Sir Alex Ferguson vasárnap ünnepli 25. évfordulóját annak, hogy kinevezték a Manchester United élére. Azóta több mint ezer trénert rúgtak ki Angliában, ő viszont egy tucat trófeát nyert csapatával. Ma már senki sem meri megkérdőjelezni a döntéseit.
A hatvanas évek sikercsapata, a Manchester United a hetvenes és nyolcvanas években csak hébehóba tudott trófeákat nyerni, míg 1986. november 6-án a vezetőség a 45 éves Alexander Chapman Fergusont nevezte ki a csapat élére. "A világ legnagyobb futballklubjának menedzsere vagyok, de nem ijedek meg attól, ami előttem áll. Meg tudok, és meg fogok vele birkózni" - mondta a szakember beiktatásakor.
A tréner érkezése előtt nyolc évig irányította a skót Aberdeent, mellyel háromszor nyert bajnokságot a két glasgow-i nagyágyú, a Celtic és a Rangers előtt (1980, 1984, 1985). Ennek jelentőségét jól mutatja, hogy azóta csak az említett két nagycsapat tudott skót bajnoki címet nyerni.
Begyűjtött továbbá négy skót kupagyőzelmet, 1983-ban pedig a Kupagyőztesek Európa Kupájának (KEK) döntőjében 2-1-re legyőzte a Real Madridot, majd a német Hamburg kiütésével az Európai Szuperkupát is begyűjtötte. Ilyen eredményekkel érkezett Manchesterbe.
Bár a pletykák szerint 1990-ben egyetlen meccsre állt a kirúgástól (állítólag Mark Robins gólja és az FA Kupa-győzelem mentette meg), a kilencvenes években csak beindult a mai napig tartó sikerszéria: Ferguson azóta nyert az MU-val 12 angol bajnoki címet, 5 FA Kupát, 4 Ligakupát, egy KEK-et (1991), két Bajnokok Ligáját (1999, 2008) és egy Európai Szuperkupát (1991).
Köztük a legértékesebb év 1999 volt, a híres triplázás éve (The Treble - BL, bajnokság és FA Kupa-győzelem egy szezonban). Összesen 37 nagy trófea 25 év alatt. A BBC statisztikái szerint tizenhárman szolgáltak még nála is hosszabb ideig egy klub élén Angliában, de valamennyien 100 évvel ezelőtt kezdtek dolgozni a csapatuknál. Fred Everiss rekordja például megdönthetetlen, 1902 és 1948 között 46 éven át vezette a West Bromwich Albiont, Gera Zoltán jelenlegi klubját.
Ferguson páratlan sikereit a szakma is elismeri. José Mourinho, a Real Madrid jelenlegi trénere például azt nyilatkozta az angol sajtónak, hogy ő nem Sir Alexnek meg Fergie-nek hívja a mestert, hanem egyszerűen csak Főnöknek. A két szakember egyébként a mai napig jó kapcsolatot ápol egymással, ami már csak azért is érdekes, mert Mourinhóra ez a viselkedés nem jellemző.
"Hihetetlenül szerény srác - mondta róla Jim Smith, az 1986-os korosztály másik trénere, Ferguson egyik legjobb barátja. - Ugyanakkor pontosan tisztában van azzal, mennyit ér a munkája, és nagyon keményen dolgozik azért, hogy ezt a szintet megtartsa."
Ferguson egyik legnagyobb húzása a 92-es, ifjúsági FA Kupát nyert korosztály felhozása volt az akadémiáról. Az akkor még zöldfülű David Beckham, Paul Scholes, Nicky Butt, Ryan Giggs vagy Gary Neville csatasorba állítása megosztotta a szurkolókat és a klubvezetőket, de ezek a focisták a francia csatár, Eric Cantona szárnyai alatt hamar meghatározó játékosai lettek Sir Alex első sikercsapatának.
"Ma már nincs olyan a futballban, hogy egy tréner 25 évig üljön a kispadon. Nem is lesz soha - mondta a United Reviewnek David Beckham, akinek az MU játékosaként voltak ugyan ellentétei Fergusonnal, de bevallása szerint neki köszönheti, hogy ma az, ami. - Amit eddig elért, ez a klubhűség, tisztelet, szenvedély és sikeréhség egyszerűen hihetetlen, és ma már sehol sem látni ilyesmit. Ez sokat elárul a Manchester Unitedról. A klubról és annak menedzseréről."
Bár rendszerint háttérbe szorul, Sir Alex Ferguson sikerei nagy valószínűséggel nemcsak tehetségének és vezetői készségének, hanem kiegyensúlyozott családi hátterének is köszönhetőek. Ezt a fia, Darren Ferguson is megerősítette. "Apám soha nem lett volna ilyen sikeres édesanyám nélkül. Ebben teljesen biztos vagyok."
A skót szakember saját bevallása szerint 3-4 év múlva visszavonul, hiszen december 31-én már 70. születésnapját ünnepli. Patrice Evra, a Manchester United francia védője viszont egyszer úgy nyilatkozott a Daily Mailnek, hogy szerinte Fergie a kispadon fog meghalni, mert ez a végzete.
SIR ALEX FERGUSON A MANCHESTER UNITED ÉLÉN |
A SKÓT TRÉNER PÁLYAFUTÁSA SZÁMOKBAN
1986.11.06. – Sir Alex Ferguson kinevezése a MU élére 1999 - ebben az évben kapta meg a lovagi címet
1409 mérkőzés |
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.