Sport Vincze Szabolcs 2011. június. 30. 19:00

„A magyar vízilabda maradjon magyar”

A Kemény Dénes vezette magyar férfi vízilabda-válogatott meggyőzően játszott Korfun, és játékban meglepetést hozott az olasz-szerb világliga-döntő is. Július közepén jön a kvalifikáció miatt létfontosságú sanghaji vébé, és már csak egy év van hátra Londonig. Hol tartunk most?

A Szamarcidisz Kupát, a korfui vízilabda tornát magabiztos játékkal és három győzelemmel nyerte meg a magyar férfi vízilabda-válogatott, ami egyrészt mutatja, hogy a csapat lassan összeérik, másrészt azt is, hogy az elmúlt egy évben lassan visszarendeződtek az erőviszonyok.

„Most az olasz csapat volt az, amelyik a Világligán kicsit meglepte a mezőnyt, de a görög, orosz és német szerintem ugyanúgy a középmezőny része maradt, ahogy eddig - mondta a hvg.hu-nak a 2008-ban olimpiai bajnok Varga Dániel. - Természetes, hogy az olimpia közeledtével minden csapat élesedik, adott esetben visszahív idősebb, rutinosabb játékosokat, és csatlakoznak a korábbi sérültek is. A mostani, sanghaji világbajnokság sokkal fontosabb, mint a 2009-es római, és nem csak számunkra. Mindenki az élmezőny felé közeledik, ezáltal van 6-8 olyan csapat, amelyik jó játékerőt képvisel.”

AP
JENSON BUTTON A MAGYAR VÁLOGATOTTRÓL

Jenson Button, a Forma-1 2009-es világbajnoka meglátogatta a magyar férfi vízilabda-válogatott utolsó edzését a Margitszigeti Hajós Alfréd Uszodában a hétvégi Vodafone Kupa előtt. „Keményebb ez a sport, mint elsőre látszik – jegyezte meg Button. – Mivel hobbiból triatlonozom, most is készültem arra, hogy én is beszállok edzeni a medencébe, de az egészségügyi kockázat miatt a csapatom nem járult hozzá. A július 31-ei Magyar Nagydíj előtt viszont talán be tudom pótolni az elmaradt közös tréninget. Termetre ugyan kisebb vagyok a vízilabdásoknál, de megfogott ez a családias hangulat.”

A görögök ellen nehéz játszani, és bár Korfun 12-5-re győzte le őket Kemény Dénes csapata, Varga szerint csínján kell bánni ezzel a becsapós eredménnyel.

„Nagyon kellemetlen ellenük játszani. Nem nagyon akarnak semmit csinálni, lassítják a játékot, és várják, hogy hibázzunk. A zágrábi Eb-n is egy álmos meccset játszottunk egymással. De mivel még kétszer játszunk ellenük idén, az is lehet, hogy teljesen más arcukat mutatják. Ettől függetlenül kötelező megvernünk őket.”

Három generáció, egy cél

A harmadik olimpiai bajnoki cím után nagy kérdés volt a generációváltás, ami persze nem mehetett egyből, így hármas tagoltság figyelhető meg a csapaton belül: az Aranygeneráció tagjai, a náluk fiatalabb, de már rutinos játékosok és a beépítendő fiatalok. Az Európa-bajnokság után a szövetségi kapitány említett még hiányosságokat, de a korfui torna azt bizonyította, hogy mindenki megtalálta a helyét a csapatban.

„Valóban, életkortól függetlenül homogén társasággá kezdünk érni, jól megértjük egymást – folytatta Varga Dániel. – Már az első nyári edzésen éreztem, hogy erősebb, összeszokottabb a csapat, amiben az együtt töltött időn és a rengeteg közös meccsen túl nagy szerepe van a közös motivációnak, célkitűzésnek is. És ez független attól, ki hány olimpiai aranyat szerzett.”

„Én ezt a helyzetet Sydney-hez hasonlítanám, amikor szintén több korosztály volt együtt a csapatban – mondta a hvg.hu-nak Biros Péter, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó. - Az egésznek az alapja az, hogy idősek és fiatalok nemcsak megtalálták a hangot egymással, de el is fogadták egymást és megvan a kölcsönös tisztelet. Évről évre mindig léptünk előre, talán idén a legnagyobbat, és igazából most érzem a csapatban azt az erőt, ami az olimpiai győzelemhez kell. A cél az, hogy úgy érkezhessünk Londonba, mint Sydney-be, Athénba vagy Pekingbe.”

