csapatot cserélt, és Kispestről a Videotonhoz szerződött. Azt nem tudni, a váltástól mit remél a csatár, pláne a klub, ahonnan viszont eligazolt a középpályás Elek Ákos, és már a török Eskisehirspornál focizik.
A 2011/2012-ES SZEZON LEGFONTOSABB ÁTIGAZOLÁSAI |
Dzsudzsák Balázs (magyar, 25), Anzsi Mahacskala - Dinamo Moszkva (19 millió euró)
Forrás: Reuters |
Kubatov Gábor: Egy afrikai országnál, meg ilyen helyeknél nyilván jobban élünk
Újévi köszöntőt tartott a Fradi elnöke, amelyben elmondta, “méregetjük, hogy az embereket mi érdekli, és a magyar embereket a futball érdekli”, valamint azt is elárulta, hogy Pascal Jansent félmilliárd forintért vásárolták ki a klubtól.