Milyen egy top 10-es teniszező élete? Legyőzhető-e a Gyokovics-Nadal-Federer trió? Hogyan kerülhet egy éljátékos szoros versenynaptárába Budapest? A hvg.hu exkluzív interjúja a francia Gaël Monfilsszal, aki jelenleg hetedik helyen áll az ATP-világranglsitán, és október végén a magyar fővárosba látogat, hogy pályára lépjen a negyedik Tennis Classics nevű rendezvényen.
hvg.hu: Könnyen elképzelhető, hogy a tizenhatszoros Grand Slam-győztes Roger Federer pár év múlva abbahagyja a teniszt, és sokak szerint a jövő tenisze Novak Gyokovics és Rafael Nadal harcáról szól majd. Mit gondol erről? Nem teheti ez egy idő után unalmassá a férfi teniszt?
Gaël Monfils: Nem kérdés, Rafa és Novak ott lesznek az élen, amikor Roger visszavonul. De azért nem csak ők ketten vannak versenyben, sok fiatal játékos van, aki bármikor odaérhet. Nem hinném, hogy a játék valaha is unalmassá válna, mert rengeteg a friss arc. Egy átlagembernek fogalma sincs arról, milyen munka, micsoda küzdelem ott maradni az élen. Elég egy kis kihagyás, kiengedés, és máris ott lihegnek az ember nyakán a többiek. Ezért is akkora teljesítmény Rogertől és a többiektől, amit elértek.
hvg.hu: Évek óta ők hárman állnak a dobogón. Lehet-e a közelükbe lehet érni?
Gaël Monfils: Tény, a legjobb három kiemelkedik a mezőnyből. Megkockáztatom, soha még ilyen erős Top 3 nem volt a tenisz történetében. Nem mondhatnám, hogy a legszerencsésebb időben születtem és kezdtem teniszezni, de azért legyőztem már Rogert is és Rafát is, szóval miért ne? Rengeteget kell még dolgoznom ahhoz, hogy tartósan jó formában tudjam tartani magam, mert sajnos igaz, hogy erre most még csak néha vagyok képes. Szerintem a kiegyensúlyozottság a kulcs ahhoz, hogy utolérjük őket.
hvg.hu: Hármukon kívül kiket tart a jelenlegi mezőnyből a legnagyobb ellenfeleinek?
Gaël Monfils: Ez jó kérdés, mert az emberek, köztük az újságírók nagy része megfeledkezik a többi jó játékosról, például Del Potróról, pedig hihetetlen tempóban jön vissza az élmezőnybe. Pillanatok alatt ott lehet a legjobb öt játékos között, és persze azért én sem tettem le erről a tervemről. Egy-egy mérkőzésen sokan le tudják győzni még legjobbakat is, hosszú távon azonban ez nem olyan egyszerű.
hvg.hu: Hogyan értékelné a saját 2011-es eddigi évét? Miket tart az erősségeinek?
Gaël Monfils: A csuklósérülésem miatt az év nehezen indult. Aztán salakon elkezdtek végre jönni az eredmények, és a sérülésem is egyre kevésbé hátráltatott, szép kis nyár kerekedett belőle. Ezt sikerült folytatni az amerikai keménypályás szezonban, de én is érzem, hogy van még lehetőség a javulásra. Most azt gondolom, hogy az év vége Ázsiában és Európában remekül fog sikerülni. Az erősségeim? Talán a fizikai erő és az atletikus testalkat, de ez nem elég. Mindenki erős és gyors a mezőnyben, sok-sok munka kell ahhoz, hogy kiemelkedjek.
hvg.hu: Melyik borítás fekszik Önnek a legjobban?
Gaël Monfils: Két kedvencem van: a salak, hiszen azon nőttem fel, és a keménypálya, amit idő közben szerettem meg nagyon. Talán nem véletlen, hogy ezen a két borításon játszom a legjobban.
hvg.hu: Akkor nyilván vannak kedvenc versenyei is.
Gaël Monfils: A Roland Garros és a Paris Masters, ez nem is kérdés. Utánuk jön rögtön a US Open, mert hatalmas támogatásban van ott részem, és a közönség is egészen különleges. Csakúgy, mint az atmoszféra.
hvg.hu: Mit tart eddigi legnagyobb eredményének?
Gaël Monfils: Érzelmi megközelítésben mindenképpen a Roland Garros elődöntőjét, hiszen otthon, hazai közönség előtt értem el életem legjobb Grand Slam-eredményét. Sportszempontból szintén elég egyértelmű a válasz, mert semmi sem múlhatja felül a tornagyőzelmeket. Roppant büszke vagyok arra a háromra, amit eddig összegyűjtöttem.
hvg.hu: Mennyire változik meg egy teniszező élete, ha bekerül a Top10-be? Mennyit versenyzik, mennyit edz, és ezek mellett mennyi szabadideje marad?
Gaël Monfils: Az, hogy a legjobb tíz közé kerültem, tulajdonképpen nem változtatott semmit az életemen. Viszont a tudat, hogy egyre közelebb vagyok a legjobbakhoz, megsokszorozza az ambícióimat. Húsz-huszonöt tornán indulok egy szezonban, naponta legalább hat órát gyakorlok és edzem. Nagyon kevés a szabadidőm, és még ha akad is pár órám, nemigen tudok mit kezdeni vele, mert fel kell készüljek a másnapi mérkőzésre. Igazi, valós szabadidő csupán a szezon végén áll rendelkezésemre, akkor van három hetem, és ilyenkor még a kezembe sem veszem a teniszütőt.
hvg.hu: Mit gondol a szenior küzdelmekről és magáról a Tennis Classicsról? Hogyan került kapcsolatba a 2011-es budapesti torna szervezőivel?
Gaël Monfils: Szerintem nagyon jó koncepció a szenior versenysorozat, és a budapesti Tennis Classics-hoz hasonló bemutató tornák. Egyrészt, mert az egykori profik újra összejönnek egymással, felelevenítik a régi emlékeket, és persze valamit az akkori versenyszellemből is, ami minden sportolóban örökre ott szunnyad. Másrészt a közönség is roppant hálásan fogadja, hogy a játékosok olyan dolgokat is megmutathatnak a pályán, amit egy éles, feszült mérkőzésen nem vállalnának be. Budapestre úgy kerültem, hogy Taróczy Balázs kint volt a Roland Garroson, és ott futottunk össze. Megkérdezte, eljönnék-e Budapestre én pedig boldogan mondtam igent, mert mindig is szerettem volna ellátogatni oda. Nem volt nehéz döntés.
Vincze Szabolcs
Kubatov Gábor: Egy afrikai országnál, meg ilyen helyeknél nyilván jobban élünk
Újévi köszöntőt tartott a Fradi elnöke, amelyben elmondta, “méregetjük, hogy az embereket mi érdekli, és a magyar embereket a futball érdekli”, valamint azt is elárulta, hogy Pascal Jansent félmilliárd forintért vásárolták ki a klubtól.