A pekingi olimpiai döntő lefújása után
MTI - Illyés Tibor

Nem vagyunk lemaradva semmiben

Az utóbbi időben több szakmai konferencia szólt a szerbek pillanatnyi előnyéről, ami elsősorban a fizikai felkészítésben domborodik ki. Ugyanakkor az Európa-bajnokságon sikerült őket legyőzni a csoportmeccseken (9-6), és most a nélkülünk rendezett világliga döntőjében sem játszottak fölényben, épphogy megverték Olaszországot.

Varga szerint a százéves, kilencszeres olimpiai bajnok magyar vízilabdának a múlt tradicionális értékeit kell képviselnie. „Horvátországban töltöttem egy évet, láttam, hogy ott más az edzésmódszer és más a hozzáállás. Sőt, eleve a taktikát is másképp képzelik el. Úgy gondolom, hogy lehet és kell is tanulni más országoktól, de nem szabad átesnünk a ló túlsó oldalára, a magyar vízilabda maradjon magyar.”

Valóban meg kellene újulnia a sportágnak?

Az 1976-ban a magyar válogatottal olimpiai aranyat nyerő, majd később edzőként dolgozó Faragó Tamás már hazai szakmai fórumokon is felvetette, hogy látványosabbá, „nézőbarátabbá” kell tenni a mérkőzéseket, hogy a sportág népszerűsége nagyobb legyen. Ebben azonban nem mindenki ért egyet, a hvg.hu áprilisban készített interjújából például kiderült, hogy Kemény Dénes szövetségi kapitány sem. Az biztos, hogy nehéz úgy nyilatkozni valamiről, amit csak elméletben vitattak meg, gyakorlatban még senki sem látta.

MTI - Illyés Tibor

„Edzésen már próbálkoztunk azzal, hogy öt méterrel rövidebb medencében játszottunk. Valóban több gól esett, de furcsa volt – mondta a hvg.hu-nak Biros Péter. - Játszottunk kisebb pályán négy emberrel is, ami meg nagyon fárasztónak bizonyult. A változtatásban lehet valami, elismerem, de ahhoz, hogy erről érdemben is tudjunk mondani valamit, ki kellene próbálni például egy juniortornán (vb, Eb), vagy akár felnőttben is. Addig azonban nem fog kiderülni semmi konkrétum, amíg el nem kezdenek próbálkozni.”

A játékos szerint lehet, hogy az első kísérlet nem lesz sikeres, de attól még nem kell feladni a próbálkozást. Ugyanis lehet, hogy pont az derül majd ki, hogy semmin sem kell változtatni. A változtatás elsősorban a látványosság miatt merült fel, viszont Biros szerint itt más lehet a probléma.

„Kézilabdában a nézőgondot úgy oldották meg, hogy télen vannak a világversenyek, a meleg csarnokokban. Mivel a miénk vízi sport, nyáron, ha meleg van, az emberek szívesebben kimennek a strandokra, a medencék partjára, azaz nyáron kell rendezni valamennyi versenyt. A vitás ítéleteket pedig meg lehetne oldani azzal, hogy adnak egy mikrofont bírónak, aki megindokolja döntését.”

A MAGYAR FÉRFI VÍZILABDA-VÁLOGATOTT PROGRAMJA

VODAFONE KUPA, PROGRAM:
július 1., péntek
Németország - Oroszország, 17:30
Magyarország - Görögország, 19:00

július 2., szombat
Görögország - Oroszország, 17:30
Magyarország - Németország, 19:00

július 3., vasárnap
Görögország - Németország, 9:30
Magyarország - Oroszország, 11:00

 

VILÁGBAJNOKSÁG, SANGHAJ (július 18-30.)

Csoportmeccsek:

Magyarország - Montenegró, július 18.

Magyarország - Kazahsztán, július 20.

Magyarország - Spanyolország, július 22.

 

A magyar férfi vízilabda-válogatott világbajnoki kerete: Nagy Viktor, Szécsi Zoltán (kapusok), Biros Péter, Hárai Balázs, Gór-Nagy Miklós, Hosnyánszky Norbert, Kiss Gergely, Madaras Norbert, Steinmetz Ádám, Szivós Márton, Varga Dániel, Varga Dénes, Varga II. Zsolt (mezőnyjátékosok)

Vincze Szabolcs

párizsi olimpia 2024