A magyar bajnoksággal párhuzamosan egy másik bajnokság is fut, bár ez nincs annyira szabályok közé szorítva, mint a labdarúgóké: a még rendszertelen, de egyre inkább elterjedő „összecsapás” - számolt be a hirado.hu.
Az ustawka lengyel eredetű szó, jelentése lebeszélés, megbeszélt találkozó. A drukkerek találkozója. Csakúgy, mint Lengyelországban, vagy éppen Oroszországban, hazánkban is elterjedt a különböző szurkolói csoportok szervezett összecsapása. A Monicomp liga utolsó fordulójában nemcsak a csapatok feszültek egymásnak, hanem például a Ferencváros és az Újpest hívei is. A két legnépszerűbb fővárosi klub drukkerei egy ustawkával koronázták meg az idényt: a "mérkőzésen" az Újpesti Angol Brigád, valamint a zöld-fehér Új Generáció találkozott, s a bunyó az utóbbiak győzelmével zárult. Az összecsapásról videofelvétel is készült.
Olajos Iván, a Ferencvárosi Szurkolók Szövetségének (FSZSZ) elnöke a Blikknek röviden nyilatkozva mesélt a szabályokról: „Az ustawka lényege, hogy a táborok előre egyeztetett helyszínen, azonos létszámban, ruházatban küzdenek meg egymással. Ha valamelyik tábor úgy gondolja, hogy szeretné megméretni magát, akkor telefonon felhívja a másik drukkercsoportot. Nagyon fontos, hogy a verekedés során semmilyen eszközt nem használnak. A fanatikusok általában bajnoki találkozókhoz kötik különmeccseiket, de a mostani Fradi-Újpest derbi a bajnokság zárása volt.”
A hirado.hu-nak nyilatkozó jogász szerint súlyos bűncselekményt követnek el a szervezett verekedés résztvevői, hiszen az életet és a testi épséget minden áron védeni kell. Jelen esetben nem számít, hogy a verekedést a drukkerek szabályok közé szorítják, hiszen a testi épséget súlyosan veszélyeztető tevékenységek – mint például egy bokszmeccs – csak ellenőrzött körülmények között végezhetők. A szakember elmondása szerint a büntetési tétele egy ilyen ökölpárbajnak változó. Nyolc napon belüli sérülések esetében csak magánváddal élhet a sértett, hivatali feljelentés ez esetben nem érkezik. Súlyos sérülés esetén akár három év is kiszabható, és ha maradandó az egészségkárosodás, a büntetési tétel nőhet.
Az elmúlt hetekben több videomegosztóra is felkerültek olyan videók, amelyeken különböző magyar csapatok szurkolói csoportjai verekednek: a zöld-fehér szimpatizánsok a debreceni és pécsi drukkerekkel is megmérkőztek, míg a Zalaegerszeg szurkolói a Vasas egy brigádjával csaptak össze. Az eddigi tapasztalatok alapján a rendőrök nem csinálnak nagy ügyet az ilyen verekedésekből - állította a szurkolószövetség elnöke az említett interjúban.
A hirado.hu megkérdezte Haller József agressziókutatót, a Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetének munkatársát a szurkolói viselkedés e formájáról. „Ez a szervezett erőszaknak egy igen különös formája, ami az amatőr küzdősportokhoz áll a legközelebb. Ugyanakkor nincs kétségem afelől, hogy illegális, és valószínűleg előbb vagy utóbb valaki belehal” – mondta Haller József. „Ez más küzdősportoknál is előfordul, még azoknál is, amelyek jóval szervezettebb körülmények között zajlanak (orvos a ring mellett, szünetek, védőfelszerelés, stb.). Ennek alapján valószínű, hogy az "ustawkázók" egyikének előbb utóbb gyilkosságért kell felelnie a törvény előtt" - véli a kutató.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.